REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, gdy stosunek pracy wygasł po śmierci pracodawcy

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

REKLAMA

Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1300 zł brutto. 9 września 2009 r. zmarł jego pracodawca. Jak w takim przypadku prawidłowo wyliczyć pracownikowi wynagrodzenie za wrzesień?

 Pracownikowi za wrzesień 2009 r. należy się wynagrodzenie netto w wysokości 356,55 zł (szczegóły obliczenia w uzasadnieniu). Oprócz tego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony, próbny, na zastępstwo) lub w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia (umowa na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy).

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Z dniem śmierci pracodawcy następuje wygaśnięcie umów o pracę zatrudnionych przez niego pracowników (art. 632 § 1 Kodeksu pracy). Ma to miejsce w sytuacji, gdy nikt nie przejmie prowadzonego przez zmarłego pracodawcę zakładu pracy.

Jeżeli dochodzi do wygaśnięcia stosunku pracy, którego przyczyną jest zgon pracodawcy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, w przypadku gdy umowa była zawarta na czas nieokreślony, próbny lub na zastępstwo. W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni. Pracownikowi, którego pracodawca zmarł, przysługuje także wynagrodzenie za wykonaną w danym okresie pracę.

W sytuacji gdy pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, obliczenie wynagrodzenia brutto za przepracowaną część miesiąca, w trakcie którego doszło do wygaśnięcia stosunku pracy, będzie polegać na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • podzieleniu stałej miesięcznej stawki przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • pomnożeniu otrzymanego wyniku przez liczbę godzin, których pracownik nie przepracował z powodu wygaśnięcia stosunku pracy (chodzi tu o liczbę godzin roboczych w okresie od dnia następującego po dniu wygaśnięcia umowy o pracę do końca danego miesiąca),
  • odjęciu kwoty obliczonej w zaprezentowany wyżej sposób od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...).

Ten sposób wyliczenia stosuje się w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika, określonego stawką miesięczną w stałej wysokości, zarówno wtedy, gdy podjęcie pracy bądź rozwiązanie stosunku pracy następuje w trakcie miesiąca, jak i wtedy, gdy pracownik w danym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachował prawa do wynagrodzenia (np. urlop bezpłatny).

Przyjmując dane przedstawione w pytaniu, obliczenie wynagrodzenia za pracę należnego za wrzesień 2009 r. będzie wyglądać następująco:

Krok 1. Ustalamy wynagrodzenie brutto:

1300 zł : 176 godz. do przepracowania we wrześniu przy pełnym etacie = 7,39 zł,

7,39 zł x 120 godz. przypadających do przepracowania w okresie od 10 do 30 września 2009 r. (8 godz. x 15 dni) = 886,80 zł,

1300 zł – 886,80 zł = 413,20 zł.

Krok 2. Wyliczamy składki na ubezpieczenia społeczne:

● składka na ubezpieczenie emerytalne:

413,20 zł x 9,76% = 40,33 zł,

● składka na ubezpieczenia rentowe:

413,20 zł x 1,5% = 6,20 zł,

● składka na ubezpieczenie chorobowe:

413,20 zł x 2,45% = 10,12 zł,

● łączna kwota składek na ubezpieczenia społeczne:

40,33 zł + 6,20 zł + 10,12 zł = 56,65 zł.

Krok 3. Obliczamy wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne:

● podstawą wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wynagrodzenie brutto pomniejszone o łączną kwotę składek na ubezpieczenia społeczne:

413,20 zł – 56,65 zł = 356,55 zł,

● składka na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości (9%):

356,55 zł x 9% = 32,09 zł*,

● składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana od podatku (7,75%):

356,55 zł x 7,75% = 27,63 zł*.

Krok 4. Ustalamy dochód pracownika (przy założeniu, że pracownik ma prawo do zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł):

413,20 zł – 56,65 zł – 111,25 zł = 245,30 zł (po zaokrągleniu 245 zł).

Krok 5. Obliczamy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (przy założeniu, że pracownik złożył pracodawcy PIT-2):

245 zł x 18% = 44,10 zł.

Gdy od powyższej kwoty odejmiemy kwotę wolną od podatku w wysokości 46,33 zł, to zaliczka na podatek dochodowy wyniesie 0 zł.

* Składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez pracodawcę (32,09 zł) jest wyższa od wyliczonej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, dlatego składkę tę obniża się do wysokości tej zaliczki. W naszym przypadku składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy obniżyć do 0 zł, bo tyle wynosi zaliczka na podatek.

Krok 6. Ustalamy kwotę netto:

413,20 zł – 56,65 zł – 0 zł – 0 zł = 356,55 zł.

Podstawa prawna

  • art. 632 § 1 i § 2 Kodeksu pracy,
  • § 12 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • art. 27 ust. 1, art. 27b ust. 1 i ust. 2, art. 31, art. 32 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 3 i ust. 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 6, art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA