| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Zatrudnianie młodocianych > Zatrudnianie młodocianych przy pracach lekkich (art. 200(1))

Zatrudnianie młodocianych przy pracach lekkich (art. 200(1))

Pracodawcy nie mają obecnie żadnego wzorca, wedle którego mogą dokonywać kwalifikacji prac na lekkie i inne zgodnie ze wskazaniem zawartym w omawianym przepisie.

Zasady zatrudniania młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych pod rządem poprzednio obowiązujących przepisów regulowało rozporządzenie Rady Ministrów z 28 VII 1959 r. w sprawie zatrudniania młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych. Na powyższym rozporządzeniu mogą nadal wzorować się pracodawcy opracowujący w regulaminie pracy wykaz lekkich prac, które będą wykonywane w sezonie lub od przypadku do przypadku (dorywczo).

Praca sezonowa i dorywcza różni się od innego rodzaju pracy tym, iż okres przez który ma być świadczona, jest wyznaczony porą roku (praca sezonowa) lub doraźnym charakterem jej wykonywania (praca dorywcza). Zatrudnienie przy pracy sezonowej i dorywczej może nastąpić wyłącznie na podstawie jednej z dwóch terminowych umów o pracę: na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. W świetle obowiązujących przepisów młodociani mogą być zatrudniani także na stałe przy lekkich pracach. Koniecznym warunkiem zatrudnienia młodocianych przy lekkich pracach jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, że praca nie zagraża zdrowiu młodocianego.

Zobacz: Przedłużony obowiązek dokształcania się młodocianego (art.199)

Praca lekka to każda praca, która nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie utrudnia młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Tej ostatniego dyrektywy nie powinno się interpretować wyłącznie w kategoriach formalnych. Nie może być uznana za lekką pracę, praca, która wprawdzie nie koliduje z czasem nauki młodocianego, jednakże stanowi dla niego ponadprzeciętne obciążenie i uniemożliwia - mimo braku formalnych przeszkód w uczęszczaniu do szkoły - koncentrację w czasie nauki.

Wykaz lekkich prac, przy których dozwolone jest zatrudnianie młodocianych na podstawie umowy o pracę, powinien być ustalony w zakładowym regulaminie pracy. Pracodawca zwolniony przez ustawodawcę z obowiązku wydawania regulaminu pracy powinien ustalić wykaz lekkich prac w osobnym akcie. Powinnością pracodawcy jest zapoznanie młodocianego przed rozpoczęciem pracy z wykazem lekkich prac, które może wykonywać na podstawie umowy o pracę.

Zobacz serwis: Zatrudnianie młodocianych

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca lekka to każda praca, która nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie utrudnia młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.
Praca lekka to każda praca, która nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie utrudnia młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »