| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak opodatkowane są pozapłacowe świadczenia dla pracowników

Jak opodatkowane są pozapłacowe świadczenia dla pracowników

Nie trzeba płacić podatku, gdy wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie przekracza w roku podatkowym 380 zł.

PRZYKŁAD:
REKOMPENSATA ZA URLOP

Pan Michał mieszka w Poznaniu. Uzyskał zgodę na urlop od dyrektora firmy, w której jest zatrudniony. Rozpoczął urlop wypoczynkowy 9 października 2007 r. W ramach urlopu pojechał razem z żoną do Kudowy-Zdroju. Poniósł więc wydatki na dwa bilety na pociąg z Poznania do Kudowy-Zdroju. Po przyjeździe do hotelu Gościnne miejsce w Kudowie-Zdroju zapłacił od razu za cały pobyt swój i żony. Wyjazd z Kudowy pan Michał zaplanował na 25 października 2007 r. W związku z tym otrzymał od właściciela hotelu fakturę z opłaconą kwotą za pobyt do 25 października 2007 r.

Pan Michał jednak został odwołany z urlopu przez kierownictwo firmy i musiał się stawić w pracy w Poznaniu 15 października 2007 r. Mimo wcześniejszego wyjazdu nie otrzymał zwrotu pieniędzy za niewykorzystane dni pobytu w hotelu. Uzyskał natomiast zaświadczenie od właściciela hotelu Gościnne miejsce potwierdzające ten fakt. Z powodu odwołania z urlopu zgodnie z art. 167 par. 2 kodeksu pracy panu Michałowi przysługuje zwrot kosztów bezpośrednio związanych z tą sytuacją. A na koszty te - jak już wspomniano - składają się wydatki za hotel za okres od dnia odwołania go z urlopu do dnia planowanego zakończenia urlopu. Pan Michał zwrócił się zatem z prośbą do kierownictwa firmy o zwrot wspomnianych wydatków. Zwrot tych wcześniej poniesionych kosztów, które pan Michał udokumentował, jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Pan Michał zatem nie będzie musiał rozliczać się z otrzymania tej szczególnej rekompensaty od pracodawcy za odwołanie z urlopu.

Co do zasady odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Kwota zwrotu zwolnionego z PIT nie powinna przekraczać tej, którą wcześniej poniósł pracownik, np. wykupując w biurze turystycznym wakacyjny wyjazd. Od kwoty w takiej wysokości pracodawca zatem nie powinien potrącać zaliczek na PIT.

Ważne!

Do przychodów pracowników nie zalicza się świadczeń medycznych, które pracodawca musi ponieść na własny koszt. Zaliczają się do nich wstępne, okresowe oraz kontrolne badania lekarskie

Podstawa prawna:
• art. 11, 12 i 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm),
• art. 167, 229, 2377, 2379 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »