| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Oskładkowanie diet z tytułu podróży służbowej

Oskładkowanie diet z tytułu podróży służbowej

Co do zasady diety do wysokości wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r.  nie wchodzą do wymiaru podstawy składki na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli jednak pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie diet wyższych, będzie musiał odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Podróż służbowa a oddelegowanie do pracy w innym miejscu

Kodeks pracy umożliwia oddelegowanie pracownika do pracy w innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam obowiązków pracowniczych. Takie oddelegowanie należy odróżnić od podróży służbowej. Podobnie w przypadku czasowego oddelegowania pracownika do pracy poza granicami Polski.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika w rozumieniu § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju” (wyrok z 11 października 2005 r., I PK 67/05).

Podróż służbowa kierowcy po zmianach >>

Jeżeli zatem pracodawca wypłaci należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi, który został oddelegowany do innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam pracy, kwoty wypłacone tytułem diet należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kwoty te wypłacone jako diety, de facto dietami nie będą, bowiem nie przysługują z tytułu podróży służbowej.

Ocena, czy pracownik znajduje się w podróży, czy też może jest to już oddelegowanie do pracy w innej miejscowości, będzie także istotna z punktu widzenia zaliczania wypłat tytułem diet do podstawy składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

  • wyrok SN z 11 października 2005 r. (I PK 67/05, OSNP 2006/17–18/268).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »