REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Renata Tonder

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który wykorzystał pełny okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolny do pracy, lecz dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdrowia i powrót do pracy.

O przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS, do którego ubezpieczony zwraca się z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy w tym zakresie. Wniosek powinien być złożony do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Jeżeli lekarz orzecznik nie przyzna świadczenia rehabilitacyjnego, a ubezpieczony nie zgadza się z taką decyzją, może odwołać się od tego orzeczenia do komisji lekarskiej ZUS. Komisja ta wydaje także orzeczenie w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika zgłosi Prezes ZUS.

Autopromocja

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane także w sytuacji, gdy ubezpieczony został skierowany na badanie do lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz ten orzekł, że rokuje on odzyskanie zdolności do pracy i zamiast renty przyznaje świadczenie rehabilitacyjne.

Jak długo wypłaca się świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne wypłaca się przez okres wskazany w decyzji ZUS, wydanej na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, nie dłużej jednak niż przez ustalony ustawowo okres 12 miesięcy.

WAŻNE!

Ilekroć przy ustalaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni (np. jeżeli świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane na 5 miesięcy, oznacza to jego wypłatę przez 150 dni od dnia przyznania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie rehabilitacyjne a możliwość rozwiązania umowy o pracę >>

Świadczenie przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy – również za dni ustawowo wolne od pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do:

 • emerytury,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • zasiłku dla bezrobotnych,
 • zasiłku przedemerytalnego,
 • świadczenia przedemerytalnego,
 • urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje także w czasie:

 • urlopu bezpłatnego,
 • urlopu wychowawczego,
 • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem sytuacji, kiedy prawo do świadczenia wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Ubezpieczonego można też pozbawić prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli:

 • w okresie pobierania świadczenia wykonuje pracę zarobkową,
 • okres, na który zostało mu przyznane świadczenie, wykorzystuje niezgodnie z jego celem,
 • zostanie stwierdzone, że niezdolność do pracy została spowodowana w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego wynosi:

 • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni),
 • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za pozostały okres,
 • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.

Świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, jest wypłacane na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ten stan.

Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego podlega waloryzacji, wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Waloryzacji tej nie dokonuje się, jeżeli wskaźnik waloryzacji jest równy lub niższy niż 100%.

Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenie, jeżeli lekarz nie wystawił mu na ten okres zwolnienia lekarskiego z działalności >>

Przykłady

29 września 2009 r. pracownik wykorzystał 182. dzień okresu zasiłkowego. Od 30 września 2009 r. przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Podstawę do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika stanowi podstawa ustalona dla zasiłku chorobowego pobieranego do 29 września 2009 r. w kwocie 3451,60 zł, którą zwaloryzowano wskaźnikiem waloryzacji ogłoszonym na III kwartał 2009 r., wynoszącym 107,3%. Podstawę do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego stanowi zatem kwota 3703,57 zł.

***

Pracownica korzystała z okresu zasiłkowego (270 dni) do 10 lutego 2010 r. Od 11 lutego do 9 sierpnia 2010 r. przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pobieranego przed przyznaniem świadczenia rehabilitacyjnego stanowiła kwota 3106,44 zł. Ponieważ wskaźnik waloryzacji ogłoszony na I kwartał 2010 r. wynosi 97,7%, nie przeprowadza się waloryzacji, a podstawę obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego od 11 lutego 2010 r. stanowi nadal kwota 3106,44 zł.

Autopromocja

WAŻNE!

Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego, tj. gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po waloryzacji.

Dokumenty

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS Np-7 powinien być złożony w oddziale ZUS co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni).

Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne należy dołączyć:

 • zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego – druk ZUS N-9,
 • wywiad zawodowy z miejsca pracy – druk ZUS N-10 – druk ten nie jest wymagany w przypadku, gdy wniosek o świadczenie rehabilitacyjne jest składany przez osobę, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu ubezpieczenia, albo przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność.

Jeżeli świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do wniosku o to świadczenie należy dołączyć również zaświadczenie płatnika składek na druku:

 • ZUS Z-3 – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,
 • ZUS Z-3a – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem.

W celu udokumentowania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100% z ubezpieczenia wypadkowego ubezpieczony musi przedłożyć, oprócz wymienionych wyżej dokumentów, także: protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (pracownik) albo kartę wypadku (inny ubezpieczony), oraz – jeżeli uległ wypadkowi przy pracy lub jeżeli stwierdzono chorobę zawodową – decyzję w tej sprawie.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie każde nienależne świadczenie z ZUS podlega obowiązkowi zwrotu. Kluczowe są pouczenia

  W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

  Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

  REKLAMA

  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  REKLAMA