REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo nie dotyczy wydłużony wiek emerytalny

Jan Witkowski
Jan Witkowski

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje stopniowe wydłużanie wieku, w którym można przejść na emeryturę wypłacaną przez ZUS, wynoszącego obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na dotychczasowych zasadach będą mogli przejść na emeryturę przede wszystkim ci ubezpieczeni, którzy obecnie obowiązujący wiek ukończą najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

Obowiązujące przepisy przewidują odrębne zasady ustalania prawa i wysokości emerytury przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. oraz dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r. W odniesieniu do osób z pierwszej grupy wiekowej wydłużenie wieku emerytalnego obejmie wyłącznie mężczyzn urodzonych w 1948 r. Powszechny wiek emerytalny, w którym będą mogli uzyskać prawo do emerytury, zostanie wydłużony (w zależności od miesiąca urodzenia) – od 1 do 4 miesięcy.

Autopromocja

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1948 r., którzy wiek emerytalny 65 lat już ukończyli lub ukończą najpóźniej 31 grudnia 2012 r., zachowają możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu tego wieku. Podobnie jak wszystkie kobiety urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które powszechny wiek emerytalny 60 lat ukończyły najpóźniej w 2008 r. Jeśli nawet dotychczas nie wystąpiły z wnioskiem o emeryturę, zachowają możliwość jej uzyskania z tytułu osiągnięcia obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego. Tak więc w odniesieniu do wszystkich wymienionych osób przepisy nowelizacji z 11 maja 2012 r. wydłużające ten wiek nie będą miały zastosowania.

Kobiety urodzone w latach 1949–1952

Wprowadzony nowelizacją z 11 maja 2012 r. proces wydłużania wieku emerytalnego w znacznie szerszym stopniu obejmie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. Będzie bowiem dotyczył wszystkich mężczyzn z tej grupy wiekowej oraz wszystkich kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. Docelowo powszechny wiek emerytalny ma dla nich wynieść 67 lat, co nastąpi po 30 września 2040 r. w przypadku kobiet urodzonych po 30 września 1973 r. oraz po 30 września 2020 r. w przypadku mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r.

Kobiety urodzone przed 1 stycznia 1953 r., które ukończyły już obecnie obowiązujący wiek emerytalny (60 lat) lub ukończą go najpóźniej 31 grudnia 2012 r., nie muszą obawiać się przepisów nowelizacji z 11 maja 2012 r. wydłużających ten wiek. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy zgłoszą wniosek o przyznanie emerytury. Nawet jeśli zrobią to po 31 grudnia 2012 r., zachowają możliwość nabycia uprawnień emerytalnych w związku z ukończeniem obecnie obowiązującego ich wieku emerytalnego, tj. 60 lat.

Zmiany nie dla wszystkich rolników, sędziów i prokuratorów

Analogiczny proces wydłużania wieku emerytalnego jak dla osób pozostających w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych nowelizacja z 11 maja 2012 r. przewiduje dla rolników. Z możliwości przejścia na emeryturę rolniczą po ukończeniu obecnie obowiązującego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) będą mogły jednak skorzystać wszystkie kobiety urodzone do 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyźni urodzeni do 31 grudnia 1947 r. Osoby te wymagany wiek (odpowiednio 60 lub 65 lat) ukończą bowiem najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany wprowadzane omawianą nowelizacją będą też dotyczyły sędziów i prokuratorów, dla których możliwość przejścia w stan spoczynku docelowo zostanie wydłużona do wieku 67 lat. Proces stopniowego podwyższania obecnie obowiązującego dla nich wieku (65 lat bez względu na płeć) nie obejmie jednak kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1968 r. oraz mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1948 r. Osoby te będą mogły przejść w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Nie dla wszystkich wydłużony wiek emerytalny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  REKLAMA

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA