| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego

Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego

Gdy pracodawca prowadził ze związkami zawodowymi negocjacje w dobrej wierze i nie doszło do zawarcia porozumienia w terminie 20-dniowym, ma on prawo wydania regulaminu zwolnień grupowych.

Przykład

Jan. C. dokonał w swojej firmie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników. W związku z tym zawarł stosowne porozumienie ze związkiem zawodowym, które określało m.in. kolejność zwolnień. Jednak jeden z pracowników, który był zatrudniony na czas nieokreślony, został zwolniony wcześniej niż zaplanowano to w porozumieniu. Jan C. zastanawia się, czy taka sytuacja może być podstawą roszczenia pracownika o orzeczenie niezgodności z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Wątpliwości związane z takim stanem faktycznym rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z 20 czerwca 2006 r., w którym wskazał, że porozumienie zawarte ze związkami zawodowymi na podstawie art. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Wiąże ono pracodawcę, który nie może odstępować od jego treści zarówno w zakresie doboru pracowników do zwolnienia, jak i kolejności oraz terminów dokonywania zwolnień (II PK 323/05). Ustalony w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi tryb dokonywania zwolnienia grupowego, obejmujący m.in. kolejność dokonywania wypowiedzeń, wiąże pracodawcę, a wypowiedzenie dokonane sprzecznie z porozumieniem może być podstawą wystąpienia przez pracownika z roszczeniem o odszkodowanie. Nie oznacza to jednak, że każde naruszenie zasad ustalonych w porozumieniu będzie skutkować orzeczeniem o bezskuteczności wypowiedzenia lub przywróceniem pracownika do pracy – w przypadku zwolnień grupowych byłoby to niecelowe lub wręcz niemożliwe. W tym przypadku możemy mówić jedynie o odszkodowaniu za sprzeczne z prawem wypowiedzenie umowy.

Niezawarcie porozumienia

Pracodawca jest uprawniony do samodzielnego ustalenia regulaminu zwolnień grupowych, gdy w tej sprawie nie dojdzie do porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Regulamin wydawany jest również wówczas, gdy w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca zobowiązany jest do współpracy z przedstawicielami pracowników, lecz nie zawiera z nimi porozumienia.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 2 marca 2004 r. (I PK 387/03, OSNP 2005/9/124),
  • wyrok SN z 20 czerwca 2006 r. (II PK 323/05, PiZS 2006/10/38).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »