| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy – oznacza ustalanie czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony, za pomocą wymiaru zadań przeznaczonych do wykonania przez niego (lub grupę pracowników). Wiąże się z rezygnacją ze sztywnego określenia miar pracy wykorzystujących normy czasu pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy oraz określania tej dyspozycyjności za pomocą precyzyjnego rozkładu czasu pracy.

Zadaniowy czas pracy wprowadza się w przypadkach uzasadnionych:

  • rodzajem pracy (np. dziennikarz, aktor, informatyk, telepraca) lub
  • jej organizacją (np. gdy dla danej pracy utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczęcia i zakończenia; niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego na wykonywanie pracy, wykonanie pracy zależy od okoliczności, trudnych do przewidzenia w momencie jej rozpoczynania; zapotrzebowanie na daną pracę jest zróżnicowane w różnych okresach) albo
  • miejscem wykonywania pracy (np. przy pracy świadczonej w wielu miejscach).

O zastosowaniu tego systemu czasu pracy decydują wspólnie pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustalając jednocześnie czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, przy uwzględnieniu zasady, zgodnie z którą czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Ustalenie zadań na poziomie wyższym niż wynikający z rozmiaru zatrudnienia stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy.

Zadaniowy system pracy może być określony układem zbiorowym pracy, regulaminem lub umową o pracę.

Dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym czasie pracy pracodawca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy w zakresie podstawowych godzin pracy. W pozostałym zatem zakresie ewidencja czasu pracy dla takich pracowników powinna być prowadzona.

Określenie czasu pracy wymiarem zadań nie pozbawia więc pracownika możliwości dochodzenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych należy się pracownikowi, gdy wykonanie przyznanych zadań nie było możliwe w normalnym czasie pracy.

Pracy w zadaniowym czasie pracy (w której bardziej liczy się rezultat pracy, niż jej ciągłe, systematycznie świadczenie) nie należy mylić ze świadczeniem usług na podstawie umowy cywilnoprawnej, a tej drugiej stosować w celu obejścia przepisów o czasie pracy, w szczególności pracy w godzinach nadliczbowych.

Regulacja Kodeksu pracy nie ma zastosowania do kierowców, których zadaniowy czas pracy reguluje ustawa o czasie pracy kierowców.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »