REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zaległy a zwolnienie lekarskie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Urlop zaległy a zwolnienie lekarskie
Urlop zaległy a zwolnienie lekarskie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop zaległy - czy przepada na zwolnieniu lekarskim? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w czasie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim? Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem po zwolnieniu po 30 września 2022 r.?

rozwiń >

Czy urlop zaległy przepada na zwolnieniu lekarskim?

Jan Z, otrzymał zwolnienie lekarskie na 7 dni, w dniu 28 września 2022 r. Z powodu grypy jest niezdolny do pracy. W związku z tym, że zbliża się 30 września 2022 r. Jan Z. postanowił wykorzystać swój zaległy urlop wypoczynkowy i od dnia 26 września 2022 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Czy urlop Jana Z. przepada na zwolnieniu lekarskim? Czy też może zwolnienie przerywa urlop? Co ma pierwszeństwo – urlop czy zwolnienie?

REKLAMA

Autopromocja

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem po zwolnieniu?

Jeżeli w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego, pracownik uda się do lekarza, ponieważ jego stan zdrowia nie jest najlepszy i lekarz wystawi pracownikowi zwolnienie lekarskie, dochodzi do automatycznego przerwania urlopu wypoczynkowego. W opisanej sytuacji w dniu 28 września 2022 r. dojdzie więc do przerwania urlopu i od tego dnia, zgodnie z L4 pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Oczywiście te 3 dni urlopu, których pracownik nie zdąży wykorzystać (czyli za 28,29 i 30 września 2022 r.) nie przepadną pracownikowi. Pracownik nawet po 30 września będzie mógł wykorzystać 3 zaległe dni urlopu, tym bardziej, że jest to urlop za 2021 r. Nie dojdzie do 3-letniego przedawnienia prawa do urlopu.

Zaplanowany urlop a zwolnienie lekarskie

Inna sytuacja jest taka, że jeżeli pracownik miałby np. zaplanowany urlop wypoczynkowy w okresie od 26 września do 30 września 2022 r., a w dniu 23 września 2022 r. do pracodawcy dotarłoby zwolnienie lekarskie na dokładnie ten sam termin, na który był zaplanowany urlop, wówczas pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop wypoczynkowy. Zaplanowany urlop wypoczynkowy i potwierdzony z pracodawcą, pomimo tego, że nie zostanie rozpoczęty, z powodu zwolnienia lekarskiego – nie przepada. Daty urlopu i zwolnienia nie mogą się pokrywać.

Czy pracownik może samowolnie iść na zaległy urlop?

Jeżeli pracownik zakończy zwolnienie lekarskie w dniu 30 września 2022 r. i wróci do pracy 3 października 2022 r., pracownik i pracodawca powinni ustalić nowy termin wykorzystania urlopu.

REKLAMA

Po upływie 30 września pracownik oczywiście może sądownie dochodzić udzielenia urlopu do czasu przedawnienia roszczenia o ten urlop, jednak bardziej racjonalne wydaje się porozumienie w tej kwestii z pracodawcą. Pracodawca nie ma bowiem wpływu na niezdolność do pracy pracownika, w terminie w którym był zaplanowany urlop.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2000 r., sygn. I PKN 121/00 zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału (obecnie do dnia 30 września) następnego roku kalendarzowego nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy.

W jakich sytuacjach nie można wykorzystywać urlopu wypoczynkowego?

W sytuacji, gdy pracownik rozpocznie czy zaplanuje urlop, ale w międzyczasie wystąpią okoliczności, które usprawiedliwią jego nieobecność w pracy z innego tytułu, pracodawca zobowiązany jest przesunąć urlop pracownika i niewykorzystaną część urlopu, musi udzielić w innym terminie. Jakie to są sytuacje?

  • urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski,
  • urlop ojcowski,
  • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
  • odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  • urlop macierzyński,
  • dodatkowy urlop macierzyński,
  • urlop rodzicielski,
  • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną.

Czy L4 obniża ekwiwalent za urlop?

REKLAMA

Czy pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w czasie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim? Ekwiwalent pieniężny wypłacany jest pracownikowi w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Zasadą jest udzielanie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w naturze, zaś wyjątkiem wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego.

Jak wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: „Pracownik nie ponosi także negatywnych konsekwencji w postaci obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego czy też ustalenia proporcjonalnego wymiaru urlopu w razie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Czas takiej nieobecności, z punktu widzenia uprawnień do urlopu wypoczynkowego, jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy (…) pracownikowi uprawnionemu do kolejnego urlopu wypoczynkowego, zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na okres próbny, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Jeżeli w konkretnym przypadku taki pracownik nie może do dnia rozwiązania stosunku pracy wykorzystać przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, bowiem do tego dnia przebywa na zwolnieniu lekarskim, to pracodawca jest obowiązany w dniu ustania zatrudnienia wypłacić takiemu pracownikowi ekwiwalent pieniężny”.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

REKLAMA

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

REKLAMA

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA