| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Zatrudniam 7 pracowników i wypłaty wynagrodzenia dokonuję do rąk pracowników. Jest to dla mnie najwygodniejsza forma wypłaty. Ostatnio jeden z pracowników podał mi numer swojego rachunku bankowego i zażądał, aby od tej pory wynagrodzenia były przelewane na jego konto, a nie płacone do ręki. Czy rzeczywiście pracownik może tego ode mnie wymagać? W naszej firmie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania.

Podobnie jest, gdy przy braku przepisów wewnątrzzakładowych to pracodawcy zależy na wypłacie wynagrodzenia w formie bezgotówkowej. Nie może jej zastosować dopóki pracownik nie wyrazi pisemnej zgody na taki sposób wypłaty wynagrodzenia (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 15 pracowników. Nie musi tworzyć regulaminu wynagradzania, a jego pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy. Do tej pory wypłata wynagrodzenia odbywała się do rąk pracowników. Jednak od stycznia 2009 r. pracodawca zaproponował, jako wygodniejszy, przelew wynagrodzenia na konta pracowników. Na taki sposób wypłaty pensji zgodę wyraziło 14 pracowników składając w tym celu pisemne oświadczenia, natomiast jeden z pracowników odmówił i zażądał wypłaty w kasie zakładu. W takiej sytuacji pracodawca przelewa wynagrodzenia na konta bankowe 14 pracownikom, a jednemu musi wypłacać je z kasy, dopóki ten nie złoży oświadczenia zawierającego zgodę na przelew. Pracodawca nie może zmusić tego pracownika do wyrażenia takiej zgody.

Podstawa prawna

  • art. 772, art. 86 § 2 i § 3 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK