Za 5 lat pracy aż 28 dni urlopu wypoczynkowego. Wszystko płatne. I na koszt pracodawcy bez dofinansowania budżetu
REKLAMA
REKLAMA
- Jak jest dziś z urlopem wypoczynkowych 26 dni?
- 2 dni dodatkowego odpłatnego urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy, 10 dni za 25 lat pracy
- Dlaczego przywileje dla opiekunek i opiekunów?
- Czy jest szansa na dodatkowe 10 dni urlopu dla wszystkich pracowników ze stażem 25 lat?
- Obawy o pracę opiekunek w wieku 50 lat - 60 lat
- Konferencja prasowa Ministerstwa Rodziny o dodatkowym urlopie [kwiecień 2024 r.]
- Jaka osoba może zostać opiekunką w żłobku?
Wynikają z tego, że nasza bohaterka jest opiekunką w żłobku, a w artykule rozważamy wariant przyszłości, w którym Ministerstwo Rodziny uzyskało zgodę premiera i parlamentu na nowelizację przepisów przyznającą opiekunkom dwa dni urlopu wypoczynkowego więcej w formule
REKLAMA
„2 dni dodatkowego urlopu za 5 lat pracy”.
Jak jest dziś z urlopem wypoczynkowych 26 dni?
Za 5 lat pracy przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. I dopiero po 10 latach stażu mamy 26 dni. Ale w artykule omawiamy uprawnienie do urlopu osoby, która po 5 latach pracy ma 28 dni urlopu wypoczynkowego (a nie kodeksowe 20 dni). Liczbę 26 dni tłumaczymy prosto - nasza bohaterka ukończyła szkołę wyższą. Z tego tytułu do stażu pracy zalicza się jej 8 lat. Więc po 5 latach pracy na pewno ma prawo do 26 dni urlopu. Skąd dodatkowe 2 dni urlopu?
2 dni dodatkowego odpłatnego urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy, 10 dni za 25 lat pracy
Dodatkowy urlop wypoczynkowy obliczyliśmy według poniższego algorytmu. Zastrzegamy, że to wstępna propozycja Ministerstwa i jeżeli przekształci się w projekt ustawy nowelizującej może odbiegać od tej zadeklarowanej w kwietniu 2024 r.
- 5 lat pracy – 2 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
- 10 lat pracy – 4 dni
- 15 lat pracy – 6 dni
- 20 lat pracy – 8 dni
- 25 lat pracy – 10 dni (kolejne lata pracy nie zwiększą już wymiaru urlopu powyżej 10 dni).
Dlaczego przywileje dla opiekunek i opiekunów?
W kwietniu 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło pakiet działań, których celem jest, aby opiekunki (i opiekunowie) zaczęli pracować w zawodzie mającym charakter zawodu prestiżowego. Proponowane zmiany miały zatrzymać odchodzenie z trudnego i mało płatnego zawodu osób o wieloletnim doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach.
Jedną z propozycji był dodatkowy urlop wypoczynkowy w formule „2 dni dodatkowego urlopu za 5 lat pracy”.
Czy jest szansa na dodatkowe 10 dni urlopu dla wszystkich pracowników ze stażem 25 lat?
Reakcją Internautów na ta propozycję było naturalne pytanie - Dlaczego przywilej tylko dla jednej grupy zawodowej, a nie dla wszystkich pracowników.
Obawy o pracę opiekunek w wieku 50 lat - 60 lat
Czy taki urlop spowodowałby obciążenie dla gmin zatrudniających opiekunki w żłobkach (i właścicieli żłobków prywatnych)?
Przykład
Opiekunka z 25-letnim stażem ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego. Zakładając, że nabyła to prawo w wieku 50 lat do emerytury będzie miała 360 dni urlopu wypoczynkowego zamiast 260 dni. To różnica 100 dni - przeszło 3 miesiące więcej urlopu.
Konferencja prasowa Ministerstwa Rodziny o dodatkowym urlopie [kwiecień 2024 r.]
Jaka osoba może zostać opiekunką w żłobku?
Opiekun w żłobku, to m.in. innymi wymogami osoba, która posiada kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej bądź pedagoga opiekuńczo-wychowawczego. Tak stanowi art. 16 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Ale znacznie więcej osób niż wymienione ma prawo do wykonywania zawodu opiekunki w żłobkach. Ma je np., gdy ukończyła studia lub studia podyplomowe na kierunku lub specjalności: wczesne wspomaganie rozwoju, wspomaganie rozwoju dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w żłobkach i przedszkolach, edukacja prorozwojowa, pedagogika małego dziecka, psychologia dziecięca, psychologia wspierania rozwoju i kształcenia lub psychologia wychowawcza.
Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być także osoba, która odbyła nie wcześniej niż 2 lata przed podjęciem zatrudnienia jako opiekun szkolenie z udzielania dziecku pierwszej pomocy oraz posiada co najmniej wykształcenie wyższe na dowolnym kierunku, którego program obejmuje zagadnienia związane z opieką nad małym dzieckiem lub jego rozwojem, i odbyła 80-godzinne szkolenie w celu uaktualnienia i uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności. Kilka innych przypadków wskazuje powołany art. 16.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat