REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki pracodawcy wobec komornika - zmiany od 3 maja 2012 r.

Bożena Goliszewska-Chojdak

REKLAMA

Dowiedzieliśmy się, że od maja br. wzrosła kara za niedopełnienie przez pracodawcę obowiązków wobec komornika dotyczących zajęcia wynagrodzenia pracownika. Czy zmienia się tylko wysokość grzywny?

Nie, oprócz wysokości grzywny, która od 3 maja br. może wynieść nawet 2 tys. zł, rozszerzono katalog obowiązków wobec komornika, których niedopełnienie jest zagrożone grzywną do podanej wysokości. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

Od 3 maja br. komornik za niewykonanie wobec niego obowiązków będzie mógł ukarać grzywną do 2 tys. zł m.in. pracodawcę, jeżeli jest osobą fizyczną, a jeżeli nie jest osobą fizyczną – pracownika lub osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy (art. 1 pkt 96 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego...). Do 2 maja br. komornik może wymierzyć takim osobom grzywnę do wysokości 500 zł za:

 • niezłożenie w terminie 7 dni oświadczenia o wysokości wynagrodzenia pracownika-dłużnika, o terminie przekazania zajętych kwot i ewentualnych roszczeniach osób trzecich do zajmowanego wynagrodzenia,
 • niepoinformowanie niezwłocznie komornika i wierzyciela o zmianie okoliczności wynikających z oświadczenia, o którym mowa wyżej, wpływających na możliwość dokonania potrącenia,
 • niewykazanie w świadectwie pracy informacji o zajęciu wynagrodzenia dłużnika, jeżeli zadłużenie nie zostało spłacone,
 • niepowiadomienie przez dotychczasowego pracodawcę nowego pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia dłużnika (jeżeli nowy pracodawca jest znany dotychczasowemu),
 • niepowiadomienie przez nowego pracodawcę komornika i dotychczasowego pracodawcy, który wydał świadectwo pracy z informacją o zajęciu wynagrodzenia, o zatrudnieniu dłużnika,
 • niepowiadomienie przez nowego pracodawcę, dotychczasowego pracodawcy (w przypadku gdy dotychczasowy jest znany nowemu pracodawcy), gdzie poprzednio był zatrudniony dłużnik, jeżeli nie przedstawił on świadectwa pracy nowemu pracodawcy. Nowy pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeżeli pracownik przedstawi zaświadczenie od dotychczasowego pracodawcy, stwierdzające, że wynagrodzenie pracownika nie było zajęte (art. 881 § 3–4, art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego).

Od 3 maja 2012 r. komornik będzie mógł wymierzyć grzywnę do 2 tys. zł za niewykonanie powyższych obowiązków i dodatkowo za:

 • wypłacenie dłużnikowi zajętego wynagrodzenia,
 • nieprzekazanie zajętego wynagrodzenia bezpośrednio egzekwującemu wierzycielowi i niepowiadomienie komornika o pierwszej wpłacie,
 • nieprzekazanie zajętego wynagrodzenia komornikowi w przypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych,
 • nieprzekazanie wynagrodzenia bezpośrednio komornikowi.

Pracodawca, który nie zastosował się do wezwania komornika lub w inny sposób naruszył obowiązki wynikające z zajęcia albo złożył niezgodne z prawdą oświadczenie o przeszkodach w zajęciu wynagrodzenia bądź dokonał wypłaty zajętej części wynagrodzenia dłużnikowi, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę na podstawie odrębnych przepisów.

Zatem wymierzona grzywna nie rekompensuje szkody wyrządzonej wierzycielowi, a jest wyłącznie konsekwencją niewykonania przez pracodawcę obowiązków wynikających z przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taką samą odpowiedzialność finansową (w zakresie kary grzywny oraz wyrządzonej szkody) ponosi podmiot wypłacający należności z umowy cywilnoprawnej.

WAŻNE!

Komornik może wymierzyć zleceniodawcy grzywnę do 2 tys. zł za niedopełnienie obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia za prace zlecone.

Podstawa prawna:

 • art. 881 § 3–4, art. 882, art. 884 § 2–3, art. 886 § 1–3 Kodeksu postępowania cywilnego,
 • art. 1 pkt 95, pkt 96 ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 233, poz. 1381).

Zapraszamy na warsztaty: Nowe kary za niedopełnienie obowiązków pracodawcy wobec komornika. Rozliczanie czasu pracy w 2012 r.
Szczegóły na stronie: www.okk.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA