Komu przysługuje renta szkoleniowa?
REKLAMA
REKLAMA
Warunki ubiegania się o rentę szkoleniową
O rentę szkoleniową może ubiegać się osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.
REKLAMA
Pobieranie renty ma ułatwić powrót na rynek pracy.
Oznacza to, że rentę szkoleniową otrzyma osoba występująca o rentę spowodowaną niezdolnością do pracy, wobec której zapadło orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego.
Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)
Przypomnieć należy, że uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy uzależnione jest od spełnienia warunków:
- istnienia niezdolności do pracy (całkowitej lub częściowej);
- posiadania wymaganego, stosownie do wieku ubezpieczonego, okresu składkowego i nieskładkowego;
- powstania niezdolności do pracy w okresie składkowym lub nieskładkowym.
Osoba, która spełnia powyższe warunki, a jednocześnie rokuje nadzieje, że po przekwalifikowaniu odzyska zdolność do pracy, może uzyskać prawo do renty szkoleniowej.
Oceniając celowość przekwalifikowania zawodowego lekarz orzecznik powinien brać pod uwagę charakter choroby oraz wpływ jej na organizm, sprawność fizyczną, posiadane kwalifikacje, wiek, zawód, możliwość dalszego wykonywania pracy zarobkowej, możliwość przywrócenia zdolności do pracy przez leczenie, rehabilitację oraz przekwalifikowanie zawodowe. Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz orzecznik powinien brać uwagę również predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę.
Po przyznaniu renty organ rentowy kieruje zainteresowanego do powiatowego urzędu pracy w celu odbycia szkoleń przygotowujących do zdobycia nowego zawodu.
Renta szkoleniowa przez 36 miesięcy
Renta szkoleniowa przysługuje przez 6 miesięcy. Okres ten może ulec wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej niż o dalsze 30 miesięcy.
Maksymalny okres pobierania renty szkoleniowej nie może przekroczyć 36 miesięcy.
Osoba, która uzyskała rentę może w tym okresie zdobyć nowe kwalifikacje, które pomogą jej na zdobycie pracy w nowym zawodzie.
Zarówno skrócenie, jak i wydłużenie okresu pobierania renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku starosty.
Okres 6 miesięcy może zostać skrócony, jeżeli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi ZUS o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie wykazuje chęci zmiany zawodu i nie uczestniczy w szkoleniach.
W sytuacji gdy starosta zawiadomi o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu organ rentowy ponownie kieruje zainteresowanego do lekarza orzecznika.
W jakiej wysokości?
Renta szkoleniowa wynosi 75% podstawy wymiaru renty, nie mniej jednak niż w wysokości najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Podkreślić należy, iż dla osoby ubiegającej się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, wysokość renty wynosić będzie 100% podstawy jej wymiaru.
Praca podczas pobierania renty szkoleniowej
Co najważniejsze, podczas uzyskania prawa do renty szkoleniowej, nie można osiągać żadnych przychodów, a więc podejmować pracy zarobkowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat