REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskładkowanie diet z tytułu podróży służbowej

Krzysztof Czerwiński
Co do zasady diety do wysokości wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r.  nie wchodzą do wymiaru podstawy składki na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli jednak pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie diet wyższych, będzie musiał odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Najważniejszym aktem prawnym dotyczącym diet za podróże służbowe jest wydane na podstawie art. 775 § 2 k.p. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (zwane dalej rozporządzeniem). Należy jednak wskazać, że co do zasady zbliżone regulacje obowiązują w przypadku rozporządzenia normującego zagraniczne podróże służbowe. Tam jednak wysokość diety zależy od kraju podróży i jest wskazana w załączniku do rozporządzenia.

Pracodawca sektora prywatnego może, ale nie musi, wprowadzić dodatkowe regulacje wewnętrzne w przedmiocie diet za podróż służbową. Zapisy te mogą być zawarte w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania czy po prostu w umowie o pracę.

Co regulują przepisy powszechnie obowiązujące

Rozporządzenie reguluje wysokość oraz sposób naliczania diet za podróż służbową na terenie kraju. Podróż służbowa to wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.

Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów za:

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz
 • przejazdy,
 • noclegi,
 • dojazdy środkami komunikacji miejscowej,
 • inne udokumentowane wydatki, określone przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb (§ 3 rozporządzenia).

Wysokość diety wynosi 23 zł za dobę podróży służbowej (§ 4 rozporządzenia). Dieta naliczana jest od chwili wyjazdu do czasu przyjazdu. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej określa pracodawca. Rozporządzenie reguluje w szczegółowy sposób, jak należy naliczać dietę, tzn. po ilu godzinach podróży służbowej trzeba wypłacać całą stawkę dzienną. Za podróż służbową należy uznać cały okres od wyjazdu do powrotu. Termin „podróż” będzie tu zatem szerszy niż jego powszechne znaczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oskładkowanie diety

Rozporządzenie jest ważne zarówno dla pracodawców ze sfery budżetowej, jak i spoza niej. Kwoty diet przysługujące na podstawie tego rozporządzenia nie stanowią składowej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne.

Podróże służbowe – zmiany w wysokości diet >>

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Powyższe wynika z tego, że należności z tytułu podróży służbowych do wysokości określonej w rozporządzeniu zostały wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Diety do wysokości wskazanych w rozporządzeniu pozostają zatem nieoskładkowane.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jeżeli jednak pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie diet wyższych, będzie musiał od kwoty nadwyżki ponad kwotę 23 zł odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.


Podróż służbowa a oddelegowanie do pracy w innym miejscu

Kodeks pracy umożliwia oddelegowanie pracownika do pracy w innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam obowiązków pracowniczych. Takie oddelegowanie należy odróżnić od podróży służbowej. Podobnie w przypadku czasowego oddelegowania pracownika do pracy poza granicami Polski.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika w rozumieniu § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju” (wyrok z 11 października 2005 r., I PK 67/05).

Podróż służbowa kierowcy po zmianach >>

Jeżeli zatem pracodawca wypłaci należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi, który został oddelegowany do innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam pracy, kwoty wypłacone tytułem diet należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kwoty te wypłacone jako diety, de facto dietami nie będą, bowiem nie przysługują z tytułu podróży służbowej.

Ocena, czy pracownik znajduje się w podróży, czy też może jest to już oddelegowanie do pracy w innej miejscowości, będzie także istotna z punktu widzenia zaliczania wypłat tytułem diet do podstawy składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

 • wyrok SN z 11 października 2005 r. (I PK 67/05, OSNP 2006/17–18/268).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA