REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
święto pracy, wypadki przy pracy
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Bezpieczeństwo w pracy: wyzwania i troska o dobrostan pracowników

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia) oraz Święto Pracy (1 maja) to dobra okazja, by przyjrzeć się wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem zatrudnionych. Dane z 2024 roku wskazują, że choć liczba wypadków przy pracy nieznacznie spadła, wskaźnik wypadkowości wzrósł, co wskazuje na konieczność dalszej poprawy warunków pracy. Eksperci Gi Group podkreślają, że w dbałości o bezpieczeństwo pracowników, ważna jest zarówno troska o ich zdrowie fizyczne, jak i dobrostan psychiczny.

REKLAMA

Wypadki przy pracy w 2024 roku – co mówią statystyki?

Według danych GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2024 roku w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 45 660 pracowników. Choć to 0,3% mniej niż w 2023 roku, wskaźnik wypadkowości wzrósł z 3,22 do 3,28 na 1000 pracujących. Oznacza to, że mimo podejmowanych działań prewencyjnych, wiele branż wciąż zmaga się z ryzykiem wypadków przy pracy.

Ważne

Szczególnie niepokojący jest wzrost najcięższych zdarzeń w miejscu pracy. W 2024 roku odnotowano 245 ofiar śmiertelnych, czyli o 77 więcej niż w 2023 roku. Liczba osób ciężko poszkodowanych wzrosła z 322 do 454. Dynamika ta widoczna jest w niemal wszystkich regionach kraju, a najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w województwach śląskim (4,54), opolskim (4,16) oraz zachodniopomorskim (4,07).

- W wielu firmach konieczne są dalsze inwestycje w poprawę warunków pracy oraz skuteczniejszą kontrolę zagrożeń. Efektywne zapobieganie wypadkom wymaga nieustannego monitorowania zagrożeń, wdrażania udoskonaleń, które mogą pomóc w eliminowaniu ryzyka oraz edukacji – podkreśla Tomasz Tarabuła, Dyrektor Regionalny Gi Group.

Branże o najwyższym ryzyku

W 2024 roku najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w branżach takich jak górnictwo i wydobywanie (12,59 wypadków na 1000 pracujących), dostawa wody i gospodarowanie odpadami (9,11), oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,09). Znacznie niższe wskaźniki wypadkowości odnotowały branże takie jak informacja i komunikacja (0,50), pozostała działalność usługowa (0,68) czy działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,86).

W sektorach, w których ryzyko wypadków jest szczególnie wysokie, kluczowe jest wdrożenie zaawansowanych systemów monitorujących - umożliwiają identyfikację zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Niezbędne są też inwestycje w nowoczesne technologie, takie jak inteligentne czujniki czy robotyka w produkcji oraz współpraca z ekspertami w dziedzinie BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny wypadków – co należy zmienić w organizacji pracy?

Z analizy przyczyn wypadków wynika, że najczęściej dochodzi do nich z powodu nieprawidłowego zachowania pracowników – w 2024 roku stanowiło ono aż 42% wszystkich zgłoszonych zdarzeń. Dochodzi od nich z powodu nieuwagi, pośpiechu lub lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Kolejną istotną przyczyną była niewłaściwa organizacja stanowisk pracy, co odpowiadało za 6,5% wypadków. Obejmuje to złe rozmieszczenie narzędzi, brak ergonomii czy trudne warunki pracy. Błędy w obsłudze narzędzi i maszyn stanowiły 10% przyczyn, co podkreśla konieczność odpowiednich szkoleń oraz zachowania sprawności wykorzystywanego sprzętu.

- Firmy zdają sobie sprawę, że kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest doskonalenie organizacji pracy. Oprócz wdrażania procedur BHP, istotne jest regularne monitorowanie zagrożeń i ocena stanowisk pracy w czasie rzeczywistym. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak czujniki czy systemy monitorujące firmy mogą wykrywać ryzyko i szybko reagować, co pozwala na eliminowanie zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Regularne audyty pomagają także identyfikować obszary wymagające poprawy, co sprzyja tworzeniu bezpieczniejszego środowiska pracy – dodaje Agnieszka Żak, Dyrektor Regionalna Gi Group.

Warunki pracy a zdrowie psychiczne

Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak ich zdrowie fizyczne. Zła organizacja pracy, długotrwały stres oraz brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym prowadzą do wypalenia, depresji czy stanów lękowych. Dlatego dbałość w tym obszarze jest niezbędna, a firmy, które inwestują w dobrostan psychiczny, oferują programy wsparcia, warsztaty zarządzania stresem tworzą środowisko, które sprzyja długofalowej satysfakcji pracowników.

- Stworzenie kultury bezpieczeństwa w pracy to coś więcej niż przestrzeganie przepisów BHP. Wymaga ono stałej troski o dobrostan pracowników. Firmy powinny inwestować nie tylko w szkolenia, które uczą zasad, ale także w angażowanie pracowników w budowanie bezpiecznej atmosfery. Ważnym elementem jest także wprowadzenie programów wsparcia psychologicznego, które pomagają radzić sobie ze stresem i wyzwaniami zawodowymi. Regularne monitorowanie warunków pracy i szybka reakcja na zagrożenia są kluczowe, by zapobiegać wypadkom i minimalizować ich wpływ na zdrowie pracowników – podsumowuje Grzegorz Gojny, Dyrektor Regionalny Gi Group.

Źródło: Gi Group Poland S.A.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

REKLAMA