Urlop ojcowski (art. 182(3))
REKLAMA
REKLAMA
Wymiar tego urlopu został określony w Kodeksie pracy na dwa tygodnie, jednak w 2010 r. i 2011 r. jego wymiar będzie faktycznie wynosił tylko tydzień.
REKLAMA
Urlopu ojcowskiego, zgodnie z przepisem, udziela się pracownikowi na jego pisemny wniosek. W takim wniosku powinny znaleźć się przede wszystkim dane pracownika, termin rozpoczęcia i zakończenia planowanego urlopu, a także data urodzenia się dziecka. W ten sposób pracodawca będzie mógł stwierdzić, czy dziecko nie ukończyło 12 roku życia.
Porównaj: Dodatkowy urlop macierzyński dla pracownika – ojca (art. 182(2))
Omawiany przepis Kodeksu pracy wyraźnie stanowi, że pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Oznacza to, że pracodawca nie ma w tym względzie dowolności, nie ma też wpływu na wskazany przez pracownika termin odbywania tego urlopu. Musi go udzielić zgodnie ze złożonym przez pracownika wnioskiem, oraz w wybranym przez niego terminie.
Pracownik – ojciec ma prawo do korzystania z takiego urlopu razem z matką przebywającą na urlopie macierzyńskim. Kodeks pracy nie wprowadza tutaj żadnych ograniczeń, w przeciwieństwie do podstawowego urlopu macierzyńskiego z którego może korzystać ojciec – wtedy nie może on korzystać ze swojej części tego urlopu równolegle z matką.
Zobacz serwis: Czas pracy
Do pracownika – ojca przebywającego na urlopie stosuje się także przepisy dotyczące np. ochrony przed zwolnieniem, czy też zasiłku macierzyńskiego. Ojciec ma prawo do 100% wysokości zasiłku macierzyńskiego, kiedy korzysta z urlopu ojcowskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat