REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!
Śmierć pracownika na hali
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć

Według doniesień medialnych oraz tego co przekazuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, w dniu 15 kwietnia 2024 r., 37-letni pracownik, obywatel Gruzji udał się do hali produkcyjnej w Gdańsku Przeróbce, w której wcześniej pracował. Prawdopodobnie chodziło o wypłatę zaległego wynagrodzenia. Kiedy spotkał się pracodawcą (49-letni mężczyzna) doszło do wymiany zdań, być może nawet awantury.

Autopromocja

Wskutek tego i wzburzenia były pracodawca wsiadł do wózka widłowego i potrącił obywatela Gruzji i przycisnął go do części konstrukcji hali. Na skutek potrącenia pokrzywdzonego przez operatora wózka widłowego 37-letni obywatel Gruzji zmarł. Wstępne ustalenia Prokuratury Okręgowej w Gdańsku są więc takie, że było to zabójstwa a nieszczęśliwego zdarzenia. Trzeba jeszcze dodać, że na skutek zdarzenia pokrzywdzony zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Jego obrażenia była tak znaczne, że nie miał raczej szans na przeżycie. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prokurator Grażyna Wawryniuk, wskazuje, że mężczyzna miał doznać obszernych obrażeń zmiażdżeniowych.

Zatrzymanie operatora wózka widłowego - zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku 49-latek został zatrzymany. Na skutek wstępnej analizy zdarzeń przez Prokuraturę, w tym analizę nagrań z monitoringu, mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa a sąd zdecydował o tymczasowym areszcie, uwzględniają wniosek prokuratora. Całe postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

49-latek nie przyznał się winy!

49-letni mężczyzna nie przyznał się do winy. Wręcz złożył wyjaśnienia, które nie powielają się i nie zgadzają się z ustaleniami prokuratury. Jak w czwartek, 18 kwietnia 2024 r. przekazał mediom rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk: Z zapisu monitoringu wynika, że zachowanie kierującego nie było przypadkowe. Prokurator opisała sprawę w ten sposób: "Pokrzywdzony to obywatel Gruzji. Był on pracownikiem podejrzanego. W dniu zdarzenia przyszedł po zaległe wynagrodzenie. Na tym tle między mężczyznami doszło do wymiany zdań, po której podejrzany wsiadł do wózka".

Zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym - sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i godzi się na to

W niniejszej sprawie Prokuratura postawiła zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym. W art. 9 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 17, dalej jako: KK) wyróżnione są dwie odmiany zamiaru: zamiar bezpośredni (dolus directus) mający postać chęci popełnienia czynu zabronionego oraz zamiar ewentualny (dolus eventualis) w postaci przewidywania możliwości popełnienia czynu zabronionego i godzenia się na popełnienie czynu zabronionego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprawdzie w przepisach nie jest scharakteryzowany zamiar bezpośredni od strony intelektualnej, ale już w przypadku zamiaru ewentualnego, ma to miejsce. W przypadku zamiaru ewentualnego w chęci jako akcie intencjonalnym zakłada się aktywne ukierunkowanie w stosunku do czegoś, co musi być uprzednio uświadomione. Nie można niewadliwe chcieć, nie rozpoznawszy prawidłowo rzeczywistości. Na zamiar składa się element intelektualny i wolicjonalny. Tak więc, zamiar ewentualny (dolus eventualis) jest postacią umyślności. Zachodzi wtedy, gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i godzi się na to. 

Co grozi za zabójstwo?

Zgodnie z KK: kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Trzeba jednak wiedzieć, że ta kara jest surowsza, gdy zajdą pewne okoliczności, bowiem: kto zabija człowieka:
1) ze szczególnym okrucieństwem,
2) w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,
3) w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
4) z użyciem materiałów wybuchowych,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 15 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. W niniejsze sprawie to do oceny prokuratury i sądu będzie należało czy ta przesłanka szczególnego okrucieństwa zaistniała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA