reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Obowiązki pracodawcy wobec komornika - zmiany od 3 maja 2012 r.

Obowiązki pracodawcy wobec komornika - zmiany od 3 maja 2012 r.

Dowiedzieliśmy się, że od maja br. wzrosła kara za niedopełnienie przez pracodawcę obowiązków wobec komornika dotyczących zajęcia wynagrodzenia pracownika. Czy zmienia się tylko wysokość grzywny?

Nie, oprócz wysokości grzywny, która od 3 maja br. może wynieść nawet 2 tys. zł, rozszerzono katalog obowiązków wobec komornika, których niedopełnienie jest zagrożone grzywną do podanej wysokości. Szczegóły w uzasadnieniu.

Od 3 maja br. komornik za niewykonanie wobec niego obowiązków będzie mógł ukarać grzywną do 2 tys. zł m.in. pracodawcę, jeżeli jest osobą fizyczną, a jeżeli nie jest osobą fizyczną – pracownika lub osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy (art. 1 pkt 96 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego...). Do 2 maja br. komornik może wymierzyć takim osobom grzywnę do wysokości 500 zł za:

  • niezłożenie w terminie 7 dni oświadczenia o wysokości wynagrodzenia pracownika-dłużnika, o terminie przekazania zajętych kwot i ewentualnych roszczeniach osób trzecich do zajmowanego wynagrodzenia,
  • niepoinformowanie niezwłocznie komornika i wierzyciela o zmianie okoliczności wynikających z oświadczenia, o którym mowa wyżej, wpływających na możliwość dokonania potrącenia,
  • niewykazanie w świadectwie pracy informacji o zajęciu wynagrodzenia dłużnika, jeżeli zadłużenie nie zostało spłacone,
  • niepowiadomienie przez dotychczasowego pracodawcę nowego pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia dłużnika (jeżeli nowy pracodawca jest znany dotychczasowemu),
  • niepowiadomienie przez nowego pracodawcę komornika i dotychczasowego pracodawcy, który wydał świadectwo pracy z informacją o zajęciu wynagrodzenia, o zatrudnieniu dłużnika,
  • niepowiadomienie przez nowego pracodawcę, dotychczasowego pracodawcy (w przypadku gdy dotychczasowy jest znany nowemu pracodawcy), gdzie poprzednio był zatrudniony dłużnik, jeżeli nie przedstawił on świadectwa pracy nowemu pracodawcy. Nowy pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeżeli pracownik przedstawi zaświadczenie od dotychczasowego pracodawcy, stwierdzające, że wynagrodzenie pracownika nie było zajęte (art. 881 § 3–4, art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama