REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Konkurs rozstrzygnięty

Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca Przyjazny Pracownikom - rozstrzygnięto konkurs, a Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji. Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ma na celu promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Co ważne kandydatów do nagrody zgłaszają pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Solidarność”. 

Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Nadawanie certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” miało swoje początki już w 2008 r. Pomysłodawcą był NSZZ „Solidarność” jak i ówczesny Prezydent RP. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął właśnie śp. Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński, który był związany z gałęzią prawa jaką jest prawo pacy i zabezpieczenia społecznego.

REKLAMA

Autopromocja

Kto wygrał w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”?

Prezydent Andrzej Duda wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. 

Laureaci edycji w 2023 r. to:

 • Rolno–Spożywczy Rynek Hurtowy SA Radom
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach
 • Lasy Państwowe Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach
 • Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 • Nadleśnictwo Oleśnica Śląska–Oleśnica
 • Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu Sp. z o.o.
 • Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA Poznań
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. Krosno
 • Enea Ciepło Sp. z o.o. Białystok
 • Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.
 • Arctic Paper Kostrzyn S.A. Kostrzyn nad Odrą
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu Sp. z o.o.
 • Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Stalowej Woli
 • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „POLFA” S.A. Warszawa
 • CIECH Soda Polska SA Inowrocław

Prezydent Andrzej Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak podkreśla Prezydent Andrzej Duda: Konkurs przyczynia się do „cywilizowania rynku pracy”. Nie mam żadnych wątpliwości, że Polska staje się państwem coraz bardziej nowoczesnym, coraz bardziej zbliża się do tego idealnego modelu, jakim jest model społecznej gospodarki rynkowej –Ta nagroda jest tak ważna, ponieważ to sami pracownicy wskazują swoich pracodawców, jako tych, którzy zasługują na nagrodę za stworzenie takich warunków zatrudnienia i takich warunków pracy, które predestynują ich do tego, by mogli zostać nazwani pracodawcami przyjaznymi pracownikom.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak wskazał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda działacze związkowi codziennie są informowani o łamaniu praw pracowniczych, o nieprzestrzeganiu kodeksu pracy, ustawy o związkach zawodowych. "To jest codzienność, z którą my jako związkowcy mamy do czynienia" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje PAP: Piotr Duda podkreślił, że dlatego ważne jest, by każda inicjatywa poprawy relacji pracodawca-pracownik była wdrożona w życie. "Takim pomysłem był konkurs +Pracodawca Przyjazny Pracownikom+, żeby nie na siłę, nie poprzez protesty, nie poprzez strajki, promować pracodawców, którzy - wydawałoby się - nie robią nic nadzwyczajnego: przestrzegają czasu pracy, przestrzegają ustawy o związkach zawodowych, którzy w zakładzie pracy wychodzą ponad przeciętność, bo zawierają ponadzakładowe czy zakładowe układy zbiorowe pracy" - stwierdził.

Podmiotowe a nie przedmiotowe ujęcie pracy - praca to nie towar a wynagrodzenie nie jest ceną za ten towar

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał ważne słowa patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki: "Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, jesteś człowiekiem, a nie narzędziem". "Dlatego tak dziękuję dzisiejszym laureatom za to, że pracownik w waszej firmie nie jest narzędziem, że jest podmiotem, który wykonuje zadania, ale traktowany jest jak człowiek" - podkreślił Piotr Duda.

Ważne
PRACA TO NIE TOWAR

Międzynarodowa Organizacja Pracy na swojej 26. sesji w Filadelfii 10 maja 1944 r. w tzw. Deklaracji filadelfijskiej potwierdziła, że jednym z jej głównych celów jest urzeczywistnienie zasady, że praca nie jest towarem (zdolność człowieka do pracy) i nie powinna być traktowana jako towar, a wynagrodzenie za wykonaną pracę nie jest ceną za ten towar. 

Ta podmiotowa koncepcja pracy z pewnością jest urzeczywistniania przez laureatów konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA