Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego
REKLAMA
Pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni nieobecności w pracy z powodu choroby. Od 1 lutego 2009 r. osobom po 50. roku życia pracodawca płaci wynagrodzenie za czas choroby jedynie za 14 dni. Od 15. dnia choroby wypłatę przejmie ZUS. Stąd też nastąpi zatem już wypłata zasiłku chorobowego. Do 1 lutego 2009 r. zakłady pracy wypłacały wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni z trwającego 182 dni okresu zasiłkowego. Nowe zasady wypłaty mają zastosowanie przy niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym dany pracownik ukończył 50. rok życia. Natomiast samo wynagrodzenie chorobowe nie uległo zmianie i w dalszym ciągu wynosi 80%.
Nowe zasady wynikają ze zmiany art. 92 Kodeksu pracy, wprowadzonej ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA