REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest możliwe potrącenie kosztów naprawy służbowego samochodu

P. Kuźniar Aleksander

REKLAMA

Zatrudniam na podstawie umowy zlecenia kilku rozwozicieli gazet. Jeden z nich na podstawie zapisów umowy zlecenia korzysta z auta będącego własnością mojej firmy. Kilka dni temu zleceniobiorca wjeżdżając na wysoki krawężnik obok kiosku uszkodził miskę olejową w samochodzie. Auto, niestety, nie posiadało ubezpieczenia AC. Czy mogę w tej sytuacji potrącić koszt naprawy samochodu z wynagrodzenia zleceniobiorcy? Zaznaczam, że nie podpisaliśmy żadnej dodatkowej umowy dotyczącej warunków używania przez niego auta.

RADA
Nie może Pan potrącić z wynagrodzenia należnego zleceniobiorcy kwoty poniesionej na naprawę uszkodzonego przez niego samochodu. Może Pan jednak dochodzić tych należności w postępowaniu sądowym kierując odpowiednie powództwo do sądu cywilnego.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia podlega wyłącznie regulacjom przepisów prawa cywilnego. Fakt niezawarcia dodatkowej umowy użyczenia samochodu będącego własnością Pana firmy, która regulowałaby zasady i warunki tego użyczenia, wyłącza możliwość zastosowania instytucji potrącenia. Potrącenie uregulowane przepisami prawa cywilnego jest możliwe, gdy dwie osoby są względem siebie dłużnikami i wierzycielami. Wówczas każda z nich może potrącić swoją wierzytelność względem wierzytelności drugiej strony.

Powoduje to w konsekwencji umorzenie się tych wierzytelności nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Warunkiem takiego potrącenia jest jednak tożsamość wzajemnych wierzytelności. Muszą być one jednorodzajowe co do ich przedmiotu, np. dotyczyć określonej kwoty pieniędzy. Ponadto obie wierzytelności muszą być wymagalne, a zatem każda ze stron ma prawo żądania ich spełnienia, oraz zaskarżalne, czyli istnieje możliwość dochodzenia ich przed sądem.

W opisanym przez Pana przypadku nie jest jednak możliwe zastosowanie instytucji potrącenia. Wynika to z faktu, że nie mogą być potrącane wierzytelności pochodzące z czynów niedozwolonych, a właśnie w kategorii czynu niedozwolonego należy rozpatrywać uszkodzenie przez zleceniobiorcę samochodu należącego do Pana firmy.

Czynem takim jest bowiem fakt wyrządzenia szkody, za którą określona osoba ponosi odpowiedzialność. Powstaje wówczas między tymi osobami stosunek prawny, na podstawie którego poszkodowany jest uprawniony do uzyskania odszkodowania od osoby, która szkodę wyrządziła, a ten, który szkodę wyrządził, jest zobowiązany do jej naprawienia.

W Pana przypadku podstawą wynagrodzenia należnego rozwozicielowi gazet jest umowa zlecenia łącząca Pana z osobą wykonującą zlecenie. Brak umownego uregulowania kwestii korzystania przez rozwoziciela gazet z samochodu nie czyni go zobowiązanym umownie za ten samochód, a co za tym idzie, nie daje możliwości zastosowania potrącenia wzajemnych wierzytelności.

Dlatego koszty poniesione przez Pana za naprawę uszkodzonego samochodu mogą być odzyskane tylko w drodze postępowania sądowego. Jeżeli kierowca nie poczuwa się do zwrotu Panu tych należności, jedyną możliwością ich dochodzenia będzie pozew cywilny o zapłatę określonej kwoty pieniężnej z tytułu szkody poniesionej w związku z uszkodzeniem samochodu przez rozwoziciela gazet. Nie może Pan natomiast samodzielnie potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy kosztów naprawy samochodu, gdyż wówczas to on mógłby wystąpić do sądu z powództwem o nienależne wykonanie zobowiązania z umowy zlecenia.

W celu pełniejszego zabezpieczenia Pana interesów związanych z korzystaniem przez rozwozicieli gazet z samochodów służbowych może Pan zawierać z takimi osobami umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. W przypadku znacznej wartości tych samochodów może Pan dodatkowo zabezpieczyć to mienie nie tylko ww. umową, ale również deklaracją wekslową i wekslem in blanco.

Taka umowa nie jest skrępowana ograniczeniami charakterystycznymi dla umowy o odpowiedzialności materialnej występującej na gruncie prawa pracy. W związku z powyższym odpowiedzialność materialna zleceniobiorcy za szkody wyrządzone w mieniu zleceniodawcy nie jest niczym ograniczona. Jedynie wysokość należnego odszkodowania musi się mieścić, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, w granicach szkody.


Podstawa prawna:- art. 415, art. 498, art. 505 pkt 3 Kodeksu cywilnego.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA