Podwyżki dla mundurowych – dodatek antyemerytalny
REKLAMA
REKLAMA
- Co było przyczyną i celem zmian?
- W jakich służbach wprowadzono zmiany?
- Czy jest i ile wynosi świadczenie za długoletnią służbę?
- Ile maksymalnie może wynosić dodatek za długoletnią służbę?
- Czy dodatek będzie wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub tenty?
- Dodatek motywacyjny w pozostałych służbach?
- Ile będzie wynosił dodatek motywacyjny?
- Kiedy wchodzi w życie ustawa?
- Jak obliczyć emeryturę w służbach?
Co było przyczyną i celem zmian?
NSZZ Policjantów wprowadzone świadczenie za wysługę lat nazywa: „dodatkiem antyemerytalnym”.
REKLAMA
Przyczyną zmian były protesty mundurowych, którzy uważają, że praca w szczególnych warunkach z narażeniem życia i zdrowia powinna być lepiej wynagradzana. Mundurowi często po wypracowaniu 15 lat służby przechodzą na emeryturę – nawet pomimo tego, że świadczenie nie jest wysokie. Rząd chcąc wstrzymać masowe odejścia ze służby wprowadził dodatkowe świadczenia pieniężne dla mundurowych. Zmiana była ważna, ponieważ już teraz w m.in. w Policji i wojsku są ogromne braki kadrowe, a co dopiero gdyby dodatku nie wprowadzono. Już teraz np. zgłaszający kolizję muszą czekać nawet parę godzin na patrol – bo nie ma radiowozów i policjantów.
Czy wzrośnie zainteresowanie pracą w służbach oraz w Siłach Zbrojnych RP? Czy tzw. wzmocnienie motywacyjnego systemu wynagradzania, przez dodanie nowego świadczenia, służącego zwiększeniu uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających co najmniej 15-letni staż służby – poskutkuje. To się okaże w przeciągu najbliższego roku.
W jakich służbach wprowadzono zmiany?
Ustawa wprowadza zmian m.in. w stosunku do takich służb:
1) Policji,
2) Straży Granicznej,
3) Państwowej Straży Pożarnej,
4) żołnierzy zawodowych i ich rodzin,
5) funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,
6) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu,
7) Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
8) funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego,
9) Służby Więziennej,
10) Krajowej Administracji Skarbowej,
11) Służbie Ochrony Państwa,
12) Straży Marszałkowskiej.
Czy jest i ile wynosi świadczenie za długoletnią służbę?
Uposażenie funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających co najmniej 15-letni staż służby będzie zwiększone. Świadczenie za długoletnią służbę będzie przysługiwało w wysokości 5% należnego uposażenia zasadniczego po osiągnięciu 15 lat służby, zwiększanego o kwotę 1% należnego uposażenia zasadniczego za każdy kolejny rozpoczęty rok służby.
Ile maksymalnie może wynosić dodatek za długoletnią służbę?
Dodatek za długoletnią służbę nie może wynosić więcej niż do wysokości 15% po 25 latach służby, które będzie wypłacane do dnia rozwiązania stosunku służbowego w związku ze zwolnieniem funkcjonariusza ze służby, z jego śmiercią lub zaginięciem.
Czy dodatek będzie wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub tenty?
Generalnie świadczenie za długoletnią służbę, co do zasady, nie będzie stanowiło składnika uposażenia lub dodatku do uposażenia i tym samym, nie będzie stanowić podstawy wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej. Ustawa w odpowiednich zmianach do ustaw wprowadza wyjątek, kiedy to świadczenie będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej. Warunkiem wliczenia świadczenia do podstawy wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej będzie osiągnięcie przez funkcjonariusza i żołnierza 32 lat wysługi emerytalnej.
Dodatek motywacyjny w pozostałych służbach?
Ustawa reguluje prawo do dodatku motywacyjnego funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Marszałkowskiej. Taki dodatek motywacyjny funkcjonuje już w służbach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji (m.in. w Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej), Służbie Więziennej oraz w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ile będzie wynosił dodatek motywacyjny?
Dodatek motywacyjny przyznawany będzie w jednej z dwóch wysokości:
1) 1500 zł - po osiągnięciu co najmniej 25 lat stażu służby;
2) 2500 zł - po przekroczeniu 28 lat i 6 miesięcy stażu służby.
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402
Kiedy wchodzi w życie ustawa?
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca 2023 r., z wyjątkiem art. 14, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
Jak obliczyć emeryturę w służbach?
Na stronie internetowej Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA udostępniony jest kalkulator emerytalny (którego obliczenia są oczywiście poglądowe). Dedykowany jest funkcjonariuszom służb mundurowych obsługiwanych przez ZER MSWiA:
- podległych MSWiA,
- ABW, AW, CBA,
- Służby Celno-Skarbowej,
- Straży Marszałkowskiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat