REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop na żądanie 2022

Urlop na żądanie 2022 - ile dni, odmowa
Urlop na żądanie 2022 - ile dni, odmowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie w 2022 roku - ile dni przysługuje? Czy pracodawca może odmówić? Jaki podać powód i jak napisać wniosek? Czy urlop na żądanie jest płatny? Oto zasady korzystania z urlopu na żądanie.

Urlop na żądanie – co to jest?

Urlop na żądanie to uprawnienie pracownicze uregulowane w Kodeksie pracy (art. 1672-3). Komu przysługuje urlop na żądanie? Czy urlop na żądanie to urlop wypoczynkowy? Tak, urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Przysługuje więc osobom, które zgodnie z Kodeksem [pracy uprawnione są do urlopu wypoczynkowego. 

REKLAMA

Autopromocja

Czym więc urlop na żądanie różni się od zwykłego urlopu wypoczynkowego? Kodeks pracy stanowi, że urlop wypoczynkowy udzielany jest na podstawie planu urlopów, który ustala się na początku roku na cały rok kalendarzowy lub dla krótszych okresów czasu, np. na kwartał. Tymczasem urlop na żądanie to konstrukcja pozwalająca pracownikowi na skorzystanie z wolnego w nagłym wypadku. Jeśli nagle okazuje się, że pracownik nie może iść do pracy, wnioskuje o urlop na żądanie. Oczywistością jest, że takiego urlopu nie planuje się wcześniej w planie urlopów.

Urlop na żądanie 2022 - ile dni w roku?

Zgodnie z art. 1672 KP pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Niezależnie od tego czy pracownik ma prawo do 20 czy do 26 dni urlopu wypoczynkowego na rok. Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym. Co więcej, jeśli pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców, łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez niego w roku nie może przekroczyć 4 dni.

Przykład

Pracownik z dniem 1 stycznia 2022 r. nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do 31 grudnia 2022 r. może wykorzystać 4 dni w trybie urlopu na żądanie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Warto zaznaczyć, że każdy dzień urlopu na żądanie, z którego skorzystał pracownik, pomniejsza pulę dni urlopu wypoczynkowego w danym roku o jeden dzień.

Kiedy zgłosić urlop na żądanie?

Jaki jest termin zgłoszenia urlopu na żądanie? Kodeks pracy nakazuje zgłoszenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Co to oznacza? Zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego I PK 128/06, OSNP 2007/23–24/346 zgłoszenie urlopu na żądanie powinno nastąpić przed godziną rozpoczęcia pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy. Urlop ten można zgłosić także np. dzień wcześniej.

Przykład

Pracownica w poniedziałek rano w drodze do pracy miała wypadek komunikacyjny. O 7:45 skontaktowała się z przełożonym i zawnioskowała o urlop na żądanie w tym samym dniu. Zgodnie z harmonogramem czasu pracy jej dzień pracy w poniedziałki rozpoczyna się o 8:00. Przełożony powinien zaakceptować jej wniosek.

Termin na zgłoszenie urlopu na żądanie może być bardziej korzystny dla pracownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w zakładzie pracy regulamin przewidywał późniejszy termin na poinformowanie pracodawcę.

Wniosek o urlop na żądanie

Jak poinformować pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu na żądanie? Czy trzeba wypisywać wniosek? Czy można to zrobić za pomocą SMS czy maila? Kodeks pracy nie przesądza o formie wniosku o urlop na żądanie. Uznaje się więc, że zgłoszenia urlopu na żądanie można dokonać na różne sposoby:

  • telefonicznie,
  • smsem,
  • e-mailem,
  • pisemnie,
  • osobiście.

Mimo wszystko, zawsze bezpiecznej (ze względu na możliwość udowodnienia złożenia wniosku) jest złożyć wniosek w formie pisemnej.

Urlop na żądanie – powód

Czy trzeba podać powód korzystania z urlopu na żądanie? Co powiedzieć pracodawcy? Kodeks pracy nie wymaga, aby pracownik podał powód chęci skorzystania z urlopu na żądanie. Ma do niego prawo, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia takiego urlopu w terminie wskazanym przez pracownika. Warto jednak uzasadnić swój wniosek, ponieważ może to być dobrze postrzegane przez pracodawcę. Należy jednak pamiętać, że nie ma takiego obowiązku, który wynikałby z przepisów prawa pracy.

Kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie? Oto przykładowe powody:

  • śmierć bliskiej osoby (jeśli nie korzysta się z urlopu okolicznościowego),
  • wypadek,
  • kradzież samochodu,
  • nagła choroba bliskiej osoby,
  • awaria środku transportu.

Urlop na żądanie - odmowa

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Zasadą jest, że pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Jednak zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w wyjątkowych sytuacjach możliwa jest odmowa udzielenia urlopu. Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Kiedy brak zgody będzie uzasadniony? W przypadku, gdy nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom firmy i kolidowałaby z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy (Wyrok Sądu Najwyższego II PK 123/09, OSNP 2011/11–12/148).

Innym przypadkiem, kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie jest złożenie wniosku o urlop już po rozpoczęciu pracy danego dnia czyli po terminie.

Czy w związku z tym, że pracodawca co do zasady zobowiązany jest do udzielenia urlopu na żądanie, pracownik nie musi czekać na odpowiedź pracodawcy w sprawie wolnego w danym dniu? Nie. Samowolne udanie się na urlop powoduje nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Może więc być przyczyną upomnienia pracownika albo nałożenia na niego innej kary porządkowej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego Wyrok z dnia 15 marca 2001 r. (I PKN 306/00) pracownik, który złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego nieprzewidzianego w planie urlopów, nie może go wykorzystać bez wyraźnej akceptacji pracodawcy.

"[...] samowolne wykorzystywanie bez zgody przełożonego urlopu wypoczynkowego było oczywistym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych przez powódkę zajmującą stanowisko głównej księgowej. Pracodawca spodziewał się od niej podjęcia niecierpiących zwłoki istotnych czynności w sprawach księgowo-finansowych, od których zależały losy i byt zakładu pracy. Pozwala to wyrazić pogląd, że pracownik, który złożył wniosek o udzielenie mu nieprzewidzianego w planie urlopów urlopu wypoczynkowego nie może bez wyraźnej akceptacji pracodawcy wykorzystać tego urlopu. Takie samowolne powstrzymanie się od wykonywania pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 KP)."

Czy urlop na żądanie jest płatny?

Czy za czas urlopu na żądanie przysługuje wynagrodzenie? Tak, skoro jest częścią urlopu wypoczynkowego to również za urlop na żądanie należy się wynagrodzenie. Za urlop na żądanie przysługuje takie wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby pracował. Sprawdź, jak ustala się wysokość wynagrodzenia za urlop: Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - jak obliczyć?

Czy urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok?

Czy niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? Niewykorzystanie 4 dni urlopu na żądanie w 2022 r. nie powoduje przeniesienia ich na 2023 r. Jeśli z pełnej puli dni urlopu wypoczynkowego zostanie pracownikowi kilka dni i nie skorzystał w danym roku z trybu „na żądanie”, niewykorzystane dni urlopowo przejdą na kolejny rok jako „zwykły” urlop wypoczynkowy. Będzie to tzw. niewykorzystany urlop wypoczynkowy albo urlop zaległy, który pracownik musi wykorzystać do 30 września 2023 r. W kolejnym roku czyli 2023 r. pracownik ponownie będzie miał do wykorzystania 4 dni w formie urlopu na żądanie.

Urlop na żądanie - czy można brać pod rząd?

Czy z urlopu na zadanie można korzystać np. dwa dni pod rząd? Przepisy prawa pracy nie zakazują korzystania z kilku dni urlopu na żądanie pod rząd. W związku z powyższym należy uznać, że taka możliwość jest dozwolona. Niektóre nagłe życiowe wydarzenia wymagają dłuższej nieobecności pracownika w pracy.

Urlop na żądanie po angielsku

Urlop na żądanie po angielsku to leave at request.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA