Prawo do premii bez określonego terminu jej wypłaty
REKLAMA
Tak, pracownik może żądać od pracodawcy natychmiastowej wypłaty premii, mimo nieokreślenia w umowie o pracę terminu jej wypłaty, jeśli w okresie, za który ubiega się o wypłatę premii, spełnił wszystkie warunki, które determinują powstanie prawa do premii w jego zakładzie pracy.
REKLAMA
Warunki, które determinują powstanie prawa do premii, mogą być ustalone nie tylko w umowie, lecz także w regulaminie wynagradzania czy układzie zbiorowym pracy. Ciężar dowodu, że zostały spełnione warunki do powstania premii, będzie spoczywał na pracowniku zgodnie z art. 300 k.p. w zw. z art. 6 k.c. Wykazanie przez pracownika, że spełnił warunki do otrzymania premii w okresie, za który ubiega się o jej wypłatę, jest wystarczające dla powstania po stronie pracodawcy obowiązku jej wypłaty.
Jeżeli termin płatności premii nie został określony w umowie, ani nie wynika z właściwości stosunku pracy, zobowiązanie do wypłaty premii jest bezterminowe. O przekształceniu tego zobowiązania w zobowiązanie terminowe decyduje pracownik przez wezwanie pracodawcy do zapłaty premii zgodnie z art. 300 k.p. w zw. z art. 455 k.c. Wezwanie pracodawcy do zapłaty premii będzie miało to znaczenie, że z jego chwilą na pracodawcy zaczyna ciążyć obowiązek niezwłocznej zapłaty premii.
Aby nie narazić tego roszczenia na przedawnienie, pracownik nie powinien zwlekać z wezwaniem pracodawcy do jej zapłaty. Zalecane jest skierowanie wezwania do pracodawcy w najwcześniejszym możliwym terminie, gdy pracownik ma realną możliwość żądania zaspokojenia roszczenia. Istnieje ona w przypadku, gdy pracownik dysponuje wiedzą, dokumentami, które potwierdzają spełnienie przez niego warunków wymaganych do otrzymania premii w określonym okresie.
Wobec bezterminowego charakteru zobowiązania o zapłatę premii bieg 3-letniego terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę premii z art. 291 § 1 k.p. rozpocznie się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby pracownik wezwał pracodawcę do zapłaty w najwcześniejszym możliwym terminie. A zatem Czytelnik, aby nie narazić się na utratę premii, powinien niezwłocznie skierować do pracodawcy wezwanie do zapłaty, nie później niż do stycznia 2012 r., po upływie którego roszczenie o zapłatę ulegnie przedawnieniu. Wezwanie do zapłaty powinno być sporządzone najlepiej w formie pisemnej. Zalecane jest dołączenie do niego dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do wypłaty premii, o których mowa w akcie zatrudnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat