| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad obowiązujący ich wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia takiego pracownika do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku takiego jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Sposób tego ustalenia zależy od decyzji pracodawcy i pracownika.

Zgodnie z tą wykładnią, pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy dodatek przysługiwałby dopiero po przekroczeniu ogólnych norm czasu pracy, tj. 8 godzin na dobę i 40 godzin przeciętnie tygodniowo. Należy przy tym wskazać, że takie stanowisko jest korzystne dla pracodawcy, przy czym może prowadzić do nadużyć ze strony zatrudniającego. Dlatego część ekspertów prawa pracy nie zgadza się z nim i uważa, że dodatek powinien przysługiwać po przekroczeniu wymiaru czasu pracy pracownika, jeżeli limit godzin ponadwymiarowych nie został ustalony.

Konsekwencje zapisów w umowie o pracę dotyczących dopuszczalnej liczby godzin ponad określony wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

@RY1@i65/2011/018/i65.2011.018.000.0046.003.jpg@RY2@

Obliczanie wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach ponadwymiarowych

Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym na część etatu przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatki jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Przez normalne wynagrodzenie należy rozumieć wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeśli na podstawie obowiązujących przepisów płacowych lub regulacji wewnętrznych w zakładzie pracy pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). Będą nimi np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, za pracę szkodliwą dla zdrowia, za pracę przy komputerze, za znajomość języków obcych, a także premia regulaminowa, jeżeli ma charakter stały i jej przyznanie nie jest uzależnione od konkretnych osiągnięć w pracy. Natomiast, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 lipca 2000 r. (I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77), premia uznaniowa nie ma charakteru roszczeniowego i nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę, zatem nie powinna być wliczana do normalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawą obliczania dodatku za pracę ponadwymiarową jest wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, podstawa ta wynosi 60% wynagrodzenia obliczanego według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK