REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile zarabia psycholog i czym się zajmuje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ile zarabia psycholog i czym się zajmuje?
Ile zarabia psycholog i czym się zajmuje?

REKLAMA

REKLAMA

Każdego roku zwiększa się liczba osób doświadczających kryzysu psychicznego. Wzrasta również świadomość w kwestii możliwości korzystania z pomocy specjalisty w tym zakresie. Czynniki te przekładają się z kolei na zapotrzebowanie osób wykonujących zawód związany z zajmowaniem się psychiką ludzką. Jednym z nich jest psycholog.

Czym się zajmuje psycholog?

Osoba wykonująca zawód psychologa może:

REKLAMA

Autopromocja
  1. Diagnozować psychologicznie,
  2. Opiniować,
  3. Orzekać,
  4. Prowadzić terapię psychologiczną,
  5. Udzielać pomocy psychologicznej.

Ważne! Psycholog nie powinien bez dodatkowych kwalifikacji prowadzić psychoterapii.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – różnice

Psycholog to osoba z wykształceniem psychologicznym, posiadająca co najmniej tytuł magistra psychologii, wpisana na listę osób wykonujących ten zawód. Nie może zalecać lecenia farmakologicznego. Może natomiast wystawiać diagnozy, wydawać zaświadczenia i orzeczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Psychoterapeuta to z kolei osoba, która jest zobligowana do ukończenia czteroletniej szkoły z obszaru wiedzy terapeutycznej w ramach specjalizacji. Aby być uprawnionym do prowadzenia psychoterapii musi także uzyskać certyfikat psychoterapeutyczny, bądź być w trakcie ubiegania się o niego. Nie ma natomiast wymogu, aby ukończyła magisterskie studia psychologiczne. Może posiadać tytuł choćby magistra socjologii, czy pedagogiki. Jednak musi ukończyć studia wyższe.

Warto pamiętać, że terapia psychologiczna i psychoterapia to nie to samo. Do prowadzenia tej drugiej uprawnia dodatkowe wykształcenie w tym kierunku i certyfikat.

Natomiast psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył sześcioletnie studia medyczne, kolejno odbył roczny staż podyplomowy, a także pięcioletnią specjalizację w dziedzinie psychiatrii, zakończoną Państwowym Egzaminem Specjalistycznym. To on podejmuje decyzję jakiej interwencji wymaga dane zaburzenie w funkcjonowaniu psychiki człowieka. Także jako jedyny z powyższego grona może wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Psycholog to osoba, która dokonuje pogłębionej diagnostyki osobowości, ocenia procesy poznawcze, kompetencje intelektualne, czy diagnozuje predyspozycje psychiczne. Może również zaoferować pomoc i wsparcie psychiczne. Zatem ma prawo zarówno do wystawiania zaświadczeń, czy orzeczeń psychologicznych, np. do wykonywania określonego zawodu, ale także może pomóc w sytuacji kryzysu psychicznego.

Ile zarabia psycholog w Polsce?

Zarobki psychologów mogą być bardzo zróżnicowane. Wynagrodzenie psychologa uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim od jego dodatkowych kwalifikacji, a także od stażu pracy i doświadczenia, czy od miejsca zatrudnienia. Mediana zarobków psychologów „na etacie” wynosi 4 170 zł brutto. Natomiast wynagrodzenie psychologa prowadzącego prywatną praktykę to przeciętnie cena za wizytę od 100 do 200 zł.

Jak zostać psychologiem?

Prawo wykonywania zawodu psychologa, w myśl ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Aby zostać na nią wpisanym należy spełnić łącznie następujące kryteria:

1) uzyskać w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskać za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej,

2) posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

3) władać językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu psychologa,

4) odbyć podyplomowy staż zawodowy, pod merytorycznym nadzorem psychologa posiadającego prawo wykonywania zawodu, który ponosi odpowiedzialność za czynności zawodowe wykonywane przez psychologa-stażystę.

Jednak z uwagi na fakt, że samorząd zawodowy psychologów, w tym Regionalne Izby Psychologów, nigdy nie został utworzony, nie istnieją organy uprawnione do przeprowadzania procedury wpisu na listę. W związku z tym psychologowie nie mogą formalnie otrzymać prawa do wykonywania zawodu w Polsce. W praktyce jest to jednoznaczne z brakiem konieczności posiadania prawa do wykonywania zawodu, aby móc tytułować się psychologiem, bądź wykonywać ten zawód.

Istnieje jednak w polskiej przestrzeni Ogólnopolski Związek Psychologów, który jest związkiem zawodowym dążącym do uregulowania prawnego tego zawodu.  

Psychologia i co dalej?

Magister psychologii może podjąć dalszą edukację: uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu państwowego, ukończyć szkolenie certyfikowanego psychoterapeuty, bądź też ukończyć studia podyplomowe.

Jednak od razu po ukończeniu studiów magisterskich może także podjąć pracę np. jako psycholog policyjny, w szkolnictwie, w domu pomocy społecznej, w ośrodkach adopcyjnych, czy choćby w korporacjach. Wymóg dodatkowych kwalifikacji zależy zwykle od danej organizacji.

Uzyskanie tytułu magistra psychologii daje również możliwość otworzenia prywatnego gabinetu, w którym można świadczyć usługi z zakresu poradnictwa psychologicznego. Psycholog, który nie ukończył dodatkowego szkolenia i nie uzyskał certyfikatu dla psychoterapeutów, co do zasady nie powinien prowadzić psychoterapii. Praktyka jednak bywa odmienna w związku z „martwymi przepisami”.  Nie istnieje nawet ogólny rejestr psychoterapeutów. Prowadzą je poszczególne towarzystwa psychoterapeutyczne. Warto jednak działać zgodnie z Kodeksem etycznym psychologa i nie prowadzić "samozwańczej działalności".

Studia podyplomowe z zakresu psychologii:

  • psychologia sądowa
  • psychologia transportu
  • psychologia edukacyjna
  • psychotraumatologia
  • psychoonkologia
  • psychologia dziecka i rodziny
  • psychologia sportu
  • neuropsychologia
  • psychologia społeczna
  • psychologia biznesu
  • psychologia organizacji i pracy

Psycholog kliniczny - szczególny rodzaj specjalizacji

Psycholog kliniczny jest właściwie jedyną uregulowaną prawnie specjalizacją. Uzyskanie tytułu specjalisty w tej dziedzinie podlega odrębnej regulacji na podstawie ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia oraz wydanym w celu jej wykonania rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia i jest egzekwowana.

Ponadto jest to specjalizacja najbliższa psychiatrii. Jednak, w odróżnieniu od niej, aby stać się psychologiem klinicznym nie ma konieczności ukończenia studiów medycznych. Tu wystarczy studia psychologiczne uzupełnić pięcioletnią specjalizacją dyplomową. Składa się ona z dwóch części:

1) Specjalistycznego bloku podstawowego, który trwa 2 lata i obejmuje 15 miesięczny staż specjalistyczny. Adept zdobywa na nim wiedzę i umiejętności umożliwiające zastosowanie psychologii klinicznej w obszarach medycyny: psychiatrii, psychiatrii i chorób somatycznych.

2) Specjalistycznego bloku szczegółowego, trwającego 3 lata i obejmującego 12 miesięczny staż. Student na jej początku wybiera jedną ze specjalizacji z bloku pierwszego i pogłębia wiedzę i umiejętności z nią związane.

Psychologiem klinicznym staje się osoba, która powyższy cykl zakończy pozytywnie zdanym egzaminem państwowym. Może wówczas podjąć pracę:

  • w poradniach zdrowia psychicznego,
  • w poradniach psychologinczych,
  • w szpitalach dla chorych psychicznie i somatycznie,
  • w sanatoriach,
  • w ośrodkach rehabilitacyjnych,
  • w domach pomocy społecznej i domach opieki,
  • z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, różnymi uzależnieniami,
  • w zakresie diagnozowania i orzekania w komisjach do orzekania o niepełnosprawności,
  • z dziećmi o szczególnych potrzebach

Osoba wykonująca ten zawód bada związki pomiędzy różnymi ludzkimi schorzeniami i ich oddziaływaniem na psychikę człowieka, w tym zaburzenia psychiczne. W związku z tym, iż nie jest to zawód stricte medyczny, nie ma prawa do wdrażania leczenia farmakologicznego. Może jedynie przekazać swoje zalecenia psychiatrze prowadzącemu pacjenta.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1026),

2. Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA