ZUS: Renta wdowia 2025 - jakie dokumenty?
REKLAMA
REKLAMA
Dla kogo renta wdowia? Ankieta ZUS
ZUS stworzył specjalną ankietę dla osób, które są zainteresowane rentą wdowią. Odpowiedź na to pytanie można więc znaleźć na stronie: https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia
REKLAMA
Przede wszystkim należy być uprawnionym do renty rodzinnej oraz innych świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez ZUS, KRUS, WBE, ZER MSWiA, BESW lub zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. Nie liczą się jedynie świadczenia wypłacane w państwach członkowskich UE, EFTA i Wielkiej Brytanii.
Oto wszystkie warunki renty wdowiej:
- Posiadanie prawa do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku i prawo do własnego świadczenia emerytalno-rentowego lub większej liczby własnych świadczeń emerytalno-rentowych.
- Bycie w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
- Współmałżonek zmarł nie wcześniej niż 5 lat przed dniem, w którym osiągnęło się powszechny wiek emerytalny.
- Pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka.
- Nie pozostawanie w nowym związku małżeńskim.
- Suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (aktualnie trzykrotność wynosi 5 342,88 zł).
Renta wdowia 2025 - jakie dokumenty?
Wystarczy, że osoby uprawnione (wdowa lub wdowiec) do co najmniej dwóch świadczeń (w tym renty rodzinnej) złożą Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Na stronie ZUS czytamy, że wzór wniosku ERWD jest dostępny od 1 stycznia 2025 roku na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także stacjonarnie w każdej placówce. Należy jednak upewnić się czy ma się ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli okaże się, że nie, w pierwszej kolejności składa się wniosek o rentę rodzinną (ERR).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA