REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016

Marta Borysiuk
Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016
Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne przekroczy graniczną kwotę przychodu, która od 1 marca 2016 r. wynosi 2.729,90 zł - świadczenie ulegnie zawieszeniu. Natomiast, jeżeli przychód przekroczy dopuszczalną kwotę, świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie może być niższe niż 514,93 zł.

Dla kogo świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która straciła pracę z winy zakładu pracy, np. firma zbankrutowała, ogłosiła upadłość. Oznacza to, że jeżeli sami zrezygnujemy z pracy albo zostaniemy z niej zwolnieni dyscyplinarnie – nie otrzymamy świadczenia. Przyczyna musi nastąpić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Autopromocja

Ponadto do przyznania świadczenia liczy się staż i wiek, tj. osoba starająca się o świadczenia powinna ukończyć do dnia rozwiązania stosunku pracy 56 lat – kobieta lub 61 lat – mężczyzna oraz mieć odpowiedni staż pracy – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

W wyniku waloryzacji - od 1 marca 2016 r. wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1029,86 zł.

Więcej na temat świadczenia przedemerytalnego przeczytasz -> Świadczenie przedemerytalne 2016

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie świadczenia

ZUS zawiesi świadczenie w przypadku:

- nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej,

- podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej,

- osiągania przychodów z pracy, z tytułu służby (np. w Policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej) lub innej formy zatrudnienia np. pozarolniczej działalności (jeśli istnieje z tego tytułu obowiązek ubezpieczenia społecznego) przekraczających kwotę graniczną równą 70% przeciętnego wynagrodzenia (miesięcznie – 2.729,90 zł, a rocznie 32.758,80 zł).

Jeśli osoba uprawniona do świadczenia przekroczy graniczną kwotę przychodu, prawo do świadczenia przedemerytalnego ulega zawieszeniu. Od 1 marca 2016 r. miesięczna kwota graniczna wynosi 2.729,90 zł.

Zmniejszenie świadczenia

Świadczenie przedemerytalne ulegnie zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu osiągniętego z tytułu pracy lub innej działalności zarobkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia  przekroczy dopuszczalną kwotę równą 25% przeciętnego wynagrodzenia (miesięcznie - 975,00 zł, rocznie 11 700,00 zł).

Jeśli uzyskane przychody są wyższe od kwoty 975,00 zł świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego osiąga przychód w wysokości 1000 zł miesięcznie. Wobec tego, że przychód jest wyższy od dopuszczalnej kwoty przychodu, tj. 975,00 zł, świadczenie będzie zmniejszone.

Pani Anna uprawniona do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1 027,39 zł, podjęła pracę z wynagrodzeniem w wysokości 1 450 zł miesięcznie. Jej świadczenie zostanie zatem zmniejszone. Kwota przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu wynosi 422,61 zł (1 450 – 1 027,39 zł). Pani Anna otrzyma zatem świadczenie przedemerytalne – po pomniejszeniu o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu – w wysokości 604,78 zł.

Niezależnie od kwoty przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu, wypłacana jest gwarantowana kwota, która od 1 marca 2016 r. wynosi 514,93 zł.

Pan Jan uprawniony do świadczenia przedemerytalnego (wysokość 1 027,39 zł) osiąga przychód z tytułu zatrudnienia w wysokości 2 000 zł miesięcznie. Uzyskiwany przychód przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, nie jest jednak wyższy od granicznej kwoty przychodu. Świadczenie podlega zatem zmniejszeniu. Kwota przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu wynosi 972,61 zł. ZUS wypłaci świadczenie w gwarantowanej kwocie, tj. od 1 marca 2016 r. – 514,93 zł.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Ustanie prawa do świadczenia

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:

- na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne,

- w dniu poprzedzającym dzień nabycia przez daną osobę prawa do emerytury z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego,

- z dniem osiągnięcia przez daną osobę wieku powszechnego wieku emerytalnego, właściwego dla jej daty urodzenia,

- z dniem nabycia przez daną osobę prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział w nieruchomości przekracza 2 ha przeliczeniowe,

- wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Osoba, która otrzymuje z ZUS świadczenie przedemerytalne, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia ZUS-u o fakcie osiągania przychodu, a po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w terminie do końca maja złożyć informację o uzyskanych przychodach w roku rozliczeniowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

REKLAMA

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA