Czas pracy w 2010 r.
REKLAMA
Zbliżający się nowy rok kalendarzowy wiąże się z koniecznością ustalenia okresów rozliczeniowych, obliczenia wymiarów czasu pracy oraz ułożenia harmonogramów pracy.
REKLAMA
Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2010 r.
Czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 k.p.). Na tej podstawie ustala się liczbę godzin do przepracowania przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym.
Czas pracy wyznaczony zadaniami >>
Obowiązujący pracowników wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się w następujący sposób (art. 130 § 1 k.p.):
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym (4 tygodnie okresu rozliczeniowego x 40 godzin – zakładając 1-miesięczny okres rozliczeniowy; 4 pełne tygodnie mijają zawsze 28. dnia miesiąca, ponieważ tydzień zgodnie z Kodeksem pracy to 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego (czyli dni po 28. dniu miesiąca), przypadających od poniedziałku do piątku,
- odejmując od otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela.
Obliczony w ten sposób wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach wskazuje na to, ile dni i godzin pracownik powinien w tym okresie przepracować. Graficznym planem wyznaczonych pracownikowi godzin pracy jest harmonogram czasu pracy.
WAŻNE!
Jeśli w harmonogramie czasu pracy danego pracownika zostanie przewidziane więcej godzin pracy niż wymiar ustalony zgodnie z Kodeksem pracy, będzie to oznaczać planowanie godzin nadliczbowych, co jest niedopuszczalne. Jeśli natomiast harmonogram przewiduje mniej godzin pracy, niż wynika to z ustalonego wymiaru czasu pracy, oznacza to planowanie przestoju, czego także nie dopuszcza Kodeks.
Ogółem w 2010 r. przypada do przepracowania 253 dni, czyli 2024 godzin (253 dni x 8 godzin).
@RY1@i26/2009/050/i26.2009.050.000.0008.101.jpg@RY2@
Jeżeli w zakładzie pracy obowiązuje dłuższy okres rozliczeniowy, aby obliczyć wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, należy zsumować wymiary miesięczne, np. dla okresu rozliczeniowego od stycznia do marca 2010 r. wymiar czasu pracy będzie wynosił 504 godz. (160 godz. + 160 godz. + 184 godz.).
Obliczenie wymiaru czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze następuje przez ustalenie nominalnego czasu pracy w proporcji do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Przykładowo dla pracownika zatrudnionego w wymiarze 3/4 etatu nominalny czas pracy wyniesie 120 godzin, jeżeli w miesięcznym okresie rozliczeniowym nominalny czas pracy dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 160 godzin.
WAŻNE!
Wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym, obliczony zgodnie z podaną metodyką, ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
Jaki system czasu pracy wprowadzić dla kierowcy zajmującego się przewozem osób w firmie >>
Dni ustawowo wolne od pracy w 2010 r.
Dni ustawowo wolne od pracy określa ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.). W poniższej tabeli zawarto wykaz dni wolnych w 2010 r. oraz dni, w jakie przypadają.
@RY1@i26/2009/050/i26.2009.050.000.0008.102.jpg@RY2@
Dzień wolny w zamian za święto przypadające w sobotę
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W praktyce oznacza to, że pracownikom pracującym w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku trzeba za święto przypadające w sobotę oddać dodatkowy dzień wolny. Nie trzeba oddawać pracownikom pracującym w systemie podstawowym dnia wolnego wówczas, gdy pracują np. od wtorku do soboty i mają wolne poniedziałki z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku takich pracowników zwykłym dniem pracy są soboty. A zatem święto, które przypada w sobotę, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Czy w święto można zatrudnić wolontariuszy >>
W 2010 r. w sobotę przypadanie święto 1 maja oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Należy pamiętać, że dnia wolnego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadało święto.
W zamian za święto przypadające w niedzielę pracownikom nie przysługuje inny dzień wolny od pracy. W 2010 r. w niedzielę wypada pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia oraz drugi dzień Bożego Narodzenia.
Podstawa prawna:
- art. 129 i 130 Kodeksu pracy,
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat