Kategorie

Czy należy płacić w Polsce składki za pracownika oddelegowanego do pracy do państwa spoza UE

Tomasz Śliwiński
Chcemy wysłać swojego pracownika do Kuwejtu w celu czasowego wykonywania tam pracy. Czy takiego pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń i opłacać składki do ZUS, czy należy wystąpić do ZUS o jakiś formularz zwalniający go z ubezpieczeń w Kuwejcie? Czy pracownik będzie miał w Kuwejcie prawo do świadczeń zdrowotnych?

RADA

Podczas pracy w Kuwejcie pracownik będzie nadal podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. ZUS nie wyda formularza potwierdzającego fakt ubezpieczenia społecznego w Polsce, na podstawie którego osoba ta byłaby zwolniona z obowiązku ubezpieczeń w Kuwejcie. Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce nie będzie uprawniać pracownika do korzystania z publicznej służby zdrowia w Kuwejcie.

UZASADNIENIE

Zagadnienie obowiązku ubezpieczenia społecznego w sytuacji wysłania pracownika z Polski do pracy w niektórych państwach, które nie należą do UE ani EOG, jest uregulowane w podpisanych przez Polskę umowach międzynarodowych dotyczących zabezpieczenia społecznego. Umowy te określają państwo – stronę umowy, którego ustawodawstwo dotyczące zabezpieczenia społecznego jest właściwe w danym przypadku. W ten sposób zapobiegają podwójnemu ubezpieczeniu, tzn. ubezpieczeniu w obu państwach – stronach umowy.

Gdy umowa tego rodzaju nie została zawarta, to ma zastosowanie ustawodawstwo ubezpieczeniowe obu państw, a w konsekwencji w obu państwach może powstać obowiązek ubezpieczenia.

Polska nie zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym z Kuwejtem. W związku z tym pracownik wysłany z Polski do pracy w Kuwejcie podlega w tym okresie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. Przez wysłanie pracownika do pracy za granicę należy rozumieć sytuację, w której:

 • pracownik udaje się na polecenie swojego polskiego pracodawcy na terytorium innego państwa, w celu czasowego wykonywania tam pracy na rzecz tego pracodawcy;
 • wysłanie następuje w ramach stosunku pracy istniejącego w państwie wysyłającym (w Polsce),
 • wynagrodzenie przysługujące wysłanemu pracownikowi ma obowiązek wypłacać wysyłający go pracodawca.
Reklama

Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to podczas wykonywania pracy w Kuwejcie pracownik będzie podlegał polskim przepisom o zabezpieczeniu społecznym. W konsekwencji nadal obowiązkowo będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, a pracodawca (jako płatnik składek) będzie miał obowiązek opłacania za niego składek do ZUS. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tej osoby w Polsce będzie jego przychód pomniejszony o równowartość diet za każdy dzień pobytu w Kuwejcie (39 euro za dobę). Przy czym podstawa wymiaru składek za cały miesiąc nie może być niższa niż prognozowane na 2010 r. wynagrodzenie w gospodarce narodowej (tj. 3146 zł).

Ze względu na to, że Polska nie podpisała z Kuwejtem umowy o zabezpieczeniu społecznym, ZUS nie wyda formularza potwierdzającego podleganie przez pracownika ubezpieczeniom w Polsce. Takie formularze są stosowane tylko w przypadku zawarcia umowy międzynarodowej o zabezpieczeniu społecznym.

Brak umowy oznacza jednocześnie, że podczas pracy w Kuwejcie pracownik będzie również podlegać tamtejszym przepisom o zabezpieczeniu społecznym. Jeżeli wynika z nich, że sam fakt wykonywania pracy w Kuwejcie jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia, to również w Kuwejcie pracownik będzie musiał zostać zgłoszony do ubezpieczeń (podwójne ubezpieczenie).

Konsekwencją braku umowy jest również to, że pracownik nie może korzystać z publicznej służby zdrowia w Kuwejcie na podstawie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy nie została podpisana umowa międzynarodowa, fakt podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie wysyłającym nie ma żadnego znaczenia dla państwa przyjmującego.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.),
 • art. 29 ustawy budżetowej na rok 2010 z 22 stycznia 2010 r. (Dz.U. Nr 19, poz. 102).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.