REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!
Śmierć pracownika na hali
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć

Według doniesień medialnych oraz tego co przekazuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, w dniu 15 kwietnia 2024 r., 37-letni pracownik, obywatel Gruzji udał się do hali produkcyjnej w Gdańsku Przeróbce, w której wcześniej pracował. Prawdopodobnie chodziło o wypłatę zaległego wynagrodzenia. Kiedy spotkał się pracodawcą (49-letni mężczyzna) doszło do wymiany zdań, być może nawet awantury.

Autopromocja

Wskutek tego i wzburzenia były pracodawca wsiadł do wózka widłowego i potrącił obywatela Gruzji i przycisnął go do części konstrukcji hali. Na skutek potrącenia pokrzywdzonego przez operatora wózka widłowego 37-letni obywatel Gruzji zmarł. Wstępne ustalenia Prokuratury Okręgowej w Gdańsku są więc takie, że było to zabójstwa a nieszczęśliwego zdarzenia. Trzeba jeszcze dodać, że na skutek zdarzenia pokrzywdzony zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Jego obrażenia była tak znaczne, że nie miał raczej szans na przeżycie. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prokurator Grażyna Wawryniuk, wskazuje, że mężczyzna miał doznać obszernych obrażeń zmiażdżeniowych.

Zatrzymanie operatora wózka widłowego - zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku 49-latek został zatrzymany. Na skutek wstępnej analizy zdarzeń przez Prokuraturę, w tym analizę nagrań z monitoringu, mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa a sąd zdecydował o tymczasowym areszcie, uwzględniają wniosek prokuratora. Całe postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

49-latek nie przyznał się winy!

49-letni mężczyzna nie przyznał się do winy. Wręcz złożył wyjaśnienia, które nie powielają się i nie zgadzają się z ustaleniami prokuratury. Jak w czwartek, 18 kwietnia 2024 r. przekazał mediom rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk: Z zapisu monitoringu wynika, że zachowanie kierującego nie było przypadkowe. Prokurator opisała sprawę w ten sposób: "Pokrzywdzony to obywatel Gruzji. Był on pracownikiem podejrzanego. W dniu zdarzenia przyszedł po zaległe wynagrodzenie. Na tym tle między mężczyznami doszło do wymiany zdań, po której podejrzany wsiadł do wózka".

Zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym - sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i godzi się na to

W niniejszej sprawie Prokuratura postawiła zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym. W art. 9 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 17, dalej jako: KK) wyróżnione są dwie odmiany zamiaru: zamiar bezpośredni (dolus directus) mający postać chęci popełnienia czynu zabronionego oraz zamiar ewentualny (dolus eventualis) w postaci przewidywania możliwości popełnienia czynu zabronionego i godzenia się na popełnienie czynu zabronionego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprawdzie w przepisach nie jest scharakteryzowany zamiar bezpośredni od strony intelektualnej, ale już w przypadku zamiaru ewentualnego, ma to miejsce. W przypadku zamiaru ewentualnego w chęci jako akcie intencjonalnym zakłada się aktywne ukierunkowanie w stosunku do czegoś, co musi być uprzednio uświadomione. Nie można niewadliwe chcieć, nie rozpoznawszy prawidłowo rzeczywistości. Na zamiar składa się element intelektualny i wolicjonalny. Tak więc, zamiar ewentualny (dolus eventualis) jest postacią umyślności. Zachodzi wtedy, gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i godzi się na to. 

Co grozi za zabójstwo?

Zgodnie z KK: kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Trzeba jednak wiedzieć, że ta kara jest surowsza, gdy zajdą pewne okoliczności, bowiem: kto zabija człowieka:
1) ze szczególnym okrucieństwem,
2) w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,
3) w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
4) z użyciem materiałów wybuchowych,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 15 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. W niniejsze sprawie to do oceny prokuratury i sądu będzie należało czy ta przesłanka szczególnego okrucieństwa zaistniała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA