REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nowego w emeryturach

Jan Witkowski
Jan Witkowski

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany i docelowo ma wynieść 67 lat. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku, będą mogły liczyć tylko na 50% pełnego świadczenia.

Nowelizacja przepisów emerytalnych wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 r. i od tego czasu na mocy jej regulacji nastąpi stopniowe wydłużanie obecnie obowiązującego wieku, w którym można przejść na emeryturę wypłacaną przez ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Podwyższenie wieku emerytalnego

Obecnie wiek ten wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Możliwość nabycia uprawnień emerytalnych po ukończeniu tego wieku zachowają osoby, które osiągną go do końca 2012 r., a więc mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1948 r. oraz kobiety urodzone przed 1 stycznia 1953 r. Pozostałe osoby przejdą na emeryturę w wyższym wieku. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyło kobiet urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1953 r. oraz mężczyzn urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1948 r., którym wiek emerytalny zostanie podniesiony o 1 miesiąc. Dla osób urodzonych w kolejnych kwartałach powszechny wiek emerytalny będzie podwyższany o jeden miesiąc za każdy późniejszy kwartał urodzenia. Docelowo powszechny wiek emerytalny ma wynosić 67 lat dla obu płci, co nastąpi po 30 września 2040 r. w przypadku kobiet urodzonych po 30 września 1973 r. oraz po 30 września 2020 r. w przypadku mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r.

W związku z procesem stopniowego wydłużania powszechnego wieku emerytalnego, począwszy od 1 stycznia 2013 r., w odpowiednio późniejszym wieku niż 65 lat ZUS będzie przyznawał z urzędu emeryturę osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli mają one obecnie ustalone prawo do renty do czasu osiągnięcia 65 lat, będą mogły nadal ją pobierać, aż do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Ustawa zmieniająca przewiduje również stopniowe podwyższanie, na takich samych zasadach jak dla ubezpieczonych w ZUS, wieku emerytalnego rolników, sędziów i prokuratorów, zakładając również docelowe zniesienie możliwości przejścia tych osób na wcześniejszą emeryturę lub w stan spoczynku.

Wcześniejsze przejście na emeryturę

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. wprowadzi również od 1 stycznia 2013 r. możliwość uzyskania tzw. emerytury częściowej przez osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wydłużonego wieku emerytalnego, ale:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz
  • posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet  i 40 lat dla mężczyzn.

REKLAMA

Wysokość emerytury częściowej będzie wynosiła 50% pełnej kwoty emerytury i nie zostanie objęta gwarancją najniższego świadczenia w przypadku, gdy jego wyliczona kwota będzie niższa od minimalnej emerytury. Emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana przez ZUS bez względu na kontynuowanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą oraz niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów z pracy zarobkowej.

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. pozostawi pozostałe dotychczasowe możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę (m.in. dla pracowników z długim stażem ubezpieczeniowym, zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nauczycieli, kolejarzy oraz górników). Utrzymana zostanie też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturą na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej dla osób, które udowodniły długi staż ubezpieczeniowy oraz pracy „szczególnej” na 1 stycznia 1999 r. Zgodnie jednak z jej przepisami uzyskanie tego świadczenia, począwszy od 1 stycznia 2013 r., nie będzie już uzależnione od rozwiązania stosunku pracy.

Ustalanie wysokości emerytury

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. nie zmieni większości zasad ustalania wysokości emerytur, ale wprowadzi kilka istotnych zmian. Po pierwsze przewiduje pomniejszanie podstawy obliczenia tzw. nowej emerytury obliczanej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. o wypłacone kwoty emerytury częściowej, a także wcześniejszej emerytury przysługującej na podstawie ustawy emerytalnej lub Karty Nauczyciela. Oznacza to, że osoby, które skorzystają z wcześniejszych uprawnień emerytalnych, będą miały odpowiednio obniżoną emeryturę przyznaną po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Nowelizacja przepisów emerytalnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA