Pełnomocnictwo procesowe
REKLAMA
Pełnomocnictwo procesowe - oznacza czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające określoną osobę do dokonywania w jego imieniu innych czynności prawnych określonych w dokumencie pełnomocnictwa. Na podstawie takiego umocowania pełnomocnik zostaje upoważniony do reprezentowania mocodawcy w zakresie określonym w pełnomocnictwie w stosunkach prawnych z innymi podmiotami.
Pełnomocnictwa udziela się na piśmie. Pełnomocnik zobowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy dokument z podpisem swojego mocodawcy (np. pracodawcy czy pracownika) lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo procesowe uprawnia do występowania przede wszystkim przed organami wymiaru sprawiedliwości, powinno wskazywać dane identyfikujące pełnomocnika oraz mocodawcy, tj. przynajmniej imię i nazwisko (nazwę) obu podmiotów i adres zamieszkania (siedziby). Niezbędny jest również własnoręczny podpis mocodawcy, jednakże nie musi on być czytelny.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat