| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Czy długoterminowe umowy zawarte przed tym terminem trzeba będzie skrócić do 33 miesięcy?

Warunki pracy to np. rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, dostęp do szkoleń, warunki bhp i przeciwpożarowe itp.

Dlatego należy przyjąć, że rodzaju umowy o pracę nie można zmienić w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Sprawa jest zupełnie oczywista, gdy chodzi o wypowiedzenie zmieniające z umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że w takim trybie jest to niedopuszczalne (uchwała SN z 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169). Tak jak rodzaj umowy o pracę nie jest warunkiem umowy o pracę i nie może być zmieniony wypowiedzeniem zmieniającym, tak należy uznać, że wynikający z rodzaju umowy czas jej trwania także nie może podlegać zmianie w drodze wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Zadaj pytanie na FORUM!

Przykład

Pracodawca zamierza wypowiedzieć w styczniu 2016 r. umowę na czas określony, która była podpisana na 6 lat, do końca 2018 r. Następnie w marcu 2016 r. planuje ponownie zatrudnić tego samego pracownika na tym samym stanowisku pracy na podstawie krótkiej umowy na czas określony. Pracodawcy chodzi o to, aby tej umowy nie objęły nowe przepisy o automatycznym przekształceniu się umowy terminowej w stałe zatrudnienie po upływie 33 miesięcy. Takie wypowiedzenie definitywne i ponowne zatrudnienie jest obejściem nowych przepisów i nie może być zastosowane przez pracodawcę. Pracownik będzie mógł je zakwestionować przed sądem pracy.

W zakresie dopuszczalności skrócenia umowy do 33 miesięcy za wypowiedzeniem zmieniającym można spotkać się także z odmiennym poglądem. Zgodnie z nim takie wypowiedzenie jest w tym przypadku dopuszczalne. Stanowisko to jest jednak krytykowane przez wielu specjalistów z zakresu prawa pracy.

Podstawa prawna:

● art. 1 pkt 1, art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1220

● art. 29, art. 42 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Aktualizacja: 20.01.2016

Ekspert:

Ewa Podgórska-Rakiel

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów
Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »