Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]
REKLAMA
REKLAMA
Czy każdy pracodawca wypłaca świadczenia pracownikom?
Z reguły świadczenia dla pracowników są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i – co istotne – nie w każdy pracodawca ma obowiązek taki fundusz tworzyć. Przede wszystkim ZFŚS muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzy fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Liczbę zatrudnionych, w przeliczeniu na pełne etaty, określa się według stanu na 1 stycznia danego roku.
REKLAMA
Pracodawca na dzień 1 stycznia 2025 r. zatrudnia na pełne etaty 55 pracowników. Jeżeli w trakcie roku ta liczba się zmniejszy, to nie będzie miała wpływu na obowiązek tworzenia funduszu.
Może się jednak zdarzyć, iż w przedsiębiorstwie funkcjonuje układ zbiorowy pracy. W takiej sytuacji strony układu mogą zdecydować o nietworzeniu takiego funduszu.
Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.
Inni pracodawcy mogą tworzyć ZFŚS dobrowolnie.
Kto może otrzymać świadczenia socjalne?
Zgodnie z przepisami przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Szczegółowe zasady określa regulamin danego pracodawcy.
Przykładowo pracodawca w regulaminie może wysokość przyznanych świadczeń uzależnić do kryterium dochodu na członka rodziny.
Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:
- pracownicy i ich rodziny,
- emeryci i renciści, czyli byli pracownicy i ich rodziny oraz
- inne osoby , którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych (np. zleceniobiorcy).
Jakie świadczenia może finansować pracodawca ze środków ZFŚS?
Są to różne formy działalności socjalnej, takie jak:
- wypoczynek,
- działalność kulturalno-oświatowa,
- działalność sportowo-rekreacyjna,
- opieka nad dziećmi w żłobkach czy przedszkolach,
- pomoc materialna (rzeczowa lub finansowa);
- pomoc na cele mieszkaniowe.
W praktyce mogą to być przykładowo: dofinansowanie do wypoczynku podczas ferii, świąteczne bony i paczki dla pracowników i ich rodzin, karnety na zajęcia sportowe, bilety do teatru czy kina.
Trzeba pamiętać, aby świadczenia były przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego.
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 288)
Polecamy: Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych 66 praktycznych przykładów PDF (wersja elektroniczna)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat