reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Inne > Komu przysługuje renta szkoleniowa?

Komu przysługuje renta szkoleniowa?

Osoba, która ma orzeczoną niezdolność do pracy może starać się o rentę szkoleniową. Renta szkoleniowa daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i odbycia szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie.

Warunki ubiegania się o rentę szkoleniową

O rentę szkoleniową może ubiegać się osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

Pobieranie renty ma ułatwić powrót na rynek pracy.

Oznacza to, że rentę szkoleniową otrzyma osoba występująca o rentę spowodowaną niezdolnością do pracy, wobec której zapadło orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Przypomnieć należy, że uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy uzależnione jest od spełnienia warunków:

- istnienia niezdolności do pracy (całkowitej lub częściowej);

- posiadania wymaganego, stosownie do wieku ubezpieczonego, okresu składkowego i nieskładkowego;

- powstania niezdolności do pracy w okresie składkowym lub nieskładkowym.

Osoba, która spełnia powyższe warunki, a jednocześnie rokuje nadzieje, że po przekwalifikowaniu odzyska zdolność do pracy, może uzyskać prawo do renty szkoleniowej.

Oceniając celowość przekwalifikowania zawodowego lekarz orzecznik powinien brać pod uwagę charakter choroby oraz wpływ jej na organizm, sprawność fizyczną, posiadane kwalifikacje, wiek, zawód, możliwość dalszego wykonywania pracy zarobkowej, możliwość przywrócenia zdolności do pracy przez leczenie, rehabilitację oraz przekwalifikowanie zawodowe. Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz orzecznik powinien brać uwagę również predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę.

Po przyznaniu renty organ rentowy kieruje zainteresowanego do powiatowego urzędu pracy w celu odbycia szkoleń przygotowujących do zdobycia nowego zawodu.

Renta szkoleniowa przez 36 miesięcy

Renta szkoleniowa przysługuje przez 6 miesięcy. Okres ten może ulec wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej niż o dalsze 30 miesięcy.

Maksymalny okres pobierania renty szkoleniowej nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Osoba, która uzyskała rentę może w tym okresie zdobyć nowe kwalifikacje, które pomogą jej na zdobycie pracy w nowym zawodzie.

Zarówno skrócenie, jak i wydłużenie okresu pobierania renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku starosty.

Okres 6 miesięcy może zostać skrócony, jeżeli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi ZUS o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie wykazuje chęci zmiany zawodu i nie uczestniczy w szkoleniach.

W sytuacji gdy starosta zawiadomi o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu organ rentowy ponownie kieruje zainteresowanego do lekarza orzecznika.

W jakiej wysokości?

Renta szkoleniowa wynosi 75% podstawy wymiaru renty, nie mniej jednak niż w wysokości najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Podkreślić należy, iż dla osoby ubiegającej się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, wysokość renty wynosić będzie 100% podstawy jej wymiaru.

Praca podczas pobierania renty szkoleniowej

Co najważniejsze, podczas uzyskania prawa do renty szkoleniowej, nie można osiągać żadnych przychodów, a więc podejmować pracy zarobkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 21.06.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komu przysługuje renta szkoleniowa?/ Fot. Fotolia
Komu przysługuje renta szkoleniowa?/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama