REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016

Marta Borysiuk
Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016
Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016
Fotolia

REKLAMA

W sytuacji, gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne przekroczy graniczną kwotę przychodu, która od 1 marca 2016 r. wynosi 2.729,90 zł - świadczenie ulegnie zawieszeniu. Natomiast, jeżeli przychód przekroczy dopuszczalną kwotę, świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie może być niższe niż 514,93 zł.

Dla kogo świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która straciła pracę z winy zakładu pracy, np. firma zbankrutowała, ogłosiła upadłość. Oznacza to, że jeżeli sami zrezygnujemy z pracy albo zostaniemy z niej zwolnieni dyscyplinarnie – nie otrzymamy świadczenia. Przyczyna musi nastąpić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Autopromocja

Ponadto do przyznania świadczenia liczy się staż i wiek, tj. osoba starająca się o świadczenia powinna ukończyć do dnia rozwiązania stosunku pracy 56 lat – kobieta lub 61 lat – mężczyzna oraz mieć odpowiedni staż pracy – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

W wyniku waloryzacji - od 1 marca 2016 r. wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1029,86 zł.

Więcej na temat świadczenia przedemerytalnego przeczytasz -> Świadczenie przedemerytalne 2016

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie świadczenia

ZUS zawiesi świadczenie w przypadku:

- nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej,

- podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej,

- osiągania przychodów z pracy, z tytułu służby (np. w Policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej) lub innej formy zatrudnienia np. pozarolniczej działalności (jeśli istnieje z tego tytułu obowiązek ubezpieczenia społecznego) przekraczających kwotę graniczną równą 70% przeciętnego wynagrodzenia (miesięcznie – 2.729,90 zł, a rocznie 32.758,80 zł).

Jeśli osoba uprawniona do świadczenia przekroczy graniczną kwotę przychodu, prawo do świadczenia przedemerytalnego ulega zawieszeniu. Od 1 marca 2016 r. miesięczna kwota graniczna wynosi 2.729,90 zł.

Zmniejszenie świadczenia

Świadczenie przedemerytalne ulegnie zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu osiągniętego z tytułu pracy lub innej działalności zarobkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia  przekroczy dopuszczalną kwotę równą 25% przeciętnego wynagrodzenia (miesięcznie - 975,00 zł, rocznie 11 700,00 zł).

Jeśli uzyskane przychody są wyższe od kwoty 975,00 zł świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego osiąga przychód w wysokości 1000 zł miesięcznie. Wobec tego, że przychód jest wyższy od dopuszczalnej kwoty przychodu, tj. 975,00 zł, świadczenie będzie zmniejszone.

Autopromocja

Akademia Prawa Pracy

Cykl 5 szkoleń, w trakcie których omówione zostaną wyłącznie praktyczne zastosowania przepisów prawa pracy.
Sprawdź

Pani Anna uprawniona do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1 027,39 zł, podjęła pracę z wynagrodzeniem w wysokości 1 450 zł miesięcznie. Jej świadczenie zostanie zatem zmniejszone. Kwota przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu wynosi 422,61 zł (1 450 – 1 027,39 zł). Pani Anna otrzyma zatem świadczenie przedemerytalne – po pomniejszeniu o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu – w wysokości 604,78 zł.

Niezależnie od kwoty przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu, wypłacana jest gwarantowana kwota, która od 1 marca 2016 r. wynosi 514,93 zł.

Pan Jan uprawniony do świadczenia przedemerytalnego (wysokość 1 027,39 zł) osiąga przychód z tytułu zatrudnienia w wysokości 2 000 zł miesięcznie. Uzyskiwany przychód przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, nie jest jednak wyższy od granicznej kwoty przychodu. Świadczenie podlega zatem zmniejszeniu. Kwota przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu wynosi 972,61 zł. ZUS wypłaci świadczenie w gwarantowanej kwocie, tj. od 1 marca 2016 r. – 514,93 zł.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Ustanie prawa do świadczenia

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:

Autopromocja

- na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne,

- w dniu poprzedzającym dzień nabycia przez daną osobę prawa do emerytury z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego,

- z dniem osiągnięcia przez daną osobę wieku powszechnego wieku emerytalnego, właściwego dla jej daty urodzenia,

- z dniem nabycia przez daną osobę prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział w nieruchomości przekracza 2 ha przeliczeniowe,

- wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Osoba, która otrzymuje z ZUS świadczenie przedemerytalne, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia ZUS-u o fakcie osiągania przychodu, a po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w terminie do końca maja złożyć informację o uzyskanych przychodach w roku rozliczeniowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA