REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest możliwe potrącenie kosztów naprawy służbowego samochodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
P. Kuźniar Aleksander

REKLAMA

Zatrudniam na podstawie umowy zlecenia kilku rozwozicieli gazet. Jeden z nich na podstawie zapisów umowy zlecenia korzysta z auta będącego własnością mojej firmy. Kilka dni temu zleceniobiorca wjeżdżając na wysoki krawężnik obok kiosku uszkodził miskę olejową w samochodzie. Auto, niestety, nie posiadało ubezpieczenia AC. Czy mogę w tej sytuacji potrącić koszt naprawy samochodu z wynagrodzenia zleceniobiorcy? Zaznaczam, że nie podpisaliśmy żadnej dodatkowej umowy dotyczącej warunków używania przez niego auta.

RADA
Nie może Pan potrącić z wynagrodzenia należnego zleceniobiorcy kwoty poniesionej na naprawę uszkodzonego przez niego samochodu. Może Pan jednak dochodzić tych należności w postępowaniu sądowym kierując odpowiednie powództwo do sądu cywilnego.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia podlega wyłącznie regulacjom przepisów prawa cywilnego. Fakt niezawarcia dodatkowej umowy użyczenia samochodu będącego własnością Pana firmy, która regulowałaby zasady i warunki tego użyczenia, wyłącza możliwość zastosowania instytucji potrącenia. Potrącenie uregulowane przepisami prawa cywilnego jest możliwe, gdy dwie osoby są względem siebie dłużnikami i wierzycielami. Wówczas każda z nich może potrącić swoją wierzytelność względem wierzytelności drugiej strony.

Powoduje to w konsekwencji umorzenie się tych wierzytelności nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Warunkiem takiego potrącenia jest jednak tożsamość wzajemnych wierzytelności. Muszą być one jednorodzajowe co do ich przedmiotu, np. dotyczyć określonej kwoty pieniędzy. Ponadto obie wierzytelności muszą być wymagalne, a zatem każda ze stron ma prawo żądania ich spełnienia, oraz zaskarżalne, czyli istnieje możliwość dochodzenia ich przed sądem.

W opisanym przez Pana przypadku nie jest jednak możliwe zastosowanie instytucji potrącenia. Wynika to z faktu, że nie mogą być potrącane wierzytelności pochodzące z czynów niedozwolonych, a właśnie w kategorii czynu niedozwolonego należy rozpatrywać uszkodzenie przez zleceniobiorcę samochodu należącego do Pana firmy.

Czynem takim jest bowiem fakt wyrządzenia szkody, za którą określona osoba ponosi odpowiedzialność. Powstaje wówczas między tymi osobami stosunek prawny, na podstawie którego poszkodowany jest uprawniony do uzyskania odszkodowania od osoby, która szkodę wyrządziła, a ten, który szkodę wyrządził, jest zobowiązany do jej naprawienia.

W Pana przypadku podstawą wynagrodzenia należnego rozwozicielowi gazet jest umowa zlecenia łącząca Pana z osobą wykonującą zlecenie. Brak umownego uregulowania kwestii korzystania przez rozwoziciela gazet z samochodu nie czyni go zobowiązanym umownie za ten samochód, a co za tym idzie, nie daje możliwości zastosowania potrącenia wzajemnych wierzytelności.

Dlatego koszty poniesione przez Pana za naprawę uszkodzonego samochodu mogą być odzyskane tylko w drodze postępowania sądowego. Jeżeli kierowca nie poczuwa się do zwrotu Panu tych należności, jedyną możliwością ich dochodzenia będzie pozew cywilny o zapłatę określonej kwoty pieniężnej z tytułu szkody poniesionej w związku z uszkodzeniem samochodu przez rozwoziciela gazet. Nie może Pan natomiast samodzielnie potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy kosztów naprawy samochodu, gdyż wówczas to on mógłby wystąpić do sądu z powództwem o nienależne wykonanie zobowiązania z umowy zlecenia.

W celu pełniejszego zabezpieczenia Pana interesów związanych z korzystaniem przez rozwozicieli gazet z samochodów służbowych może Pan zawierać z takimi osobami umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. W przypadku znacznej wartości tych samochodów może Pan dodatkowo zabezpieczyć to mienie nie tylko ww. umową, ale również deklaracją wekslową i wekslem in blanco.

Taka umowa nie jest skrępowana ograniczeniami charakterystycznymi dla umowy o odpowiedzialności materialnej występującej na gruncie prawa pracy. W związku z powyższym odpowiedzialność materialna zleceniobiorcy za szkody wyrządzone w mieniu zleceniodawcy nie jest niczym ograniczona. Jedynie wysokość należnego odszkodowania musi się mieścić, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, w granicach szkody.


Podstawa prawna:- art. 415, art. 498, art. 505 pkt 3 Kodeksu cywilnego.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA