reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Szkolenie pracowników w dzień wolny od pracy

Szkolenie pracowników w dzień wolny od pracy

Szkolenia odbywające się w dni wolne od pracy powinny być wliczane do czasu pracy, jeżeli udział w nich stanowi obowiązek pracowniczy. Rekompensatą za dzień szkolenia w sobotę w pierwszej kolejności jest udzielenie dnia wolnego.

Uprawnienia pracownicze

Udział w obowiązkowym szkoleniu wlicza się do czasu pracy. Jeśli więc szkolenie odbywało się w sobotę, która jest dla danego pracownika dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi należy się dzień wolny od pracy. Stosownie do art. 1513 k.p. dnia wolnego udziela się w danym okresie rozliczeniowym w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

WAŻNE!

Pracownikowi przysługuje pełny wolny dzień nawet wówczas, gdy szkolenie trwało zaledwie kilka godzin.

Przykład

Pracownik uczestniczył w 3-godzinnym szkoleniu, które odbyło się w sobotę, stanowiącą dla tego pracownika dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W zamian za szkolenie pracodawca powinien udzielić pracownikowi całego dnia wolnego.

Pracodawcy nie pozostawiono wyboru innej formy rekompensaty za czas spędzony na nauce w dniu wolnym, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. wypłaty dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Nieudzielanie dnia wolnego stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Należy pamiętać, że pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, która narusza przepisy o czasie pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 pkt 5 k.p.).

Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę >>

Zrekompensowanie kilku godzin sobotniego szkolenia całym dniem wolnym powoduje, że pracownikowi nie będzie przysługiwało roszczenie o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Za czas odpowiadający liczbie godzin kursu zatrudniony otrzyma normalne wynagrodzenie. Pozostała część dnia wolnego powinna być opłacona jak za przestój.

Przykład

Udział w 3-godzinnym sobotnim szkoleniu został zrekompensowany pracownikowi wolnym poniedziałkiem, w który pracownik pracuje 8 godzin. Na wynagrodzenie za ten dzień składają się: normalne wynagrodzenie wypłacane za 3 godziny „przepracowane” w sobotę oraz wynagrodzenie uzupełniające za 5 „nieprzepracowanych” poniedziałkowych godzin, wyliczone na podstawie art. 81 k.p.

Gdyby szkolenie w dniu wolnym od pracy było dłuższe niż wymiar czasu pracy wykonywanej w dniu wolnym od pracy, za czas ponad normę dobową należy przyznać wynagrodzenie powiększone o 50% dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.) albo udzielić czasu wolnego od pracy (art. 1512 k.p.).

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Pracę świadczy od poniedziałku do piątku między 9.00 a 17.00. Szkolenie wyznaczono na sobotę w godzinach od 7.00 do 12.00. Jeżeli czas szkolenia nie zostanie zrekompensowany dniem wolnym z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego, pracownikowi przysługuje 50% dodatek do wynagrodzenia za dwie godziny szkolenia przypadające od 7.00 do 9.00 oraz 100% za 3 godziny przypadające między 9.00 a 12.00.

Jeśli pracodawca nie będzie miał obiektywnej możliwości udzielenia pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego – co może mieć miejsce z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, rozwiązania stosunku pracy, a także wtedy, gdy szkolenie przypadnie w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego – należy sięgnąć do przepisu art. 1511 § 2 k.p. Z racji przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownik powinien otrzymać 100% dodatku za każdą godzinę szkolenia w dzień wolny od pracy. Dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia może być przyznany za każdą godzinę szkolenia w przypadku przekroczenia dobowej normy czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • wyroki Sądu Najwyższego z:

– 12 czerwca 1997 r. (I PKN 211/97, OSNP 1998/11/323),

– 25 stycznia 2005 r. (I PK 144/04, OSNP 2005/17/265).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama