REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop menstruacyjny i wsparcie dla pracownic w okresie menopauzy - 80% kobiet boryka się podczas miesiączki z bardzo silnymi dolegliwościami, które utrudniają im pracę!

Urlop menstruacyjny i wsparcie dla pracownic w okresie menopauzy - 80% kobiet boryka się podczas miesiączki z bardzo silnymi dolegliwościami, które utrudniają im pracę!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest urlop menstruacyjny? Ile trwa urlop menstruacyjny? Czy urlop menstruacyjny jest płatny? Pracownice zadają te pytania - ponieważ coraz więcej mówi się o wprowadzeniu specjalnych benefitów w miejscach pracy dla kobiet. Bardzo ważne jest poszanowanie fizjologii kobiet – urlopy menstruacyjne czy wsparcie w okresie menopauzy.

Balans między życiem prywatnym a zawodowym - zdrowie fizyczne i psychiczne na pierwszym miejscu

W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie zyskuje balans między życiem prywatnym a zawodowym. Dla pracowników najważniejsze jest zdrowie, a nie dobra materialne, które może zaoferować im pracodawca.

REKLAMA

Autopromocja

Stres, problemy, wypalenie zawodowe, wypadki przy pracy i choroby zawodowe - to zjawiska, które powodują, że pracownicy na pierwszym miejscu stawiają na zdrowie fizyczne ale psychiczne. Psychiczne w szerokim ujęciu, ponieważ ważna jest możliwość pracy z każdego miejsca na ziemi, zrozumienie emocji i dopasowanie się pracodawcy do zmieniającego się świata.

Ważne
POTRZEBNE NOWE PRZEPISY DOT. PRAW PRACOWNIC

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o poszanowaniu fizjologii kobiet – urlopy menstruacyjne czy wsparcie w okresie menopauzy, a także aspekt neuroróżnorodności - to ważne tematy, które wymagają legislacji. 

Poszanowanie fizjologii kobiet - miesiączka a zdolność do pracy

Wydawać by się mogło, że w czasach w jakich przyszło nam żyć jesteśmy otwarci na różne potrzeby, w tym te związane z fizjologią. Niestety nie do końca tak jest.

Z raportu przeprowadzonego przez Kulczyk Foundation wynika, że:

  • 80% kobiet boryka się podczas miesiączki z bardzo silnymi dolegliwościami, które utrudniają im pracę;
  • tylko 14% kobiet podczas miesiączki bierze w tym czasie wolne, co wynika często ze wstydu przed przyznaniem się do menstruacji.

Taki wynik badań dziwi, bo przecież menstruacja jest przecież normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Niemniej jednak w wielu zakładach pracy, szczególnie w branżach, gdzie dominują mężczyźni, pozostaje tematem tabu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już w 1947 roku w Japonii wprowadzono urlop menstruacyjny, który stopniowo rozpowszechnia się na inne kraje. Okazuje się, że w Europie wprowadzono już tego rodzaju rozwiązanie do przepisów prawa pracy.

Ważne
Urlop menstruacyjny w Hiszpanii

Hiszpania uchwaliła ustawę zezwalającą osobom ze szczególnie bolesnymi miesiączkami na płatny urlop menstruacyjny. To pierwszy kraj w Europie, który wprowadził takie rozwiązanie do przepisów kodeksu pracy!

Są w Polsce przedsiębiorstwa - jednak zwykle o charakterze międzynarodowym (duże korporacje), które wprowadziły np. 12 dni urlopu menstruacyjnego. Pracownica doświadczająca dolegliwości związanych z menstruacją może wziąć jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu – niezależnie od formy zatrudnienia. Każdy z 12 dni urlopu menstruacyjnego jest to urlop 100 proc. płatny. Pracownica może wykorzystać wolne w całości, wybierając jeden dzień w miesiącu lub w wymiarze kilku godzin. Niewykorzystane dni nie sumują się i nie przysługuje za nie ekwiwalent. Nie są konieczne zaświadczenia od lekarza.

Przykład
Dodatkowe 12 dni urlopu w roku 

Na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego zdecydował się polski producent gier CD Projekt Red. Od kwietnia 2023 roku każda osoba menstruująca zatrudniona w tej firmie, która doświadcza dolegliwości związanych z bolesną menstruacją, może wziąć jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu (czyli 12 dni w roku) i to niezależnie od formy zatrudnienia. - Jest to urlop pełnopłatny - wskazuje Agnieszka Szamałek-Michalska, Culture, Diversity & Inclusion Director w CD Projekt Red.

Takie rozwiązanie jest jednak fakultatywne, przepisy prawa pracy w Polsce nie regulują jeszcze urlopu menstruacyjnego.

Menopauza a praca

Sprawa ma się jeszcze poważniej, jeśli chodzi o menopauzę:

  • 56% uczestniczek badania wskazało, że nie powiedziałyby o swojej menopauzie pracodawcy czy przełożonemu;
  • prawie co druga kobieta nie poinformowałaby o menopauzie szefowej czy pracodawczyni. 

Kobiety nie chcą rozmawiać o swoich problemach, ponieważ boją się utartych stereotypów i często przed działaniem hamuje je brak świadomości i zrozumienia ze strony pracodawców – komentuje Katarzyna Konieczna, Senior HR Auditor, Top Employers Institute. Na szczęście zagadnienia natury kobiecej są coraz częściej poruszane na różnego rodzaju panelach czy wystąpieniach.

Droga do dobrostanu

Poruszone wcześniej kwestie są również mocno związane ze zdrowiem psychicznym pracowników, którego zaniedbanie może wiele kosztować. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że problemy o podłożu psychicznym czy fizycznym realnie przekładają się na nieobecność w pracy, nieefektywność czy niski poziom zaangażowania w powierzone obowiązki. 

Jeśli pracodawcy chcą pomóc swoim pracownikom i zachować ich efektywność oraz dobrostan psychiczny muszą pamiętać przede wszystkim o tym, że stabilizacja ma dziś dla nich ogromne znaczenie. Ponadto, jak widać na samopoczucie osób zatrudnionych mogą wpływać także czynniki na które żadna ze stron nie ma bezpośredniego wpływu, dlatego warto pamiętać, że to co dzieje się w otoczeniu pracownika ma wpływ na jego codzienną pracę. Należy więc wspierać psychoedukacją także osobistą sferę życia – opiekować kwestię relacji, szanować kryzysy czy żałoby oraz pamiętać o kwestiach rodzinnych – podsumowuje Katarzyna Konieczna, Top Employers Institute.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA