REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karty sportowe lub dofinansowanie do roweru dla pracownika, to najlepsze benefity służące zdrowiu
Karty sportowe lub dofinansowanie do roweru dla pracownika, to najlepsze benefity służące zdrowiu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Wpływa na to nie tylko zwiększająca się liczba ścieżek rowerowych w polskich miastach, lecz także, a może przede wszystkim, to, że coraz więcej firm wspiera rowerzystów. Przypadający w połowie maja Dzień Dojazdu Rowerem do pracy to idealny pretekst, by raz jeszcze podkreślić rolę jaką pełni wspieranie aktywności fizycznej w budowaniu zaangażowania pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Dojazdy do pracy rowerem: jakie korzyści

REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Wiele badań potwierdza, że regularny ruch wzmacnia i usprawnia układ oddechowy oraz układ krążenia.
Zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz niektórych nowotworów. Aktywny styl życia pozwala również utrzymać prawidłowy metabolizm, pomagając zapobiegać nadwadze, a także wpływa pozytywnie na nasz układ immunologiczny, ograniczając występowanie infekcji.

Co ważne, aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na naszą kondycję, lecz także na nasze zdrowie psychiczne. Podczas ćwiczeń fizycznych wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia korzystnie wpływające na samopoczucie. Dodatkowo, spalany jest kortyzol, zwany hormonem stresu.
Według analizy ponad 20 badań dotyczących związku między aktywnością fizyczną a samopoczuciem, przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Michigan, osoby dbające o kondycję fizyczną deklarują poziom szczęścia wyższy o jedną trzecią w porównaniu do tych, które nie uprawiają sportu.

– Pracownik-rowerzysta bądź pracownik-pływak to same korzyści dla pracodawcy. Ruch i regularne ćwiczenia to lepiej dotleniony umysł, co przekłada się na wyższą kreatywność i większą koncentrację. Pracownicy, którzy regularnie uprawiają sport są bardziej wydajni – samo to przekłada się na wyniki finansowe firmy, a są jeszcze bardziej wymierne korzyści– mówi Magda Pietkiewicz, ekspertka do spraw rynku pracy z Enpulse.
– Zdrowy pracownik to pracownik obecny. Wedlug badania zrealizowanego przez Medicover, osoby, które ćwiczą regularnie przebywają na zwolnieniach chorobowych nawet 30 proc. króce niż ich mniej aktywni koledzy. Dla pracodawcy oznacza to niższe koszty związane z absencją – dodaje Magda Pietkiewicz.

Karty sportowe: benefit z korzyścią dla pracowników i pracodawców

REKLAMA

Karty sportowe to od lat jeden z najpopularniejszych na polskim rynku benefitów pozapłacowych. Kiedyś symbol korporacji i obiekt marzeń każdego pracownika z przełomu wieków dziś stały się standardem.
Niestety, samo posiadanie takiej karty nie zawsze idzie w parze z korzystaniem z możliwości jakie daje. Dlatego właśnie, pracodawcy świadomi korzyści płynących z aktywności fizycznej, coraz częściej zachęcają podwładnych do ruchu, tworząc im ku temu odpowiednie warunki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wiele firm angażuje swoich pracowników we współzawodnictwo – korzystając z mobilnych aplikacji jak Google Fit organizują drużynowe turnieje z nagrodami. Pracodawcy niekiedy stawiają na wprowadzenie tak zwanych „workout buddies”, czyli dobieranie pracowników w pary, tak by wzajemnie motywowali się do ćwiczeń. Często również decydują się wprowadzić krótszy czas pracy, zachęcając, by pracownicy poświęcili ten czas na ulubiony sport. Dobry przykład to Decathlon, który w ubiegłym roku rozpoczął wewnętrzną akcję „Work-Sport Balance” – mówi Magda Pietkiewicz.
Pamiętajmy, że promowanie aktywności fizycznej jest niezmiernie ważne – tak samo jak promowanie zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Bez działań sprzyjających budowaniu odpowiednich nawyków w pracownikach nawet najbardziej atrakcyjna karta sportowa czy rozbudowane turnieje nie przyniosą oczekiwanych efektów – apeluje ekspertka.

Rower dla pracownika: jakie korzyści

Na jaki sport postawić, aby trafić w gusta pracowników? Nie każdy przecież lubi ćwiczyć na siłowni, biegać czy pływać. Rower wydaje się być najbardziej demokratycznym rozwiązaniem. Trudno dziś znaleźć osobę, która nie jeździ na rowerze. Z badania przygotowanego w 2024 roku na zlecenie Nationale-Nederlanden, wynika że taką aktywność praktykuje w mniejszym lub większym stopniu 8 na 10 dorosłych Polaków.
Jazda rowerem do pracy to dla wielu świetny sposób, by wpleść ruch w codzienną rutynę. Wbrew powszechnej opinii, ci, którzy decydują się na taką przejażdżką wcale nie tracą dużo więcej czasu niż ci, którzy wybierają inne formy transportu. GUS podaje, że większość mieszkańców polskich miast ma do pracy między 5 a 10 km, a średni czas dojazdu do biura zabiera im około 40 minut. Oznacza to, że średnia prędkość takiej podróży to około 10 km/h, czyli mniej więcej tyle ile osiąga rowerzysta jadący spokojnym tempem po miejskich ścieżkach.

– W zatłoczonych miastach bywa nie tylko szybszy niż samochód, ale i zdecydowanie przyjemniejszy. Pracownicy, którzy wybierają dwa kółka zamiast czterech, często podkreślają, że poranny wysiłek fizyczny pozwala im lepiej zacząć dzień. Coraz więcej pracodawców to rozumie i inwestuje w odpowiednie zaplecze. W Warszawie i innych dużych miastach w nowoczesnych biurowcach standardem stają się już nie tylko specjalnie stojaki, ale też prysznice i szatnie. Lokalne władze również wspierają ten trend i budują coraz więcej ścieżek rowerowych. To wszystko ułatwia codzienną jazdę rowerem do pracy – mówi Magda Pietkiewicz, twórczyni platformy Enpulse.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” to nie tylko pusty slogan, a ważna wskazówka dla pracodawców. Wspieranie aktywności fizycznej przez organizacje to jedna z najlepszych inwestycji, a korzyści z niej czerpią obie strony transakcji. Firma zyskuje zdrowego, pełnego energii i zaangażowanego pracownika, a pracownicy wzmacniają swoją kondycję fizyczną i psychiczną.
– Dbanie o aktywność fizyczną pracowników przestaje być jedynie modnym dodatkiem – czymś, czym można się pochwalić – mówi Magda Pietkiewicz. – W dobie rosnącej świadomości społecznej i wymagań pracowników co do wartości, które reprezentuje ich miejsce pracy – firmy, które stawiają na zdrowie i równowagę, zyskują przewagę na konkurencyjnym rynku talentów. Troska o kondycję fizyczną zespołu staje się więc nie tylko odpowiedzią na wyzwania związane z pracoholizmem i wypaleniem, ale kluczowym elementem strategii rozwoju firmy oraz budowania jej pozytywnego wizerunku – podsumowuje Magda Pietkiewicz.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

REKLAMA

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

REKLAMA

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA