REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy PPK się opłaca? Rosną aktywa i liczba uczestników [Bieżące dane]

Czy PPK się opłaca? Mogą świadczyć o tym rosnące aktywa i liczba uczestników programu. Oto bieżące dane z biuletynu Pracowniczych Planów Kapitałowych, które funkcjonują w Polsce już 5 lat. Podobne rozwiązanie dodatkowego powszechnego oszczędzania obywateli planuje wprowadzić Irlandia.

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

Pracownik może sprawdzić, czy pracodawca „zapisał” go do PPK i na bieżąco monitorować stan swoich oszczędności w PPK

Pracownik, który ma wątpliwości czy pracodawca „zapisał” go do PPK i czy odprowadza wpłaty na jego rachunek PPK, albo nie wie, w jakiej instytucji oszczędza w PPK – może sprawdzić to w istniejącym już dwa lata i prowadzonym przez PFR Portal PPK serwisie mojeppk.

PPK. Zwrot nie zawsze wiąże się z pełnymi potrąceniami

Kilka miesięcy temu, 45-letni uczestnik PPK – po śmierci żony – otrzymał część zgromadzonych na jej rachunku PPK środków. Zostały one przetransferowane na jego rachunek PPK. Teraz chciałby wycofać te środki, czyli dokonać tzw. zwrotu. Pyta, czy może wycofać tylko środki „odziedziczone” po żonie. Chciałby też wiedzieć, czy środki zgromadzone na rachunku PPK dostanie w całości czy też pomniejszone (np. ze względu na konieczność zapłacenia podatku). Odpowiadamy.

REKLAMA

PPK. Czy trzeba naliczyć wpłaty od przyznanych pracownikowi świadczeń niepieniężnych?

Pracodawca oblicza i pobiera wpłaty do PPK od wynagrodzenia uczestnika PPK. Podstawą do naliczenia wpłat do PPK może być m.in. wartość świadczenia niepieniężnego. Co w sytuacji, gdy uczestnik PPK otrzymał w danym miesiącu tylko takie świadczenie i żadnego wynagrodzenia w formie pieniężnej, z którego można pobrać wpłaty do PPK, finansowane przez tego uczestnika?

Czy spóźnione wpłaty do PPK pracodawca może zaliczyć w koszty

W czerwcu pracodawca dokonał wpłat do PPK z opóźnieniem, bo przekazał je do instytucji finansowej dopiero 19 czerwca. Czy wpłaty do PPK, sfinansowane przez pracodawcę, dokonane po upływie ustawowego terminu na ich dokonanie, stanowią dla tego pracodawcy koszty uzyskania przychodów? A jeśli tak, to za jaki miesiąc?  

Czy wpłaty do PPK uczestnika programu mają wpływ na limity z ustawy kominowej?

Pracownik – uczestnik PPK – objęty ustawą o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa) chciałby finansować także wpłaty dodatkowe do PPK. Czy limity dotyczące wpłat do PPK, o których mowa w ustawie kominowej, dotyczą także wpłat finansowanych przez uczestnika programu?

Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

REKLAMA

Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy. WEBINARIUM

Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 22 lutego 2023 roku. Polecamy!

REKLAMA