REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Konkurs rozstrzygnięty

Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca Przyjazny Pracownikom - rozstrzygnięto konkurs, a Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji. Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ma na celu promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Co ważne kandydatów do nagrody zgłaszają pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Solidarność”. 

Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Nadawanie certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” miało swoje początki już w 2008 r. Pomysłodawcą był NSZZ „Solidarność” jak i ówczesny Prezydent RP. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął właśnie śp. Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński, który był związany z gałęzią prawa jaką jest prawo pacy i zabezpieczenia społecznego.

REKLAMA

Autopromocja

Kto wygrał w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”?

Prezydent Andrzej Duda wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. 

Laureaci edycji w 2023 r. to:

  • Rolno–Spożywczy Rynek Hurtowy SA Radom
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach
  • Lasy Państwowe Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach
  • Kuratorium Oświaty w Białymstoku
  • Nadleśnictwo Oleśnica Śląska–Oleśnica
  • Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu Sp. z o.o.
  • Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA Poznań
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. Krosno
  • Enea Ciepło Sp. z o.o. Białystok
  • Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.
  • Arctic Paper Kostrzyn S.A. Kostrzyn nad Odrą
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu Sp. z o.o.
  • Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Stalowej Woli
  • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „POLFA” S.A. Warszawa
  • CIECH Soda Polska SA Inowrocław

Prezydent Andrzej Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak podkreśla Prezydent Andrzej Duda: Konkurs przyczynia się do „cywilizowania rynku pracy”. Nie mam żadnych wątpliwości, że Polska staje się państwem coraz bardziej nowoczesnym, coraz bardziej zbliża się do tego idealnego modelu, jakim jest model społecznej gospodarki rynkowej –Ta nagroda jest tak ważna, ponieważ to sami pracownicy wskazują swoich pracodawców, jako tych, którzy zasługują na nagrodę za stworzenie takich warunków zatrudnienia i takich warunków pracy, które predestynują ich do tego, by mogli zostać nazwani pracodawcami przyjaznymi pracownikom.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak wskazał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda działacze związkowi codziennie są informowani o łamaniu praw pracowniczych, o nieprzestrzeganiu kodeksu pracy, ustawy o związkach zawodowych. "To jest codzienność, z którą my jako związkowcy mamy do czynienia" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje PAP: Piotr Duda podkreślił, że dlatego ważne jest, by każda inicjatywa poprawy relacji pracodawca-pracownik była wdrożona w życie. "Takim pomysłem był konkurs +Pracodawca Przyjazny Pracownikom+, żeby nie na siłę, nie poprzez protesty, nie poprzez strajki, promować pracodawców, którzy - wydawałoby się - nie robią nic nadzwyczajnego: przestrzegają czasu pracy, przestrzegają ustawy o związkach zawodowych, którzy w zakładzie pracy wychodzą ponad przeciętność, bo zawierają ponadzakładowe czy zakładowe układy zbiorowe pracy" - stwierdził.

Podmiotowe a nie przedmiotowe ujęcie pracy - praca to nie towar a wynagrodzenie nie jest ceną za ten towar

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał ważne słowa patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki: "Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, jesteś człowiekiem, a nie narzędziem". "Dlatego tak dziękuję dzisiejszym laureatom za to, że pracownik w waszej firmie nie jest narzędziem, że jest podmiotem, który wykonuje zadania, ale traktowany jest jak człowiek" - podkreślił Piotr Duda.

Ważne
PRACA TO NIE TOWAR

Międzynarodowa Organizacja Pracy na swojej 26. sesji w Filadelfii 10 maja 1944 r. w tzw. Deklaracji filadelfijskiej potwierdziła, że jednym z jej głównych celów jest urzeczywistnienie zasady, że praca nie jest towarem (zdolność człowieka do pracy) i nie powinna być traktowana jako towar, a wynagrodzenie za wykonaną pracę nie jest ceną za ten towar. 

Ta podmiotowa koncepcja pracy z pewnością jest urzeczywistniania przez laureatów konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA