REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Konkurs rozstrzygnięty

Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca Przyjazny Pracownikom - rozstrzygnięto konkurs, a Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji. Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ma na celu promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Co ważne kandydatów do nagrody zgłaszają pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Solidarność”. 

Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Nadawanie certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” miało swoje początki już w 2008 r. Pomysłodawcą był NSZZ „Solidarność” jak i ówczesny Prezydent RP. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął właśnie śp. Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński, który był związany z gałęzią prawa jaką jest prawo pacy i zabezpieczenia społecznego.

Autopromocja

Kto wygrał w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”?

Prezydent Andrzej Duda wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. 

Laureaci edycji w 2023 r. to:

 • Rolno–Spożywczy Rynek Hurtowy SA Radom
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach
 • Lasy Państwowe Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach
 • Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 • Nadleśnictwo Oleśnica Śląska–Oleśnica
 • Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu Sp. z o.o.
 • Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA Poznań
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. Krosno
 • Enea Ciepło Sp. z o.o. Białystok
 • Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.
 • Arctic Paper Kostrzyn S.A. Kostrzyn nad Odrą
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu Sp. z o.o.
 • Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Stalowej Woli
 • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „POLFA” S.A. Warszawa
 • CIECH Soda Polska SA Inowrocław

Prezydent Andrzej Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak podkreśla Prezydent Andrzej Duda: Konkurs przyczynia się do „cywilizowania rynku pracy”. Nie mam żadnych wątpliwości, że Polska staje się państwem coraz bardziej nowoczesnym, coraz bardziej zbliża się do tego idealnego modelu, jakim jest model społecznej gospodarki rynkowej –Ta nagroda jest tak ważna, ponieważ to sami pracownicy wskazują swoich pracodawców, jako tych, którzy zasługują na nagrodę za stworzenie takich warunków zatrudnienia i takich warunków pracy, które predestynują ich do tego, by mogli zostać nazwani pracodawcami przyjaznymi pracownikom.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak wskazał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda działacze związkowi codziennie są informowani o łamaniu praw pracowniczych, o nieprzestrzeganiu kodeksu pracy, ustawy o związkach zawodowych. "To jest codzienność, z którą my jako związkowcy mamy do czynienia" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje PAP: Piotr Duda podkreślił, że dlatego ważne jest, by każda inicjatywa poprawy relacji pracodawca-pracownik była wdrożona w życie. "Takim pomysłem był konkurs +Pracodawca Przyjazny Pracownikom+, żeby nie na siłę, nie poprzez protesty, nie poprzez strajki, promować pracodawców, którzy - wydawałoby się - nie robią nic nadzwyczajnego: przestrzegają czasu pracy, przestrzegają ustawy o związkach zawodowych, którzy w zakładzie pracy wychodzą ponad przeciętność, bo zawierają ponadzakładowe czy zakładowe układy zbiorowe pracy" - stwierdził.

Podmiotowe a nie przedmiotowe ujęcie pracy - praca to nie towar a wynagrodzenie nie jest ceną za ten towar

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał ważne słowa patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki: "Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, jesteś człowiekiem, a nie narzędziem". "Dlatego tak dziękuję dzisiejszym laureatom za to, że pracownik w waszej firmie nie jest narzędziem, że jest podmiotem, który wykonuje zadania, ale traktowany jest jak człowiek" - podkreślił Piotr Duda.

Ważne
PRACA TO NIE TOWAR

Międzynarodowa Organizacja Pracy na swojej 26. sesji w Filadelfii 10 maja 1944 r. w tzw. Deklaracji filadelfijskiej potwierdziła, że jednym z jej głównych celów jest urzeczywistnienie zasady, że praca nie jest towarem (zdolność człowieka do pracy) i nie powinna być traktowana jako towar, a wynagrodzenie za wykonaną pracę nie jest ceną za ten towar. 

Ta podmiotowa koncepcja pracy z pewnością jest urzeczywistniania przez laureatów konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA