Jak prawidłowo zrekompensować pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy
REKLAMA
Zatrudniamy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy (na 1/2 etatu). Zdarza się, że ze względu na potrzeby naszego zakładu zobowiązujemy ich do pracy ponad wymiar określony w umowie o pracę. Zawsze płaciliśmy im za taką pracę wyłącznie zwykłe wynagrodzenie. Ostatnio zostaliśmy zobowiązani przez inspektora pracy do wypłacenia tym pracownikom dodatku przewidzianego za pracę w godzinach nadliczbowych, chociaż ich czas pracy nie przekroczył obowiązujących norm. Czy stanowisko inspektora było słuszne?
Tak, stanowisko inspektora pracy było prawidłowe. Za pracę w godzinach przekraczających wymiar czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługuje wyłącznie normalne wynagrodzenie. Praca ponad ustalony w umowie wymiar, bez przekroczenia norm czasu pracy (tj. 8 godzin na dobę lub przeciętnie 40 godzin w tygodniu), nie jest bowiem pracą w godzinach nadliczbowych. Niekiedy jednak praca w godzinach ponadwymiarowych powinna zostać zrekompensowana wynagrodzeniem wraz z dodatkiem jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Limit godzin, których przekroczenie będzie uprawniało pracownika do takiego dodatku będzie wynikał z zapisów w umowie o pracę (art. 151 § 5 Kodeksu pracy).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat