reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy mundur może zastąpić odzież roboczą

Czy mundur może zastąpić odzież roboczą

Czy przydzielanie pracownikom sortów mundurowych zwalnia pracodawcę z ustalenia i wydawania pracownikom – odpowiednio do zajmowanego stanowiska pracy – odzieży roboczej? Czy odzież robocza może spełniać rolę odzieży identyfikacyjnej? Co to jest odzież rotacyjna i jak ją stosować w firmie?

Wyposażenie pracowników w składniki umundurowania z reguły nie zwalnia pracodawcy z obowiązku dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, chyba że w myśl zakładowych regulacji niektóre składniki umundurowania wydawane określonym grupom pracowników spełniają funkcje odzieży i obuwia roboczego.

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo jest to niezbędne ze względu na wymagania techniczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odzież i obuwie robocze – z zaznaczeniem okresu używalności – są przydzielane według zasad określonych np. w tabelach należności stanowiących załącznik do regulaminu pracy, układu zbiorowego pracy i wydawane poszczególnym pracownikom do osobistego użytku.

Mundur a odzież robocza

Umundurowanie jest specyficznym rodzajem odzieży. Zwykle jest to ubiór umożliwiający identyfikację przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywanie określonych funkcji albo służby.

Wyposażenie pracowników w składniki umundurowania z reguły nie zwalnia pracodawcy z obowiązku dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, chyba że w myśl zakładowych regulacji niektóre składniki umundurowania wydawane określonym grupom pracowników spełniają funkcje odzieży i obuwia roboczego.

Nie ma przeszkód, aby wydawane pracownikom odzież robocza, składniki mundurowania zawierały elementy identyfikacyjne np. logo firmy, napisy, a także poprzez zróżnicowanie elementów składowych, fasonu, koloru umożliwiały identyfikację użytkowników odzieży jako pracowników określonego zakładu lub jego części.

Odzież rotacyjna

W przepisach prawa pracy nie występuje pojęcie „odzież rotacyjna”. Powstaje zatem pytanie, czy i ewentualnie w jakich warunkach te same składniki odzieży roboczej lub ochronnej mogą być użytkowana przez wielu pracowników? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być jednoznaczna.

Kryteria zróżnicowania mogą wynikać z konieczności uwzględnienia w szczególności:

  • rodzaju odzieży ochronnej lub roboczej (np. odzież wierzchnia, bielizna, nakrycie głowy),
  • konieczności zachowania wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Nie bez znaczenia jest potrzeba zachowania elementarnych wymogów cywilizacyjnych.

W piśmiennictwie jest zgodnie akceptowany pogląd, iż użytkowanie odzieży roboczej i obuwia roboczego w zasadzie nie może być rotacyjne. Nie można jednak wykluczyć dopuszczenia nielicznych odstępstw dotyczących w szczególności przypadków, gdy odzież robocza jest jednocześnie odzieżą ochronną np. w odniesieniu do odzieży roboczej fachowych pracowników medycznych dyscyplin zabiegowych zatrudnionych w oddziałach zabiegowych zakładów służby zdrowia, odzieży ochronnej używanej przez pracowników narażonych na działanie promieniowania zatrudnionych np. w pracowniach diagnostyki roentgenowskiej.

W działalności pracodawcy nie można wykluczyć konieczności wyposażenia osób wizytujących zakład w odzież roboczą/ochronną np. fartuch, kombinezon, pelerynę, kask. Odzież wydawana w takich okolicznościach może mieć charakter rotacyjny pod warunkiem, że po każdorazowym jej użyciu będzie wyprana i/lub odpowiednio zdezynfekowana.

Pracownik jest wyłącznie użytkownikiem wydanej mu odzieży roboczej i obuwia roboczego, umundurowania środków ochrony indywidualnej; właścicielem jest pracodawca.

Podstawa prawna:

  • art. 104 § 1 pkt 1, art. 2377, art. 23711a Kodeksu pracy.
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama