reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczeni, których niezdolność do pracy przypada po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe za ten okres. Niezdolność do pracy po ustaniu ubezpieczenia musi być jednak m.in. odpowiednio długa.

Rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego a zasiłek po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego tylko wówczas, gdy ustanie tego ubezpieczenia nastąpiło wskutek ustania tytułu do ubezpieczeń, np. w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej lub zakończeniem umowy zlecenia.

Nie zachowa prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego także osoba, która zrezygnowała z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli tytuł do tego ubezpieczenia nadal istnieje. Jeżeli tytuł ubezpieczenia trwa, a jedynie ustało ubezpieczenie chorobowe (np. z powodu nieopłacenia w terminie składki na to ubezpieczenie przez osobę opłacającą składki wyłącznie za siebie), zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje.

PRZYKŁAD

Osoba zatrudniona od 1 listopada 2011 r. na podstawie umowy zlecenia przystąpiła z tym dniem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 1 lutego 2012 r. złożyła wniosek o wyłączenie jej z ubezpieczenia chorobowego, mimo że umowa zlecenia trwa nadal. W okresie od 6 lutego 2012 r. do 14 marca 2012 r. osoba ta była niezdolna do pracy z powodu choroby. Mimo że niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego i trwa bez przerwy dłużej niż 30 dni, osoba ta nie ma prawa do zasiłku chorobowego, gdyż nie ustał tytuł do ubezpieczenia chorobowego, a jedynie, na wniosek tej osoby, ustało ubezpieczenie chorobowe.

Zatrudnienie u kilku pracodawców

W przypadku równoległego zatrudnienia u więcej niż jednego pracodawcy, prawo do świadczenia chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia przysługuje z każdego tytułu.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony jednocześnie w dwóch zakładach pracy – u pierwszego od 1 kwietnia 2003 r., u drugiego od 1 stycznia 2008 r. 29 lutego 2012 r. pierwszy pracodawca rozwiązał umowę o pracę. Przed rozwiązaniem umowy pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 15 lutego do 9 marca 2012 r., które przedłożył u obydwu pracodawców. Pracodawca, który nadal zatrudnia pracownika, wypłaci mu wynagrodzenie za czas choroby za cały okres zwolnienia, a pracodawca, z którym osoba ta rozwiązała umowę o pracę, wypłaci wynagrodzenie za okres od 15 do 29 lutego 2012 r., natomiast za pozostałą część zwolnienia zasiłek chorobowy wypłaci ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownika (zob. postanowienie SN z 7 maja 2003 r., sygn. akt III UZP 3/03). Dotyczy to zarówno przypadków, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w czasie trwania zatrudnienia i trwa nadal po jego ustaniu, jak i wówczas, gdy niezdolność taka powstała po ustaniu ubezpieczenia (w drugim przypadku po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 7 ustawy zasiłkowej).

Zatrudnienie i jednoczesne posiadanie gospodarstwa rolnego

Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje osobie, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Zatem zasiłek chorobowy nie przysługuje także w przypadku niezdolności do pracy powstałej po co najmniej jednodniowej przerwie po ustaniu zatrudnienia i powierzchnia gospodarstwa rolnego przekracza 1 ha przeliczeniowy. Wówczas istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego z tytułu posiadania statusu rolnika i o ewentualne świadczenia z tytułu choroby osoba ta powinna wystąpić do KRUS.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama