REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe postanowienia umowne w przypadku telepracy (art. 67(11))

Czy umowa o telepracę może zawierać dodatkowe postanowienia?
Czy umowa o telepracę może zawierać dodatkowe postanowienia?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W stosunku do telepracownika należy odpowiednio stosować przepisy określające obowiązki wszystkich pracowników. Analogicznie określając obowiązki pracodawcy względem telepracownika należy stosować odpowiednio przepisy prawa pracy odnoszące się do wszystkich pracodawców.

Na telepracowniku i zatrudniającym go pracodawcy ciążą obowiązki ściśle związane z formą, w jakiej świadczona jest telepraca. Do takich obowiązków należy w szczególności dostarczenie telepracownikowi sprzętu niezbędnego do wykonywania przez pracownika telepracy. Sprzęt, w jaki zostanie wyposażony telepracownik powinien spełniać wymagania określone w przepisach dotyczący maszyn i innych urządzeń technicznych wykorzystywanych w procesie pracy. Natomiast do obowiązków telepracownika należy dbanie o należyty stan techniczny maszyn, urządzeń oraz sprzętu, który został mu dostarczony, a także sprawowanie pieczy nad powierzonym mu przez pracodawcę sprzętem. Rodzaj sprzętu, jaki zostaje powierzony pracownikowi jest zależny od rodzaju wykonywanej przez niego pracy. W przypadku telepracy sprzętem tym będzie najczęściej sprzęt komputerowy, w tym również drukarka albo skaner, ale może być nim również faks, czy też telefon komórkowy.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Jakich danych może domagać się od pracownika pracodawca (art. 22(1))

Do obowiązków pracodawcy związanych z powierzeniem pracownikowi sprzętu komputerowego będzie należało między innymi ubezpieczenie sprzętu, pokrycie kosztów instalacji tego sprzętu, a także kosztów jego serwisu, eksploatacji i konserwacji. Na pracodawcy spoczywa również obowiązek zapewnienia pomocy technicznej telepracownikowi oraz jego przeszkolenie w zakresie obsługi powierzonego mu sprzętu.

Telepracownik i pracodawca mogą, w odrębnej umowie, określić inaczej swoje prawa i obowiązki dotyczące sprzętu uwzględniając potrzeby związane z rodzajem wykonywania pracy. W takiej umowie strony mogą określić wzajemne prawa i obowiązki wynikające z wykorzystania sprzętu należącego do telepracownika do świadczenia przez niego pracy oraz zasady ubezpieczenia tego sprzętu.

Zobacz także serwis Urlopy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z podstawowych obowiązków telepracownika jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pomimo, iż telepraca jest świadczona poza zakładem pracy na pracodawcy ciąży szereg obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA