REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Okres rozliczeniowy 12 miesięcy - jak wydłużyć?
Okres rozliczeniowy 12 miesięcy - jak wydłużyć?
shutterstock

REKLAMA

Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy może rozwiązać problem nadgodzin. Kiedy można wydłużyć okres rozliczeniowy do roku? Jak wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy?

Wydłużenie okresu rozliczeniowego a problem nadgodzin

Pytanie: Pani Moniko, jestem kadrową w start-upie z branży IT. Produkujemy oprogramowanie dla firm z sektora finansowego. Zatrudniamy głównie programistów, testerów oprogramowania oraz księgowych. Ze względu na specyfikę naszej branży występuje u nas duża sezonowość i w okresie grudzień-luty mamy ogromne nadgodziny! Czy sądzi Pani, że istnieją zgodne z prawem rozwiązania, które moglibyśmy wdrożyć, aby zmniejszyć ilość nadgodzin, jednocześnie umożliwiając pracownikom nadrobienie zaległości w życiu prywatnym? Work-life balance, dla naszego Zespołu, to nie są tylko puste słowa, ale standard funkcjonowania. Dodam, że nie działają u nas żadne organizacje związkowe, nie mamy też układu zbiorowego pracy.

Od pewnego czasu obserwuję duży wzrost zainteresowania pracodawców tematyką zarządzania czasem pracy – w tym optymalizacją i raportowaniem czasu pracy. Przesłankę do przyjrzenia się temu obszarowi stanowi nie tylko konieczność obniżenia kosztów pracy, ale coraz częściej, większa świadomość pracowników co do kosztów zdrowotnych pracy w zwiększonym wymiarze i ich dbałość o zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Odpowiedzią na potrzeby opisanej wyżej organizacji może być wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Aby wyjaśnić to rozwiązanie musimy sięgnąć do Kodeksu pracy, a dokładnie do art. 129 § 2:

W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Jak wnioskujemy z powyższego, niezależnie od stosowanego w organizacji systemu czasu pracy, przy spełnieniu podanych warunków, możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, jeśli oczywiście zachodzą ku temu uzasadnione przesłanki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy

Podczas rozmów o tym, czy dana organizacja może wydłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy, często pojawia się pytanie – czy występująca u nas sezonowość jest wystarczającym powodem do zastosowania tego rozwiązania? Przypadki, z którymi spotkałam się w praktyce, wskazują na to, że tak! Pracodawcy powinni odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie – czy mam wpływ na charakter działalności mojej organizacji? Czy specyfika branży, szczególnych potrzeb klientów, pozwala na rozłożenie natężenia pracą w inny sposób? Przyczyny natury technicznej czy też obiektywnej powinny być mocno związane ze specyfiką działalności przedsiębiorstwa, zaś strony stosunku pracy nie mogą mieć na nie wpływu.

Jak wydłużyć okres rozliczeniowy?

Wydłużenie okresu rozliczeniowego zasadniczo wprowadzić można w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w firmie takie instytucje nie występują, należy sięgnąć po porozumienie zawarte z wyłonionymi przedstawicielami pracowników. W takim przypadku jednak, procedura nakłada na pracodawcę obowiązek przesłania kopii zawartego porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia jego zawarcia (zob. art. 150 § 4 Kodeksu pracy).

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy zgodnie z art. 129 wymiar i rozkłady czasu pracy § 2 oraz rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401 ruchomy czas pracy, ustala się:
1) w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, albo
2) w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe (a
rt. 150 § 3 Kodeksu pracy).

W treści porozumienia należy wskazać strony, które to porozumienie zawierają, czyli pracodawcę oraz imiennie, przedstawicieli pracowników, długość nowego okresu rozliczeniowego oraz miesiąc, od którego rozpocznie się wydłużony OR.

Autopromocja

Dokumentacja kadrowa 2023 ze wzorami dokumentów

Czy wiesz, gdzie przechowywać nowe dokumenty kadrowe, oraz jak prowadzić akta osobowe i dokumentację elektroniczną?

Dokumentacja kadrowa 2023 + wzory dokumentów online. Zasady prowadzenia i przechowywania

Wydłużony okres rozliczeniowy - wypłata nadgodzin

Pracodawcy bardzo często mylnie odbierają wydłużenie okresu rozliczeniowego, sądząc, że wszystkie powstałe nadgodziny rozliczone zostaną dopiero po jego zakończeniu. Czuję się w obowiązku wspomnieć tutaj, że po zakończeniu wydłużonego OR rekompensacie podlegają jedynie nadgodziny powstałe z przekroczeń średniotygodniowych, czyli powstałych po przekroczeniu przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy wynoszącej średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (porównanie godzin faktycznie przepracowanych z godzinami obowiązującymi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym możliwe jest dopiero po zakończeniu OR).

Przekroczenia normy dobowej, występujące po przepracowaniu 8 godzin na dobę lub przedłużeniu wymiaru dobowego, dokonuje się na zakończenie każdego miesiąca, rekompensując udzieleniem czasu wolnego (na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy) lub wypłatą stosownych dodatków za pracę w nadgodzinach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

  Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

  Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

  Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

  REKLAMA

  Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

  Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

  Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

  Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła krajobraz rynku pracy na całym świecie. Zawierała ze sobą zarówno nieoczekiwane wyzwania, jak i nieznane wcześniej możliwości dla osób poszukujących pracy. 

  REKLAMA