reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Zasiłek na zagospodarowanie

Zasiłek na zagospodarowanie

1 września 2010 r. na rok szkolny do 31 sierpnia 2011 r. zatrudniliśmy na zastępstwo nauczyciela kontraktowego z odpowiadającymi nam kwalifikacjami. Nauczyciel wystąpił do nas z wnioskiem o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie. Nauczyciel ten zawodowe studia wyższe odbywał od 1 października 2005 r. do 30 czerwca 2008 r. Natomiast uzupełniające studia magisterskie – od 1 października 2008 r. do 18 lipca 2010 r. Pierwszą w życiu pracę zawodową w szkole rozpoczął 1 września 2009 r. i pracował do 31 sierpnia 2010 r. Awans zawodowy nauczyciela kontraktowego uzyskał 22 czerwca 2010 r. Czy nauczycielowi temu należy się zasiłek na zagospodarowanie?

Tak, nauczycielowi należy wypłacić zasiłek na zagospodarowanie.

Młody nauczyciel po zatrudnieniu się w szkole otrzymuje zasiłek na zagospodarowanie. Zasiłek ten jest wsparciem finansowym dla nauczyciela rozpoczynającego pracę zawodową i realizowany jest w formie jednorazowej wypłaty. Aby nauczyciel otrzymał to świadczenie, musi jednak spełnić warunki określone w art. 61 Karty Nauczyciela.

Jak wynika z ww. przepisu, nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu 2 lat od dnia podjęcia pierwszej w życiu pracy zawodowej w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia, otrzymuje na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości 2-miesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.

Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi w okresie 1 roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

Nabycie prawa do zasiłku jest uzależnione od:

  • posiadania stopnia nauczyciela kontraktowego uzyskanego w ciągu 2 lat od podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu,
  • posiadania kwalifikacji, które są wymagane do zajmowania danego stanowiska,
  • zatrudnienia w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć (prawo do tego zasiłku przyznano również osobom podejmującym pierwszą pracę zawodową w życiu w szkole, gdy zatrudnione są w kilku szkołach i w żadnej z nich nie mają połowy etatu, jednak łącznie ich wymiar wynosi co najmniej połowę wymiaru zajęć dla danego stanowiska),
  • złożenia wniosku w okresie 1 roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

Jeżeli nauczyciel nie przepracuje 3 lat w szkole, będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanego zasiłku. Nauczyciel może być zwolniony przez organ prowadzący w całości lub w części z obowiązku zwrotu zasiłku po złożeniu umotywowanego wniosku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama