reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Dodatkowe postanowienia umowne w przypadku telepracy (art. 67(11))

Dodatkowe postanowienia umowne w przypadku telepracy (art. 67(11))

W stosunku do telepracownika należy odpowiednio stosować przepisy określające obowiązki wszystkich pracowników. Analogicznie określając obowiązki pracodawcy względem telepracownika należy stosować odpowiednio przepisy prawa pracy odnoszące się do wszystkich pracodawców.

Na telepracowniku i zatrudniającym go pracodawcy ciążą obowiązki ściśle związane z formą, w jakiej świadczona jest telepraca. Do takich obowiązków należy w szczególności dostarczenie telepracownikowi sprzętu niezbędnego do wykonywania przez pracownika telepracy. Sprzęt, w jaki zostanie wyposażony telepracownik powinien spełniać wymagania określone w przepisach dotyczący maszyn i innych urządzeń technicznych wykorzystywanych w procesie pracy. Natomiast do obowiązków telepracownika należy dbanie o należyty stan techniczny maszyn, urządzeń oraz sprzętu, który został mu dostarczony, a także sprawowanie pieczy nad powierzonym mu przez pracodawcę sprzętem. Rodzaj sprzętu, jaki zostaje powierzony pracownikowi jest zależny od rodzaju wykonywanej przez niego pracy. W przypadku telepracy sprzętem tym będzie najczęściej sprzęt komputerowy, w tym również drukarka albo skaner, ale może być nim również faks, czy też telefon komórkowy.

Polecamy: Jakich danych może domagać się od pracownika pracodawca (art. 22(1))

Do obowiązków pracodawcy związanych z powierzeniem pracownikowi sprzętu komputerowego będzie należało między innymi ubezpieczenie sprzętu, pokrycie kosztów instalacji tego sprzętu, a także kosztów jego serwisu, eksploatacji i konserwacji. Na pracodawcy spoczywa również obowiązek zapewnienia pomocy technicznej telepracownikowi oraz jego przeszkolenie w zakresie obsługi powierzonego mu sprzętu.

Telepracownik i pracodawca mogą, w odrębnej umowie, określić inaczej swoje prawa i obowiązki dotyczące sprzętu uwzględniając potrzeby związane z rodzajem wykonywania pracy. W takiej umowie strony mogą określić wzajemne prawa i obowiązki wynikające z wykorzystania sprzętu należącego do telepracownika do świadczenia przez niego pracy oraz zasady ubezpieczenia tego sprzętu.

Zobacz także serwis Urlopy

Jednym z podstawowych obowiązków telepracownika jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pomimo, iż telepraca jest świadczona poza zakładem pracy na pracodawcy ciąży szereg obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy umowa o telepracę może zawierać dodatkowe postanowienia?
Czy umowa o telepracę może zawierać dodatkowe postanowienia?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama