REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest możliwe potrącenie kosztów naprawy służbowego samochodu

P. Kuźniar Aleksander

REKLAMA

Zatrudniam na podstawie umowy zlecenia kilku rozwozicieli gazet. Jeden z nich na podstawie zapisów umowy zlecenia korzysta z auta będącego własnością mojej firmy. Kilka dni temu zleceniobiorca wjeżdżając na wysoki krawężnik obok kiosku uszkodził miskę olejową w samochodzie. Auto, niestety, nie posiadało ubezpieczenia AC. Czy mogę w tej sytuacji potrącić koszt naprawy samochodu z wynagrodzenia zleceniobiorcy? Zaznaczam, że nie podpisaliśmy żadnej dodatkowej umowy dotyczącej warunków używania przez niego auta.

RADA
Nie może Pan potrącić z wynagrodzenia należnego zleceniobiorcy kwoty poniesionej na naprawę uszkodzonego przez niego samochodu. Może Pan jednak dochodzić tych należności w postępowaniu sądowym kierując odpowiednie powództwo do sądu cywilnego.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia podlega wyłącznie regulacjom przepisów prawa cywilnego. Fakt niezawarcia dodatkowej umowy użyczenia samochodu będącego własnością Pana firmy, która regulowałaby zasady i warunki tego użyczenia, wyłącza możliwość zastosowania instytucji potrącenia. Potrącenie uregulowane przepisami prawa cywilnego jest możliwe, gdy dwie osoby są względem siebie dłużnikami i wierzycielami. Wówczas każda z nich może potrącić swoją wierzytelność względem wierzytelności drugiej strony.

Powoduje to w konsekwencji umorzenie się tych wierzytelności nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Warunkiem takiego potrącenia jest jednak tożsamość wzajemnych wierzytelności. Muszą być one jednorodzajowe co do ich przedmiotu, np. dotyczyć określonej kwoty pieniędzy. Ponadto obie wierzytelności muszą być wymagalne, a zatem każda ze stron ma prawo żądania ich spełnienia, oraz zaskarżalne, czyli istnieje możliwość dochodzenia ich przed sądem.

W opisanym przez Pana przypadku nie jest jednak możliwe zastosowanie instytucji potrącenia. Wynika to z faktu, że nie mogą być potrącane wierzytelności pochodzące z czynów niedozwolonych, a właśnie w kategorii czynu niedozwolonego należy rozpatrywać uszkodzenie przez zleceniobiorcę samochodu należącego do Pana firmy.

Czynem takim jest bowiem fakt wyrządzenia szkody, za którą określona osoba ponosi odpowiedzialność. Powstaje wówczas między tymi osobami stosunek prawny, na podstawie którego poszkodowany jest uprawniony do uzyskania odszkodowania od osoby, która szkodę wyrządziła, a ten, który szkodę wyrządził, jest zobowiązany do jej naprawienia.

W Pana przypadku podstawą wynagrodzenia należnego rozwozicielowi gazet jest umowa zlecenia łącząca Pana z osobą wykonującą zlecenie. Brak umownego uregulowania kwestii korzystania przez rozwoziciela gazet z samochodu nie czyni go zobowiązanym umownie za ten samochód, a co za tym idzie, nie daje możliwości zastosowania potrącenia wzajemnych wierzytelności.

Dlatego koszty poniesione przez Pana za naprawę uszkodzonego samochodu mogą być odzyskane tylko w drodze postępowania sądowego. Jeżeli kierowca nie poczuwa się do zwrotu Panu tych należności, jedyną możliwością ich dochodzenia będzie pozew cywilny o zapłatę określonej kwoty pieniężnej z tytułu szkody poniesionej w związku z uszkodzeniem samochodu przez rozwoziciela gazet. Nie może Pan natomiast samodzielnie potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy kosztów naprawy samochodu, gdyż wówczas to on mógłby wystąpić do sądu z powództwem o nienależne wykonanie zobowiązania z umowy zlecenia.

W celu pełniejszego zabezpieczenia Pana interesów związanych z korzystaniem przez rozwozicieli gazet z samochodów służbowych może Pan zawierać z takimi osobami umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. W przypadku znacznej wartości tych samochodów może Pan dodatkowo zabezpieczyć to mienie nie tylko ww. umową, ale również deklaracją wekslową i wekslem in blanco.

Taka umowa nie jest skrępowana ograniczeniami charakterystycznymi dla umowy o odpowiedzialności materialnej występującej na gruncie prawa pracy. W związku z powyższym odpowiedzialność materialna zleceniobiorcy za szkody wyrządzone w mieniu zleceniodawcy nie jest niczym ograniczona. Jedynie wysokość należnego odszkodowania musi się mieścić, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, w granicach szkody.


Podstawa prawna:- art. 415, art. 498, art. 505 pkt 3 Kodeksu cywilnego.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA