REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protest rolników. "Należy odejść od Zielonego Ładu"

Protest rolników
Protest rolników
Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl
Agencja Wyborcza.pl

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak spotkał się z protestującymi rolnikami w Pruszczu Gdańskim (województwo pomorskie). W trakcie tego spotkania Bosak wyraźnie podkreślił swoje wsparcie dla rolników i zaznaczył, że istnieje potrzeba odejścia od europejskiego Zielonego Ładu oraz otwarcia rynku na produkcję z Ukrainy.

Jesteśmy tutaj, by jasno wyrazić nasze poparcie dla rolników i ich postulatów. Wicemarszałek Bosak spotyka się z rolnikami, którzy działają w ramach protestu rolników z powiatu gdańskiego i Żuław - powiedział w trakcie konferencji kandydat na prezydenta Gdańska Michał Urbaniak (Konfederacja).

Autopromocja

Apel o odejście od europejskiego Zielonego Ładu

Bosak podkreślił, że jest tu, aby "wesprzeć protestujących rolników" i "pokazać poparcie dla nich jako Ruch Narodowy i Konfederacja". Zaznaczył, że należy "odejść od Zielonego Ładu, który niszczy warunki i produkcję rolne i podnosi koszty rolnictwa". Jego zdaniem należy również "odejść od rozporządzenia unijnego o otwarciu rynku na produkcję z Ukrainy".

Rolnicy podnoszą, że jest nielimitowana konkurencja ze strony rosyjskiej i białoruskiej - oznajmił i dodał, że "to co destabilizowało rynek rolny Unii Europejskiej, to zalew produktów z Ukrainy". Polityk stwierdził, że "Bruksela powinna się z tego rozporządzenia wycofać".

Dodał, że jest również zainteresowany "kwestią gospodarki wodnej" na terenach Żuław.

Postulaty rolników

Janusz Sampolski, kandydat do radu powiatu gdańskiego, przedstawiany na konferencji jako lider protestu rolników powiatu gdańskiego i Żuław, zaznaczył, że rolnicy chcą "normalnie uprawiać ziemię, hodować zwierzęta i żyć".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomniał postulaty protestujących rolników i zaznaczył, że nie zgadzają się na "redukcję i niekontrolowany wpływ produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i Rosji".

Podkreślił, że rolnictwo nie ma barw politycznych, jest polskie i od niego zależy bezpieczeństwo kraju. Jeśli nie będzie żywności w naszym kraju, będziemy zależni od wielu innych - przekonywał.

Na pytania PAP, czy rolnicy z powiatu gdańskiego i Żuław popierają Konfederację odpowiedział, że "nie zaglądają w barwy polityczne rolników". Zapewnił, że z przyjemnością przyjmie polityków z innych opcji, którzy "mają na sercu dobro rolników".

Żuławy ze specjalną ochroną?

Będziemy prosić o jedną kwestię, żeby teren Żuław Wiślanych był objęty specjalną ochroną - powiedział i zaznaczył, że chodzi o system melioracji na tym terenie.

Zmiany w Zielonym Ładzie

15 marca Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. Propozycje zakładają m.in. zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem, uproszczenia dot. utrzymania okrywy glebowej. Gospodarstwa do 10 ha nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych - tzw. warunkowości. Szef MRiRW Czesław Siekierski pozytywnie ocenił te propozycje - według niego znacznie upraszczają one elementy Zielonego Ładu.

Pod koniec marca Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie ceł na import do UE zbóż, nasion oleistych i produktów zbożowych z Rosji i Białorusi, w tym pszenicę, kukurydzę i słonecznik. Cła te mają być wystarczająco wysokie, aby w praktyce ograniczyć wwóz tych towarów do Unii. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA