Pracownicy młodociani. Co się zmieni w przygotowaniu zawodowym młodocianych
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania jest skutkiem zmian w ustawie – Prawo oświatowe, która wprowadza do systemu oświaty nowy rodzaj placówki, tj. branżowe centrum umiejętności (BCU), umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych.
REKLAMA
Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.
Czym będą zajmować się branżowe centra umiejętności
Poprzez zmianę rozporządzenia z 28 maja 1996 r. pracodawcy będą mogli kierować młodocianych pracowników na dokształcanie teoretyczne do BCU, które będzie zaawansowaną technologicznie placówką kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej dziedzinie zawodowej.
Zgodnie z nowymi przepisami młodocianym zatrudnionym w celu nauki zawodu i dokształcającym się w centrum kształcenia zawodowego, branżowym centrum umiejętności lub w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe realizowane w formie turnusu dokształcania teoretycznego młodocianych, znajdujących się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy młodocianych, pracodawca może sfinansować koszty dojazdu i pobytu w centrum kształcenia zawodowego, branżowym centrum umiejętności lub w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe.
Źródło: www.rcl.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat