reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy płacić w Polsce składki za pracownika oddelegowanego do pracy do państwa spoza UE

Czy należy płacić w Polsce składki za pracownika oddelegowanego do pracy do państwa spoza UE

Chcemy wysłać swojego pracownika do Kuwejtu w celu czasowego wykonywania tam pracy. Czy takiego pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń i opłacać składki do ZUS, czy należy wystąpić do ZUS o jakiś formularz zwalniający go z ubezpieczeń w Kuwejcie? Czy pracownik będzie miał w Kuwejcie prawo do świadczeń zdrowotnych?

RADA

Podczas pracy w Kuwejcie pracownik będzie nadal podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. ZUS nie wyda formularza potwierdzającego fakt ubezpieczenia społecznego w Polsce, na podstawie którego osoba ta byłaby zwolniona z obowiązku ubezpieczeń w Kuwejcie. Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce nie będzie uprawniać pracownika do korzystania z publicznej służby zdrowia w Kuwejcie.

UZASADNIENIE

Zagadnienie obowiązku ubezpieczenia społecznego w sytuacji wysłania pracownika z Polski do pracy w niektórych państwach, które nie należą do UE ani EOG, jest uregulowane w podpisanych przez Polskę umowach międzynarodowych dotyczących zabezpieczenia społecznego. Umowy te określają państwo – stronę umowy, którego ustawodawstwo dotyczące zabezpieczenia społecznego jest właściwe w danym przypadku. W ten sposób zapobiegają podwójnemu ubezpieczeniu, tzn. ubezpieczeniu w obu państwach – stronach umowy.

Gdy umowa tego rodzaju nie została zawarta, to ma zastosowanie ustawodawstwo ubezpieczeniowe obu państw, a w konsekwencji w obu państwach może powstać obowiązek ubezpieczenia.

Polska nie zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym z Kuwejtem. W związku z tym pracownik wysłany z Polski do pracy w Kuwejcie podlega w tym okresie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. Przez wysłanie pracownika do pracy za granicę należy rozumieć sytuację, w której:

  • pracownik udaje się na polecenie swojego polskiego pracodawcy na terytorium innego państwa, w celu czasowego wykonywania tam pracy na rzecz tego pracodawcy;
  • wysłanie następuje w ramach stosunku pracy istniejącego w państwie wysyłającym (w Polsce),
  • wynagrodzenie przysługujące wysłanemu pracownikowi ma obowiązek wypłacać wysyłający go pracodawca.

Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to podczas wykonywania pracy w Kuwejcie pracownik będzie podlegał polskim przepisom o zabezpieczeniu społecznym. W konsekwencji nadal obowiązkowo będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, a pracodawca (jako płatnik składek) będzie miał obowiązek opłacania za niego składek do ZUS. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tej osoby w Polsce będzie jego przychód pomniejszony o równowartość diet za każdy dzień pobytu w Kuwejcie (39 euro za dobę). Przy czym podstawa wymiaru składek za cały miesiąc nie może być niższa niż prognozowane na 2010 r. wynagrodzenie w gospodarce narodowej (tj. 3146 zł).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama