REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej łącznie do 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Po tym okresie wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.

Zdarza się, że pracodawcy – płatnicy składek – mają kłopoty z wypełnieniem formularza Z-3 w przypadku, gdy wypłatę zasiłku chorobowego za zatrudnionego pracownika przejmuje ZUS. Należy pamiętać, że sposób sporządzania informacji zależy od rodzaju składników wynagrodzenia, jakie co miesiąc otrzymuje ten pracownik. Jeżeli składniki są stałe – sprawa jest prosta, w przekazywanym do ZUS dokumencie wpisuje się kwotę z umowy o pracę. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia sprawa jest trudniejsza.

Autopromocja

Przykład

Jolanta K. jest w ciąży i od 1 listopada 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Od 4 grudnia (34. dzień zwolnienia lekarskiego) wypłatę zasiłku chorobowego przejął oddział ZUS. Od 16 do 30 września 2009 r. korzystała z urlopu bezpłatnego. Powstaje pytanie, co płatnik składek powinien zrobić z tym miesiącem w druku Z-3. Przede wszystkim wynagrodzenie za wrzesień 2009 r. podlegało uzupełnieniu, którego powinien dokonać ZUS jako płatnik zasiłku chorobowego, jeśli wynagrodzenie to jest zmienne. We wrześniu zatrudniona przepracowała połowę obowiązującego ją czasu pracy. W przypadku zaś stałego wynagrodzenia sprawa jest prosta: w kolumnie 6 druku Z-3 wpisuje się pełną kwotę pensji z umowy o pracę.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego >>

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku zaś pracownika, który ukończył 50. rok życia – łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 § 1 pkt 1 k.p.). Po wyczerpaniu tych limitów, tj. począwszy od 34. dnia lub odpowiednio 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Formularz ZUS Z-3

Wypłat zasiłku z ubezpieczenia społecznego w danym roku kalendarzowym dokonuje albo pracodawca (płatnik składek), albo ZUS. Zależy to od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego.


I tak, prawo do zasiłków określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i ich wysokość ustalają oraz je wypłacają:

 • płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych,
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

– ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,

– ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym,

– ubezpieczonym będącym osobami duchownymi,

– osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,

– ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.

Jeżeli zasiłek ma wypłacać ZUS, to płatnik składek przedkłada mu zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku (art. 61 ust. 3 ww. ustawy). Zaświadczeniem tym jest formularz ZUS Z-3. Organ rentowy otrzymuje od pracodawcy chorego pracownika wypełniony druk ZUS Z-3 wraz z zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA. Na podstawie formularza Z-3 ZUS ustala podstawę zasiłku i jego wysokość. W tym formularzu płatnik składek wpisuje tylko te składniki wynagrodzenia, od których pobierana jest składka, a pomija świadczenia zwolnione ze składek (np. nagrody jubileuszowe) i te składniki płacowe, do których zatrudniony zachowuje prawo za czas pobierania zasiłku i je faktycznie otrzymuje (np. dodatek stażowy).

W sytuacji przedstawionej w podanym wyżej przykładzie ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, biorąc pod uwagę wynagrodzenie wypłacone za okres od listopada 2008 r. do października 2009 r. (12 miesięcy). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ww. ustawy).

Uzupełnianie wynagrodzenia

Jeżeli w okresie przyjmowanym do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

 • wyłącza się wynagrodzenie za miesiąc, w którym przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
 • przyjmuje się – po odpowiednim uzupełnieniu – wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Wzory umów i formularzy >>

Reasumując, płatnik składek z ww. przykładu powinien uzupełnić wynagrodzenie z września 2009 r. Z urlopu bezpłatnego pracownica korzystała bowiem przez połowę swojego czasu pracy. Uzupełnienia wynagrodzenia dokonuje się w dwojaki sposób, w zależności od tego, czy pracownica ma wynagrodzenie stałe czy zmienne.

Autopromocja

Przy wynagrodzeniu stałym płatnik w formularzu Z-3 wpisuje pełne stałe wynagrodzenie zasadnicze w wysokości wynikającej z zawartej z pracownikiem umowy o pracę (pkt 10, kol. 6). Na zmienne składniki wynagrodzenia przeznaczone są kolumny 7 i 8 tego druku.

Przy wynagrodzeniu zmiennym płatnik podaje:

 • w rubryce 7 tabeli – wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia, które są pomniejszane proporcjonalnie za okres pobierania zasiłku chorobowego i w związku z tym w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniane będą po uprzednim uzupełnieniu,
 • w rubryce 8 tabeli – składniki wynagrodzenia, które są zmniejszane za okres pobierania zasiłku w inny sposób niż proporcjonalnie i w związku z tym w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniane są w kwocie faktycznie wypłaconej bez uzupełniania, np. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Uzupełnienia zmiennych elementów płacowych dokonuje ZUS w taki sposób, że wynagrodzenie uzyskane za przepracowane dni robocze podzieli przez liczbę dni, w których zostało ono osiągnięte, i pomnoży przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek przepracować w danym miesiącu.

W kolumnach tabeli zamieszczonej w pkt 10 druku Z-3 podaje się kwoty składników wynagrodzenia niepomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA