Czy spóźnione wpłaty do PPK pracodawca może zaliczyć w koszty
REKLAMA
REKLAMA
Wpłaty do PPK sfinansowane przez pracodawcę, które zostały dokonane (przekazane do instytucji finansowej) po terminie stanowią dla tego pracodawcy koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich wpłaty do instytucji finansowej.
REKLAMA
Co do zasady wpłaty dokonywane do PPK, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne – pod warunkiem, że zostaną opłacone w terminie wynikającym z przepisów ustawy o PPK, czyli do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone.
Przez miesiąc, za który wpłaty do PPK są należne, należy rozumieć miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie uczestnika PPK stanowiące podstawę do obliczenia wysokości wpłaty finansowanej przez podmiot zatrudniający.
Pracodawca 15 czerwca przekazał do instytucji finansowej wpłaty do PPK naliczone od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w maju za kwiecień. W związku z tym, że wpłaty dokonywane do PPK, w części finansowanej przez pracodawcę, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, a przez miesiąc, za który wpłaty do PPK są należne, w tym przypadku należy rozumieć miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie pracownika, stanowiące podstawę do obliczenia wysokości tych wpłat, wpłaty dokonane w czerwcu, stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodu za kwiecień.
Wpłaty dokonane po terminie
Wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający i dokonane po terminie stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów w miesiącu ich wpłaty do instytucji finansowej. Natomiast wpłaty dokonane przed terminem traktuje się jako dokonane w terminie.
Pracodawca 19 czerwca przekazał do instytucji finansowej wpłaty do PPK naliczone od wynagrodzenia wypłaconego w maju za kwiecień. W związku z tym, że wpłaty zostały dokonane z opóźnieniem, stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów w czerwcu, czyli w miesiącu ich przekazania do instytucji finansowej.
Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wpłaty dokonywane do PPK, naliczone od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 23 ust. 1 pkt 37a ustawy PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 40a ustawy CIT).
Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.
Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat