REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia pracownika w przypadku oddelegowania

Uprawnienia pracownika w przypadku oddelegowania/ Fot. Fotolia
Uprawnienia pracownika w przypadku oddelegowania/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oddelegowanie polega na skierowaniu kogoś do wykonania zadania służbo­wego, zwykle poza stałym miejscem pracy. W polskich przepisach prawa pracy nie występuje rozróżnienie oddelegowania i podróży służbowej (tzw. delegacji). Przy oddelegowaniu instrukcji i pole­ceń co do sposobu wykonywania umówionej pracy z reguły udziela pracownikowi inna osoba niż pra­codawca. Ona też rozlicza efekty pracy pracownika.

Cechą oddelegowania jest zmiana miejsca wykony­wania pracy (na inne niż zostało określone w umo­wie o pracę pracownika).

Autopromocja

Jeśli pracownik od same­go początku zostaje zatrudniony przez polskiego pracodawcę do pracy za granicą, to jego umowa o pracę powinna wskazywać to miejsce pracy. Zmiana miejsca pracy w umowie o pracę może być dokonana:

  • w drodze porozumienia stron (czyli w formie aneksu do dotychczasowej umowy o pracę),
  • w formie wypowiedzenia zmieniającego warun­ki pracy.

Wyrażenie zgody przez pracownika na wypowie­dzenie zmieniające nie jest konieczne. Z kolei aneks do umowy może być zastosowany jedynie wtedy, gdy pracownik zgadza się na takie rozwiązanie. Strony stosunku pracy mogą dokonać wyboru prawa, któremu pracownik będzie podlegał pod­czas delegowania za granicę. Jednak wskaza­ny system prawny (właściwy dla pracownika przy rozstrzyganiu jego praw i obowiązków) musi być ściśle związany ze stosunkiem pracy pracowni­ka. Wybór prawa może być dokonany w zawiera­nej umowie o pracę, za pomocą aneksu do już istniejącej umowy lub w odrębnej umowie. Może jednak zaistnieć sytuacja, gdy zastosowanie okre­ślonego porządku prawnego będzie obowiązkiem stron umowy o pracę i nie będzie zależało od ich swobodnego wyboru.

W przypadku braku wyboru prawa dla pracownika delegowanego za granicę właściwe staje się prawo państwa, w którym strony w chwili powstania sto­sunku pracy miały miejsce zamieszkania albo sie­dzibę. Jeżeli praca jest, była lub miała być wykony­wana w przedsiębiorstwie pracodawcy, przy okre­ślaniu prawa właściwego w stosunku pracy zamiast prawa miejsca zamieszkania albo siedziby praco­dawcy stosuje się prawo właściwe dla siedziby przedsiębiorstwa.

W sytuacji zaś gdy pracownik i pracodawca nie mają miejsca zamieszkania albo siedziby w tym samym państwie i nie dokonali wyboru prawa, sto­suje się prawo państwa, w którym praca jest, była lub miała być wykonywana. Ponadto pracownik delegowany powinien mieć zapewnione warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż obowiązujące w państwie, w któ­rym wykonuje pracę na podstawie delegowania. W państwie, w którym delegowany pracownik wykonuje pracę, powinien mieć zapewnione obo­wiązujące w nim m.in.: maksymalne okresy pracy i minimalne okresy wypoczynku, minimalny wymiar płatnych urlopów rocznych, warunki w zakresie bhp w miejscu pracy, środki ochronne stosowa­ne w odniesieniu do warunków zatrudnienia kobiet ciężarnych lub kobiet po urodzeniu dziecka, zasa­dy równego traktowania. Jeżeli prawo państwa, w którym pracownik wykonu­je pracę, zapewnia np. dłuższe okresy wypoczynku niż przysługujące na podstawie prawa polskiego, pracownik ma prawo do dłuższych okresów odpo­czynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca oddelegowujący pracownika do pracy w innym niż dotychczasowe miejscu (miej­scowości, kraju) nie musi wypłacać mu diet bądź zwracać innych kosztów, jak ma to miejsce przy podróży służbowej. Może mu jednak przyznać dodatkowe świadczenia (np. zwrot kosztów prze­prowadzki).

Oddelegowanie a podatki

Podatnik oddelegowany czasowo do innego kraju niż Polska może podlegać ograniczonemu lub nieograniczonemu obowiązkowi podatkowe­mu. O rodzaju obowiązku podatkowego decyduje indywidualna ocena każdego przypadku podatnika z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski uważa się w szczególności dochody (przy­chody) z:

  • pracy wykonywanej na terytorium Polski na pod­stawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wyna­grodzenia,
  • działalności wykonywanej osobiście na teryto­rium Polski, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  • działalności gospodarczej prowadzonej na tery­torium Polski,
  • położonej na terytorium Polski nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Oddelegowanie a ZUS

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia spo­łeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne pracowników oddelegowanych do pracy za granicą stanowi przy­chód podatkowy ustalany przez pracodawcę, który ulega pomniejszeniu o wysokość równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, okre­ślonej w stosownych przepisach, z zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód tych osób sta­nowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia (§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego).

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

REKLAMA

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

REKLAMA

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

REKLAMA