REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!
Śmierć pracownika na hali
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć

Według doniesień medialnych oraz tego co przekazuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, w dniu 15 kwietnia 2024 r., 37-letni pracownik, obywatel Gruzji udał się do hali produkcyjnej w Gdańsku Przeróbce, w której wcześniej pracował. Prawdopodobnie chodziło o wypłatę zaległego wynagrodzenia. Kiedy spotkał się pracodawcą (49-letni mężczyzna) doszło do wymiany zdań, być może nawet awantury.

REKLAMA

Autopromocja

Wskutek tego i wzburzenia były pracodawca wsiadł do wózka widłowego i potrącił obywatela Gruzji i przycisnął go do części konstrukcji hali. Na skutek potrącenia pokrzywdzonego przez operatora wózka widłowego 37-letni obywatel Gruzji zmarł. Wstępne ustalenia Prokuratury Okręgowej w Gdańsku są więc takie, że było to zabójstwa a nieszczęśliwego zdarzenia. Trzeba jeszcze dodać, że na skutek zdarzenia pokrzywdzony zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Jego obrażenia była tak znaczne, że nie miał raczej szans na przeżycie. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prokurator Grażyna Wawryniuk, wskazuje, że mężczyzna miał doznać obszernych obrażeń zmiażdżeniowych.

Zatrzymanie operatora wózka widłowego - zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku 49-latek został zatrzymany. Na skutek wstępnej analizy zdarzeń przez Prokuraturę, w tym analizę nagrań z monitoringu, mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa a sąd zdecydował o tymczasowym areszcie, uwzględniają wniosek prokuratora. Całe postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

49-latek nie przyznał się winy!

49-letni mężczyzna nie przyznał się do winy. Wręcz złożył wyjaśnienia, które nie powielają się i nie zgadzają się z ustaleniami prokuratury. Jak w czwartek, 18 kwietnia 2024 r. przekazał mediom rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk: Z zapisu monitoringu wynika, że zachowanie kierującego nie było przypadkowe. Prokurator opisała sprawę w ten sposób: "Pokrzywdzony to obywatel Gruzji. Był on pracownikiem podejrzanego. W dniu zdarzenia przyszedł po zaległe wynagrodzenie. Na tym tle między mężczyznami doszło do wymiany zdań, po której podejrzany wsiadł do wózka".

Zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym - sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i godzi się na to

W niniejszej sprawie Prokuratura postawiła zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym. W art. 9 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 17, dalej jako: KK) wyróżnione są dwie odmiany zamiaru: zamiar bezpośredni (dolus directus) mający postać chęci popełnienia czynu zabronionego oraz zamiar ewentualny (dolus eventualis) w postaci przewidywania możliwości popełnienia czynu zabronionego i godzenia się na popełnienie czynu zabronionego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprawdzie w przepisach nie jest scharakteryzowany zamiar bezpośredni od strony intelektualnej, ale już w przypadku zamiaru ewentualnego, ma to miejsce. W przypadku zamiaru ewentualnego w chęci jako akcie intencjonalnym zakłada się aktywne ukierunkowanie w stosunku do czegoś, co musi być uprzednio uświadomione. Nie można niewadliwe chcieć, nie rozpoznawszy prawidłowo rzeczywistości. Na zamiar składa się element intelektualny i wolicjonalny. Tak więc, zamiar ewentualny (dolus eventualis) jest postacią umyślności. Zachodzi wtedy, gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i godzi się na to. 

Co grozi za zabójstwo?

Zgodnie z KK: kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Trzeba jednak wiedzieć, że ta kara jest surowsza, gdy zajdą pewne okoliczności, bowiem: kto zabija człowieka:
1) ze szczególnym okrucieństwem,
2) w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,
3) w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
4) z użyciem materiałów wybuchowych,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 15 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. W niniejsze sprawie to do oceny prokuratury i sądu będzie należało czy ta przesłanka szczególnego okrucieństwa zaistniała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA