REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo nie dotyczy wydłużony wiek emerytalny

Jan Witkowski
Jan Witkowski

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje stopniowe wydłużanie wieku, w którym można przejść na emeryturę wypłacaną przez ZUS, wynoszącego obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na dotychczasowych zasadach będą mogli przejść na emeryturę przede wszystkim ci ubezpieczeni, którzy obecnie obowiązujący wiek ukończą najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

Obowiązujące przepisy przewidują odrębne zasady ustalania prawa i wysokości emerytury przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. oraz dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r. W odniesieniu do osób z pierwszej grupy wiekowej wydłużenie wieku emerytalnego obejmie wyłącznie mężczyzn urodzonych w 1948 r. Powszechny wiek emerytalny, w którym będą mogli uzyskać prawo do emerytury, zostanie wydłużony (w zależności od miesiąca urodzenia) – od 1 do 4 miesięcy.

REKLAMA

Autopromocja

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1948 r., którzy wiek emerytalny 65 lat już ukończyli lub ukończą najpóźniej 31 grudnia 2012 r., zachowają możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu tego wieku. Podobnie jak wszystkie kobiety urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które powszechny wiek emerytalny 60 lat ukończyły najpóźniej w 2008 r. Jeśli nawet dotychczas nie wystąpiły z wnioskiem o emeryturę, zachowają możliwość jej uzyskania z tytułu osiągnięcia obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego. Tak więc w odniesieniu do wszystkich wymienionych osób przepisy nowelizacji z 11 maja 2012 r. wydłużające ten wiek nie będą miały zastosowania.

Kobiety urodzone w latach 1949–1952

Wprowadzony nowelizacją z 11 maja 2012 r. proces wydłużania wieku emerytalnego w znacznie szerszym stopniu obejmie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. Będzie bowiem dotyczył wszystkich mężczyzn z tej grupy wiekowej oraz wszystkich kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. Docelowo powszechny wiek emerytalny ma dla nich wynieść 67 lat, co nastąpi po 30 września 2040 r. w przypadku kobiet urodzonych po 30 września 1973 r. oraz po 30 września 2020 r. w przypadku mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r.

Kobiety urodzone przed 1 stycznia 1953 r., które ukończyły już obecnie obowiązujący wiek emerytalny (60 lat) lub ukończą go najpóźniej 31 grudnia 2012 r., nie muszą obawiać się przepisów nowelizacji z 11 maja 2012 r. wydłużających ten wiek. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy zgłoszą wniosek o przyznanie emerytury. Nawet jeśli zrobią to po 31 grudnia 2012 r., zachowają możliwość nabycia uprawnień emerytalnych w związku z ukończeniem obecnie obowiązującego ich wieku emerytalnego, tj. 60 lat.

Zmiany nie dla wszystkich rolników, sędziów i prokuratorów

REKLAMA

Analogiczny proces wydłużania wieku emerytalnego jak dla osób pozostających w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych nowelizacja z 11 maja 2012 r. przewiduje dla rolników. Z możliwości przejścia na emeryturę rolniczą po ukończeniu obecnie obowiązującego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) będą mogły jednak skorzystać wszystkie kobiety urodzone do 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyźni urodzeni do 31 grudnia 1947 r. Osoby te wymagany wiek (odpowiednio 60 lub 65 lat) ukończą bowiem najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany wprowadzane omawianą nowelizacją będą też dotyczyły sędziów i prokuratorów, dla których możliwość przejścia w stan spoczynku docelowo zostanie wydłużona do wieku 67 lat. Proces stopniowego podwyższania obecnie obowiązującego dla nich wieku (65 lat bez względu na płeć) nie obejmie jednak kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1968 r. oraz mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1948 r. Osoby te będą mogły przejść w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Nie dla wszystkich wydłużony wiek emerytalny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA