Bony dla bezrobotnych
06 cze 2014
W związku z reformą urzędów pracy, osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą skorzystać z dodatkowych instrumentów rynku pracy w postaci bonu szkoleniowego, stażowego, zatrudnieniowego oraz bonu na zasiedlenie. Na czym polega pomoc oferowana w ramach bonów?
Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015
29 maja 2014
Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?
Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?
27 maja 2014
Reforma urzędów pracy weszła dziś (27 maja 2014 r.) w życie. Wprowadza refundację składek za pracowników, granty na telepracę, bony, niskooprocentowane pożyczki, lepiej dopasowuje pomoc do potrzeb bezrobotnych. Co jeszcze zostało zmienione?
Reforma urzędów pracy w 2014 r.
28 kwi 2014
Reforma urzędów pracy w 2014 r. przewiduje nowe instrumenty wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki. Reformę przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a w czwartek 24 kwietnia 2014 r. została podpisana przez prezydenta.
Mobilność studentów i absolwentów w UE
09 kwi 2014
Priorytetem unijnej polityki społecznej jest tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Komisja Europejska oraz Euridice sprawdziły wspieranie mobilności studentów i absolwentów w poszczególnych państwach. Jak na tle całej UE wypadła Polska?
Pomoc państwa w sytuacji zwolnienia rolnika z pracy
24 lut 2014
Po zwolnieniu z pracy właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej może liczyć na pomoc z urzędu pracy i od organów samorządu terytorialnego.
Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?
19 gru 2013
Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?
Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury
17 gru 2013
Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?
Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy
09 gru 2013
Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.
Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy
14 lis 2013
Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o
dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z
jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest
przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.
Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży
31 paź 2013
Bezrobotna w ciąży może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, który jest wydłużany o czas przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi tu o przypadek, kiedy w ciążę zachodzi kobieta pobierająca już zasiłek.
Rejestracja w urzędzie pracy
26 sie 2013
Rejestracja w urzędzie pracy zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia albo skorzystanie z dofinansowań na szkolenia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak przebiega proces rejestracji w urzędzie pracy?
Zasiłek dla bezrobotnych
25 lip 2013
Zasiłek dla bezrobotnych jest jednym ze świadczeń należnych osobom bezrobotnym. Istnieją ustawowo określone warunki, od których spełniania uzależnione jest otrzymanie prawa do zasiłku.
Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia
24 lip 2013
Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia to założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje się m.in. granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, pożyczkę z FP na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej oraz trójstronne umowy szkoleniowe.
Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy
23 lip 2013
Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.
Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku
15 lip 2013
Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.
Urzędy pracy - zmiany
11 lip 2013
Urzędy pracy czekają zmiany. Rząd dnia 9 lipca 2013 r. przyjął projekt reformy urzędów pracy, który przewiduje wynagradzanie pracowników urzędów za wyniki, profilowanie pomocy dla bezrobotnych oraz nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy.
Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło
02 kwi 2013
Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Cy umowa o dzieło obejmująca nieregularne pisanie tekstów autorskich za wynagrodzeniem powoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych?
Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło
15 lut 2013
Chcemy zatrudnić na umowę o dzieło osobę bezrobotną zarejestrowaną w
urzędzie pracy bez prawa do zasiłku. Osoba ta będzie tworzyć dla nas
autorskie teksty, a zapotrzebowanie na materiał będziemy przesyłać jej
nieregularnie. Może się zatem okazać, że w danym miesiącu (miesiącach)
nie otrzyma wynagrodzenia. Czy zawarcie takiej umowy osoba bezrobotna
powinna zgłosić w urzędzie? Czy to oznacza, że z chwilą zgłoszenia
zawarcia tej umowy zostanie wykreślona z rejestru bezrobotnych? Jeśli
tak, to gdzie będzie podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu przez okres
trwania tej umowy?
Kiedy firma może skorzystać z dofinansowania do zatrudnienia osoby bezrobotnej
05 lut 2013
W prawie unijnym obowiązuje powszechna zasada swobody przepływu pracowników. Trybunał Sprawiedliwości UE w jednym z ostatnich wyroków zajął stanowisko, że podobne uprawnienia w zatrudnianiu i korzystaniu z przysługujących przywilejów powinni mieć również pracodawcy.
Bezrobocie w grudniu 2012 wyniosło 13,3 proc.
07 sty 2013
Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca listopada 2012 roku) wyniosła w końcu grudnia 2012 roku 13,3 proc. i w porównaniu do miesiąca poprzedniego wzrosła o 0,4 punktu procentowego.
Czy osoba bezrobotna może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny
28 lis 2012
Żona jednego z naszych pracowników jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Pod koniec września br. została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, bez prawa do zasiłku. Czy w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, czy powinniśmy ją wyrejestrować?
Co zyska pracodawca zatrudniając bezrobotnego
20 lis 2012
Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.
Jak pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu osób bezrobotnych
16 lis 2012
Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.
Milion osób długotrwale bezrobotnych
08 paź 2012
Bez pracy w Polsce jest obecnie około 1,9 mln osób, z czego ponad milion to osoby długotrwale bezrobotne. Według autorskiej analizy firmy doradczej Deloitte, państwo ponosi z tego tytułu koszty na poziomie 10,5 mld rocznie.
Była minister pracy: Likwidacja terminowych umów o pracę to likwidacja wielu miejsc pracy
28 wrz 2012
W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do
wielu instrumentów zatrudniania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria
Joanna Kluzik-Rostkowska. W tym również do umów na czas określony lub
umów cywilnoprawnych. Była minister pracy uważa, że postulaty
związkowców, by utrudnić pracodawcom korzystanie z tego typu
instrumentów, mogą oznaczać problemy na rynku pracy.
Pracodawcy często zalegają z wypłatą na czas wynagrodzeń
27 wrz 2012
W skontrolowanych przez PIP firmach, w okresie styczeń-lipiec tego roku,
wzrosła o 21 proc. liczba przypadków niewypłacania pensji pracownikom
na czas w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. - wynika ze
wstępnych danych Państwowej Inspekcji Pracy.
Bezrobocie w Polsce i UE - raport NBP za II kwartał 2012 r.
24 wrz 2012
Stopa bezrobocia w Polsce wg BAEL (ok. 10%) jest niemal tak samo duża jak w całej UE (10,3%). W II kwartale 2012 r. spadło zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, zmniejszyła się dynamika przyrostu liczby zatrudnionych w usługach. W dalszym ciągu rośnie aktywność zawodowa, ale ponad połowa osób wchodzących na rynek pracy trafiła do grupy bezrobotnych.
Przez jaki okres pracodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP
19 wrz 2012
Za pośrednictwem urzędu pracy od 16 lipca br. zatrudniliśmy bezrobotną 52-letnią kobietę. Zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony 18 miesięcy. Czy jesteśmy zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za cały okres świadczenia przez nią pracy?
Przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku - stawki dofinansowania przedsiębiorców i bezrobotnych
06 wrz 2012
Od 1 września 2012 roku obowiązuje nowe przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku. Wynosi ono 3496,82 zł i obowiązywać będzie we wrześniu, październiku i listopadzie 2012 roku. Jak zmieniły się wysokości różnych form dofinansowania osób bezrobotnych i pracodawców.
Irlandia pomaga bezrobotnym
06 wrz 2012
Polscy pracownicy, którzy wyjechali do Irlandii do pracy, po utracie źródła utrzymania mogą ubiegać się tam o zasiłek dla bezrobotnych. Na jakich zasadach przyznawane są Jobseeker’s Benefit i Jobseeker’s Allowance i czym są irlandzkie „ścieżki do pracy”?
PUP zrefunduje koszty opieki nad dzieckiem
04 wrz 2012
Bezrobotny skierowany na szkolenie bądź chcący podjąć zatrudnienie może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem. Jakie kryteria musi spełnić?
Outplacement – o co chodzi
01 wrz 2012
W dobie kryzysu wiele firm staje przed problemem zwalniania swoich pracowników. W związku z tym na coraz szerszą skalę stosowane są tzw. zwolnienia monitorowane (outplacement), przewidujące program pomocy w poszukiwaniu nowej pracy.
Zmiany w refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych
22 cze 2012
Nowe, obowiązujące od 30 kwietnia 2012 r., regulacje dotyczące
refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy dla
skierowanego bezrobotnego tylko w niewielkim stopniu różnią się od
dotychczas obowiązujących przepisów. Wprowadzonych zostało jednak kilka
zmian, na które powinny zwrócić uwagę podmioty ubiegające się o
refundację.
Nowe regulacje w sprawie refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych
14 cze 2012
30 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Zgodnie z nowymi przepisami starosta nie może odmówić skierowania bezrobotnego do podmiotu ubiegającego się o refundację, u którego bezrobotny ten był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o refundację. W związku z tym podmioty takie będą również mogły ubiegać się o refundację.
Nowe stanowisko pracy może sfinansować ci urząd
04 cze 2012
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę od co najmniej sześciu miesięcy i chcą ją rozwijać (zwiększyć zatrudnienie, kupić nowy sprzęt), mogą ubiegać się o środki na ten cel z powiatowego urzędu pracy. Można uzyskać do 21.520,50 zł dotacji. Jak uzyskać środki na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy?
Zasiłek dla bezrobotnych 2013
22 maja 2012
Od 1 czerwca 2012 r. wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych. W 2013 roku jak dotąd te wartości pozostały bez zmian.
Praca mniej chroniona
25 kwi 2012
Od tego roku zaczęły obowiązywać nowe, mniej korzystne dla firm stawki dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Bezrobotni mogą dostać dotację na założenie firmy
13 kwi 2012
Bezrobotni z Warmii i Mazur mogą składać do powiatowych urzędów pracy
wnioski o dotację na założenie firmy i rozpoczęcie działalności
gospodarczej. W tym roku urzędy pracy w regionie otrzymały 119 mln zł na
aktywizację bezrobotnych o 8 mln zł więcej niż rok temu.
Jak wspierać bliską osobę po utracie pracy?
04 kwi 2012
Moja żona straciła pracę miesiąc temu. Jest jej bardzo ciężko i widzę, jakie targają nią emocje. Obawiam się, że obecny stan może doprowadzić do tego, że będzie jej coraz trudniej znaleźć nową pracę. Jak ją wesprzeć?
Jak zgłosić ofertę zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy
04 kwi 2012
Pracodawca ma możliwość wyboru urzędu pracy, w którym złoży swoją ofertę. Wybrany urząd upowszechnia następnie przedstawioną ofertę, jest odpowiedzialny za kontakt z pracodawcą i osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia.
W Polsce działa 447 spółdzielni socjalnych
21 mar 2012
Obecnie w Polsce funkcjonuje 447 spółdzielni socjalnych, w większości
zajmują się świadczeniem różnego rodzaju usług; zakładają je głównie
osoby bezrobotne, nieco rzadziej - niepełnosprawne - wynika z informacji
MPiPS.
Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,5 proc.
08 mar 2012
Stopa bezrobocia w lutym br. wzrosła do 13,5 proc. wobec 13,2 proc. w styczniu br. - podał szacunkowe dane resort pracy.
MPiPS pracuje nad programem aktywizacji zawodowej młodych osób
01 mar 2012
Jeszcze w tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpocznie pilotaż
nowego programu, mającego za zadanie aktywizację na rynku pracy osób młodych -
zapowiedział szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz.
Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 13,2 proc.
24 lut 2012
W styczniu, po raz kolejny wzrosła liczba bezrobotnych. Stopa
bezrobocia w styczniu wyniosła 13,2 proc. wobec 12,5 proc. w grudniu -
poinformował w czwartek GUS.
Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 12,5 proc.
30 sty 2012
Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 12,5 proc. wobec 12,1 proc. w
listopadzie - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe
bezrobocie utrzymywało się nadal m.in. w województwach
warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.
2012 – niełatwy dla przedsiębiorców
24 sty 2012
Od dłuższego czasu fora internetowe aż huczą od prognoz gospodarczych na 2012 rok. Większość z nich nie napawa optymizmem – przedsiębiorcy i pracownicy obawiają się tego, co przyniesie rok.
Mniej osób dostało dotacje z urzędów pracy
17 sty 2012
800 osób dostało w Podlaskiem w 2011 r. dotacje z urzędów pracy na
rozpoczęcie działalności gospodarczej. Rok wcześniej takie dotacje
dostało 2 130 osób - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w
Białymstoku. Powód - mniej pieniędzy na walkę z bezrobociem.
MPiPS: sytuacja na rynku pracy w grudniu 2011 r.
10 sty 2012
Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu grudnia 12,5
proc., liczba bezrobotnych wyniosła 1 983 tys. osób, pracodawcy
zgłosili 34,6 tys. wolnych miejsc pracy.
Dane potwierdzają wyhamowanie wzrostu liczby pracujących
02 sty 2012
Dane po trzecim kwartale 2011 r. potwierdzają obserwowane już w drugim
kwartale wyhamowanie wzrostu liczby pracujących w gospodarce i w
sektorze przedsiębiorstw - wynika z raportu NBP o rynku pracy w III
kwartale 2011 r.