reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Nasz pracownik jest po rozwodzie. Ma syna, na którego płaci alimenty. Pracownik nie mieszka z synem. Czy na dziecko tego pracownika przysługuje dofinansowanie z zfśs do kolonii, biletów do kina czy świadczenia w postaci wczasów pod gruszą? Dodam, że zgodnie z obowiązującym u nas regulaminem zfśs, dochód na członka rodziny jest ustalany na podstawie sytuacji materialnej pracowników i może być obniżany o kwotę płaconych alimentów.

Pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs. Fakt, że po rozwodzie nie mieszka z synem, nie wyłącza pracownika z kręgu osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych w postaci np. wczasów pod gruszą czy dopłat do kolonii jego dziecka. Ponieważ pracownik płaci alimenty, a zatem ponosi koszty utrzymania dziecka, może się ubiegać o wsparcie z zfśs na warunkach wskazanych w regulaminie funduszu.

Ze środków zfśs, pracodawca może sfinansować m.in. działalność:

  • kulturalno-oświatową (np. zakup biletów do kina, teatru) oraz sportowo-rekreacyjną (np. bilety na basen, na siłownię),
  • na rzecz różnych form wypoczynku, m.in.:
  • wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie (tzw. wczasy pod gruszą),
  • kolonii,
  • obozów, zimowisk dla dzieci i młodzieży.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń z funduszu socjalnego musi być uzależnione od tzw. kryterium socjalnego, czyli od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Ponieważ przepisy nie określają definicji „sytuacja życiowa i rodzinna” ani nie wskazują sposobu ustalania sytuacji materialnej osób uprawnionych, szczegółowe regulacje w tym zakresie powinny znaleźć się w regulaminie zfśs. Przy dokonywaniu tego ustalenia powszechnie stosowana jest zasada obliczania przeciętnego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym. Regulamin zfśs może ponadto przewidywać możliwość odliczenia od dochodu alimentów płaconych przez pracowników, co powoduje obniżenie kwoty dochodu przypadającej na osobę.

Przykładowy zapis regulaminu zfśs dotyczący ustalania dochodu osób uprawnionych do korzystania ze środków funduszu socjalnego:

1. Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są:

1) pracownicy,

2) byli pracownicy – emeryci i renciści, którzy rozwiązali umowę o pracę ze spółką w związku z przejściem na emeryturę lub rentę i nie podjęli zatrudnienia na umowę o pracę u innego pracodawcy po rozwiązaniu stosunku pracy,

3) członkowie rodzin osób wymienionych w pkt 1 i 2, tj.:

a) współmałżonkowie,

b) pozostające na utrzymaniu osób wymienionych w pkt 1 i 2 dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków – do ukończenia lat 18, a jeśli kształcą się – do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat, a osoby niepełnosprawne bez względu na wiek.

2. Podstawę do przyznania ulgowych usług i świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowi dochód brutto przypadający na osobę w gospodarstwie domowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama