REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Okres rozliczeniowy 12 miesięcy - jak wydłużyć?
Okres rozliczeniowy 12 miesięcy - jak wydłużyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy może rozwiązać problem nadgodzin. Kiedy można wydłużyć okres rozliczeniowy do roku? Jak wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy?

Wydłużenie okresu rozliczeniowego a problem nadgodzin

Pytanie: Pani Moniko, jestem kadrową w start-upie z branży IT. Produkujemy oprogramowanie dla firm z sektora finansowego. Zatrudniamy głównie programistów, testerów oprogramowania oraz księgowych. Ze względu na specyfikę naszej branży występuje u nas duża sezonowość i w okresie grudzień-luty mamy ogromne nadgodziny! Czy sądzi Pani, że istnieją zgodne z prawem rozwiązania, które moglibyśmy wdrożyć, aby zmniejszyć ilość nadgodzin, jednocześnie umożliwiając pracownikom nadrobienie zaległości w życiu prywatnym? Work-life balance, dla naszego Zespołu, to nie są tylko puste słowa, ale standard funkcjonowania. Dodam, że nie działają u nas żadne organizacje związkowe, nie mamy też układu zbiorowego pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Od pewnego czasu obserwuję duży wzrost zainteresowania pracodawców tematyką zarządzania czasem pracy – w tym optymalizacją i raportowaniem czasu pracy. Przesłankę do przyjrzenia się temu obszarowi stanowi nie tylko konieczność obniżenia kosztów pracy, ale coraz częściej, większa świadomość pracowników co do kosztów zdrowotnych pracy w zwiększonym wymiarze i ich dbałość o zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Odpowiedzią na potrzeby opisanej wyżej organizacji może być wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Aby wyjaśnić to rozwiązanie musimy sięgnąć do Kodeksu pracy, a dokładnie do art. 129 § 2:

W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Jak wnioskujemy z powyższego, niezależnie od stosowanego w organizacji systemu czasu pracy, przy spełnieniu podanych warunków, możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, jeśli oczywiście zachodzą ku temu uzasadnione przesłanki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy

Podczas rozmów o tym, czy dana organizacja może wydłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy, często pojawia się pytanie – czy występująca u nas sezonowość jest wystarczającym powodem do zastosowania tego rozwiązania? Przypadki, z którymi spotkałam się w praktyce, wskazują na to, że tak! Pracodawcy powinni odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie – czy mam wpływ na charakter działalności mojej organizacji? Czy specyfika branży, szczególnych potrzeb klientów, pozwala na rozłożenie natężenia pracą w inny sposób? Przyczyny natury technicznej czy też obiektywnej powinny być mocno związane ze specyfiką działalności przedsiębiorstwa, zaś strony stosunku pracy nie mogą mieć na nie wpływu.

Jak wydłużyć okres rozliczeniowy?

Wydłużenie okresu rozliczeniowego zasadniczo wprowadzić można w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w firmie takie instytucje nie występują, należy sięgnąć po porozumienie zawarte z wyłonionymi przedstawicielami pracowników. W takim przypadku jednak, procedura nakłada na pracodawcę obowiązek przesłania kopii zawartego porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia jego zawarcia (zob. art. 150 § 4 Kodeksu pracy).

REKLAMA

Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy zgodnie z art. 129 wymiar i rozkłady czasu pracy § 2 oraz rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401 ruchomy czas pracy, ustala się:
1) w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, albo
2) w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe (a
rt. 150 § 3 Kodeksu pracy).

W treści porozumienia należy wskazać strony, które to porozumienie zawierają, czyli pracodawcę oraz imiennie, przedstawicieli pracowników, długość nowego okresu rozliczeniowego oraz miesiąc, od którego rozpocznie się wydłużony OR.

Wydłużony okres rozliczeniowy - wypłata nadgodzin

Pracodawcy bardzo często mylnie odbierają wydłużenie okresu rozliczeniowego, sądząc, że wszystkie powstałe nadgodziny rozliczone zostaną dopiero po jego zakończeniu. Czuję się w obowiązku wspomnieć tutaj, że po zakończeniu wydłużonego OR rekompensacie podlegają jedynie nadgodziny powstałe z przekroczeń średniotygodniowych, czyli powstałych po przekroczeniu przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy wynoszącej średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (porównanie godzin faktycznie przepracowanych z godzinami obowiązującymi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym możliwe jest dopiero po zakończeniu OR).

Przekroczenia normy dobowej, występujące po przepracowaniu 8 godzin na dobę lub przedłużeniu wymiaru dobowego, dokonuje się na zakończenie każdego miesiąca, rekompensując udzieleniem czasu wolnego (na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy) lub wypłatą stosownych dodatków za pracę w nadgodzinach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA